Dženeta Tuzović se u okviru Erasmus + programa prijavila na Univerzitet u Gracu zato što je to bila odlična prilika da usavrši njemački jezik na drugom najstarijem univerzitetu u Austriji, koji studentima pruža odlične uslove za studiranje.
“Na dobijanje stipendije utiče mnogo faktora: od prosjeka, do poznavanja jezika. Ja se dosta posvećuje vannastavnim aktivnostima i mislim da se to cijenilo u mom CV-u, kao i poznavanje njemačkog jezika i želja da ga usavršim na njemačkom govornom području. Ne mogu da kažem šta je presudno za dobijanje stipendije ali u suštini je bitno da pokažemo da želimo da razvijamo sebe i da smo odlučni, samostalni i sposobni da se snađemo u drugoj zemlji”, smatra Dženeta.
Doček inostranih studenata je bio organizovan i ni u jednom trenutku se nije osjećala neprijatno. Karl-Franzens univerzitet u Gracu je, kaže ona, velika i razvijena institucija gdje je sve objašnjeno i organizovano do najsitnijih detalja.
“Kada razmislim o protekla dva mjeseca, ne mogu da se sjetim nijednog trenutka u kojem mi je bilo preteško ili da sam imala neku bezizlaznu situaciju, ali izdvojila bih možda prvu nedjelju kao najtežu. Odjednom sam imala mnogo obaveza oko registrovanja na fakultet, prijavljivanja boravka, nabavljanja SIM kartice... Tu je dolazilo do nekih komplikacija, ali sam sve rješavala uz pomoć buddy-a, lokalnog studenta”, ističe Dženeta.
Prema njenim riječima, na Univerzitetu u Gracu je sve podređeno studentima: “tu su studentski popusti, prostorije za učenje na svakom ćošku, bogate biblioteke, bogata baza podataka, u kojoj možete da izučavate što god vas zanima”. Ona nije imala problema da pronađe predmete koji su kompatibilni sa predmetima na matičnom fakultetu.
“Kad uporedim Ekonomski fakultet na Univerzitetu Crne Gore i fakultet ovdje u Gracu, primjećujem da se radi na sličan način – predavanja, bodovanje, očekivanja od studenata i aktivnosti koje studenti mogu da rade su veoma blizu onoga što radimo u Crnoj Gori. Tako da moj matični fakultet jako dobro parira ovim evropskim standardima, na šta sam ponosna”, kaže ona.
Grac je studentkinju iz Crne Gore oduševio svojom arhitekturom, očuvanim starim gradom pod zaštitom UNESCO-a i navikama građana u Gracu koji se često voze biciklom. “Kulturološke razlike se odmah osjete čim samo malo pogledate oko sebe. Nema pušenja u zatvorenim prostorijama. Otpad se selektivno baca. Radno vrijeme je drugačije. U početku mi je bilo teško da se naviknem na to da posle 20 sati teško da ću naći prodavnicu da kupim namirnice, a nedjeljom tek da ne pomišljam na to, jer ništa ne radi, pa moram uvijek imati zalihe hrane i svega što mi je potrebno“.
U slobodno vrijeme sa stranim studentima Dženeta upoznaje Grac i Austriju, na putovanju u novi grad, odlazak na žurku ili barem piknik na brdu u centru Graca, što je, kako kaže, pravo uživanje.
Za kratko vrijeme stekla je puno novih prijatelja iz raznih zemalja, a većina njih je iz Španije.
Studentima koji imaju želju da odu na program razmjene preporučuje da se ne dvoume, da obogate svoj studentski život jednom avanturom kao što je Erasmus, da vjeruju u sebe i sigurno će uspjeti.
Izvor: UCG