NA UNIVERZITETU CRNE GORE PREDSTAVLJEN PROGRAM USAVRŠAVANJA U SAD

U rektoratu Univerziteta Crne Gore (UCG) studentima je predstavljen Global Undergraduate Exchange Program (Global UGRAD), jednosemestralni program razmjene u SAD.

“Program je predviđen za studente osnovnih studija, a mogu se prijaviti i oni koji su tek počeli da studiraju, ili studenti završnih godina koji imaju nekoliko ispita pred kraj”, kazala je predstavnica američke ambasade Jelena Vojnić.

Do sada je kroz ovaj program prošlo 90 studenata iz Crne Gore, a ove godine njih dvoje. Prednost imaju studenti koji nisu koristili ovaj program, a glavna preporuka je da se ne ustručavaju od prijavljivanja i da ne čekaju posljednji rok, tj. 31. Decembar.

Svoje iskustvo o programu iznijeli su i korisnici Velimir Turković, student Prirodno-matematičkog fakulteta i Anja Abramović sa Metalurško-tehnološkog fakulteta.

Global UGRAD program razmjene u potpunosti finansira Vlada SAD, a sprovodi organizacija World Learning. Ova organizacija im dodjeljuje fakultete u skladu sa njihovim interesovanjima koje su iskazali u prijavi.

„Iznos mjesečnog džeparca, zavisi od standarda od države do države, a pokriva sve neophodne troškove, pa čak i više. Ja sam imala mjesečno 900 dolara“, kazala je Anja, dok je Velimir imao 300.

Oboje kažu da je suština programa, ne samo u sticanju akademskog znanja, već i upoznavanja sa američkim obrazovnim sistemom i kulturom.

„Na osnovnim studijama, u Americi, vi sami kreirate svoj program studija u skladu sa interesovanjima, gdje je obavezno vaše učešće u zajednici, odnosno volontiranje“, navodi Velimir. On je učestvovao u radu studentske organizacije i volontirao u narodnoj kuhinji, dok je Anja volontirala u radionicama sa djecom sa posebnim potrebama.

 Preporuka oba studenta je da se budući dobitnici stipendija ne opterete previše akademskim obavezama, zbog vannastavnih aktivnosti.

„Dva su predmeta vezana za vaše osnovno interesovanje i opredjeljenje na matičnom fakultetu, jedan je u vezi sa američkom kulturom, a drugi za opšte obrazovanje“, navodi Velimir.

On smatra da iako predmet nije usko stručan, može biti jako koristan u budućem radu, za, npr, pravilno pisanje seminarskih i diplomskih radova, što je njemu konkretno donijelo izučavanje američke istorije.

„Meni je ovo bilo prvi put da studiram van zemlje i to na drugom kontinentu“, priča Anja.

“Izašla sam iz svoje zone komfora. Morate stalno da ste aktivni, da učestvujete, radite domaće zadatke, ali na kraju, vi i ne morate da se spremate za ispit, jer naučite, u međuvremenu. Dobila sam iskustvo od neprocjenjivog značaja, svakako, završila sam fakultet, pa ni to nije bio problem“, navodi Anja. Ona je sada i učesnik Work&Travel programa, za koji se opredijelila nakon prvog utiska o Amerikancima kao o ljubaznom narodu, spremnom da pomogne.

„Važno je, prije svega, što imate priliku da se upoznate sa američkim obrazovnim sistemom, da upoznate profesore koje su porijeklom sa ovih prostora i da saznate više o master studijama u Americi“, zaključio je Velimir.  

Predstavnici američke amabasade poručili su studentima da prate društvene mreže na kojima se daju redovne obavijesti o metodama pripreme za programa razmjene,  među kojima je i redovna sedmična radionica pripreme za TOEFL test jezika, čije poznavanje je obavezno. 

Priredila O. Đ.  

Back to Top