
Zavod za udžbenike i nastavna sredstva − Podgorica dobio je dvije nagrade na ovogodišnjem XIII Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja – za najbolje opremljenu knjigu i najbolje opremljen štand. Prvu nagradu dobio je za izdanje “Došljaci – pjesme Ali Binaka”, Radovana Zogovića sa uporednim prevodom na albanski jezik i izvrsnim reprodukcijama Đeloša Đokaja, a dijeli je sa Univerzitetom Crne Gore (Monografija: „Katuni kučke planine“), autora Ivana Lakovića. Druga nagrada je za najbolji štand.
“Zavod izrasta u modernu izdavačku kuću, jednu od najvažnijih u Crnoj Gori. Kao jedini izdavač udžbenika za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno obrazovanje i vaspitanje, srednje opšte i srednje stručno obrazovanje i obrazovanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama u Crnoj Gori, Zavod se trudi da kvalitetom opravda poziciju koju ima”, stoji u obrazloženju žirija.
Inače, prema odluci žirija (prof. dr Siniša Jelušić, prof. dr Slavica Perović i akademska slikarka mr Marina Vešović), nagradu za kompletnu izdavačku produkciju/najbolji izdavač dobili su Narodni muzej Crne Gore i Službeni glasnik, Beograd.
“Uz ostale redovne aktivnosti na planu zaštite, prezentacije i afirmacije pokretne kulturne baštine, Narodni muzej Crne Gore se duži niz godina takođe uspješno bavi izdavačkom djelatnošcu. Pored niza zapaženih, uglavnom monografskih publikacija, ova ustanova je posljednjih godina pokrenula i novu seriju časopisa ’Glasnik’, namijenjenog studijama, člancima i prilozima iz istorije, etnologije, istorije umjetnosti, konzervacije i drugih oblasti naučnog i kulturnog djelovanja.
Javno preduzeće Službeni glasnik baštini tradiciju izdavanja službenih glasila, koja počinje 1813. godine objavljivanjem ’Novina serbskih’. Polazeći od svoje osnovne djelatnosti – objavljivanja ’Službenog glasnika RS’, preduzeće se razvilo u jednu od najznačajnijih izdavačkih kuća. Koncept objavljivanja kapitalnih izdanja, stručne, teorijske literature i publicistike okupio je oko Glasnikovih jasno strukturiranih biblioteka eminentne urednike, autore, fakultete i dr. institucije, ističe se u obrazloženju odluke.
Nagrada za izdavački poduhvat pripala je CANU i Narodnom muzeju CG za monografiju “Otisak i znak” Mila Grozdanića.
Riječ je o reprezentativnom djelu koje istražuje elemente procesa štampanja u svim njegovim vidovima, npr. periodična izdanja, oglasi, redizajn, simboli, pakati, grafičko i tipografsko oblikovanje, pripremu i proizvodnju knjige. Uz to knjiga je posebno opremljena relevantnim ilustracijama koje prate ovo izdanje.
Za najbolju ediciju nagrađene su Klio (Biblioteka Imago) i Derreta (Biblioteka „XX vek“), a za unaprijedjenje dječjeg izdavaštva izdavačka kuća “Vulkan”.
Najbolje opremljena umjetnička izdanja su monografija “Slovinić” (Narodni muzej CG), autorke Ljiljane Zeković i “Deca srebrne emulzije” (Službeni glasnik, Beograd).
Nagradu za najbolje opremljenu ediciju dobili su izdavačka kuća CID − Podgorica (Sinteze) i više edicija izdavača Mulla Sadra – Sarajevo, kao i Biblioteka Istorija (Unireks, Podgorica).
Za najbolje opremljen štand nagrađen je italijanski Enrico Fermi /Fermijevo nasljeđe.
Za unapređenje obrazovnog procesa nagrade su pripale Univerzitetu Crne Gore, UDG-u i Mediteranu, kao i Savezu slijepih Crne Gore i Gimnaziji ”Slobodan Škerović” iz Podgorice.
Posebno priznanje za kvalitet učešća na ovogodišnjem Sajmu uručeno je Narodnoj biblioteci Budve – za izložbu ,,Majstor priče i narodni tribun” autorke mr Božene Jelušić, posvećene 140. godišnjici od smrti Stefana Mitrova Ljubiše.
Posebno priznanje dobili su Centar za kulturu Bijelo Polje za doprinos afirmaciji, podsticanju i promociji kulture knjige u Crnoj Gori, knjižara Arto – za doprinos razvoju prevodilaštva u Crnoj Gori, kao Beogradski sajam knjiga za podsticanje saradnje dvaju velikih nacionalnih kulturnih manifestacija.
Nagrada je uručena i ambasadoru Rumunije za razvoj kulturne saradnje Rumunije i Crne Gore.
Prznanja su dodijeljena i privatnim predškolskim ustanovama: Svetionik, Bar, Osmijeh, Kotor, Artić Pinokio, Podgorica, Vini Pu, Budva, Minja psihološkinja, Škola slatkiša, Čarli Čaplin, Podgorica, Kockica, Podgorica.
Lj. V.
