Nacionalna Erasmus+ kancelarija Crne Gore (NEO) sprovela je monitoring projekata MARDS, „Reforma doktorskih studija u Crnoj Gori i Albaniji, primjer dobre prakse”, a dio je ustaljene procedure koju sprovodi Nacionalna Erasmus+ kancelarija, i koja se realizuje na zahtjev Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelnu umjetnost i kulturu u Briselu (EACEA). Sastanak je bio mješovitog karaktera, a predstavnici Univerziteta Crne Gore (UCG) koji koordinira projekat, Univerziteta Donja Gorica, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, Privredne komore, kao i dio angažovanih nastavnika učestovali su uživo, dok su zainteresovani studenti pratitli sastanak onlajn i učestovali u diskusiji.
Kako je saopšteno iz Rektorata UCG, sastankom sa koordinatorkom Nacionalne Erasmus+ kancelarije Vanjom Drljević predsjedavao je prof. dr Radovan Stojanović, sa UCG-a, koordinator cjelokupnog MARDS projekta.
Cilj posjete bio je sticanje uvida u tok realizacije projekta u vremenu od posljednjeg monitoringa, kao i ukupni tok projekta zaključno sa martom 2021. godine. Pored predlaganja mjera za poboljšanje stanja doktorskog obrazovanja u dvije zemlje planirano je i otvaranje dva multidisciplinarna doktorska programa (škole), „Doktorske studije u održivom razvoju” sa sjedištem na UCG i „Doktorske studije u ekonomiji i turizmu” sa sjedištem na Univerzitetu u Skadru.
Konstatovano je da projekat ide po planu, da je doktorska škola na UCG u procesu akreditacije, većinom prošla sve instance (Savjet za kvalifikacije, Senat UCG i Upravni odbor UCG), i očekuje se finalna akreditacija od strane Agencije za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja (AKOKVO), nakon čega će se izvršiti upis zainteresovanih studenata.
Zbog sadržine, kvaliteta i realnih potreba Crne Gore za profilom ove vrste, veliki broj studenata je zainteresovan za MARDS program, i ako sve bude teklo uobičajenim tokom, početak rada programa sa prvom generacijom se očekuje u oktobru 2021. godine. Uobičajeno je da će prva generacija imati besplatnu školarinu.
Iz Crne Gore studenti će moći da idu na studije u Albaniju i obrnuto, što je veoma povoljno uzimajući u obzir blizinu i prijateljske odnose dva grada i dvije zemlje. Takođe, partneri u projektu sa EU strane su Univerzitet u Beču, Univerzitet u Zagrebu, Univerzitet Banska Bistrica i Univerzitet u Mariboru, koji će takođe pomoći nastavni program, mentorstvo i razmjenu.
O. Đ.