NA POMORSKOM FAKULETU KOTOR BORAVILI PROFESORI IZ PORTUGALIJE, LITVANIJE, RUMUNIJE I POLJSKE

Pomorski fakultet Kotor nastavlja da razvija međunarodnu saradnju u okviru Erasmus + programa mobilnosti. Tokom juna gosti ove visokoobrazovne ustanove bili su dr Luis Guerreiro iz Portugalije, dr Vytautas Dubra iz Litvanije i dr Klaudia Elena Stoian iz Rumunije.

Dekan Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Špiro Ivošević održao je prezentaciju za gostujuće predavače i tom prilikom upoznao ih sa istorijskim razvojem, organizacionom strukturom, studijskim programima, projektnim aktivnostima, savremenim nastavnim metodama koje koristi Pomorski fakultet za rad simulatora, laboratorija, Centara za obuku pomoraca i Centra za istraživanja, inovacije i preduzetništvo. Takođe, dio prezentacije bio je posvećen zanimljivim činjenicama i atraktivnostima Crne Gore i Kotora.

Dr Luis Guerreiro, kao predstavnik Univerziteta Évore održao je set predavanja u okviru kojih je predstavio matičnu instituciju i profesionalne reference. Kolega je prezentovao korisna istraživanja iz oblasti virtuelne realnosti u pomorstvu, održivosti morskog biodiverziteta i blockchain tehnologija u ribarstvu. Pored toga, predložio je pravce za razvijanje buduće saradnje između institucija u pogledu istraživačkih projekata. Ističemo da je ovo prvi vid saradnje sa Univerzitetom iz Évore, koji ima značajno dugu tradiciju u visokom obrazovanju.

Predstavnici institucija sa kojima Pomorski fakultet Kotor neguje višegodišnju saradnju, dr Claudia Elena Stoian i dr Vytautas Dubra prezentovali su interesantne činjenice o Politehničkom univerzitetu iz Temišvara i Pomorskoj akademiji iz Litvanije, projektnim aktivnostima, te novim mogućnostima za Erasmus + mobilnosti.

U periodu boravka, kolege su razmijenile znanja i iskustva sa kolegama iz srodnih oblasti. Takođe, imali su priliku da se upoznaju sa infrastrukturnim kapacitetima Pomorskog fakuleta Kotor i Instituta za biologiju. Kapetan i saradnik Igor Petrović, studenti Balša Drašković i Petar Mustur predstavili su nautički simulator kroz interakciju sa gostima i simulaciju specifične atmosfere sa broda. Kapacitete i misiju Centra za istraživanja, inovacije i preduzetništvo predstavile su dr Maja Škurić i mr Radmila Gagić. Darko Kovačević, predstavnik Laboratorije za arheologiju pomorstva putem virtuelne realnosti predstavio je gostima pomorsku i podvodnu kulturnu baštinu Crne Gore. U dijelu programa mobilnosti kolege su upoznate i sa kulturno-istorijskom baštinom Boke Kotorske od strane kolege doc. dr Stevana Kordića.

Zaključeno je da će se saradnja istaknutih institucija i Pomorskog fakuleta Kotor nastaviti u vidu širenja mogućnosti za Erasmus + mobilnosti, projektnih i istraživačkih aktivnosti. Zahvaljujemo se kolegama sa Instituta za biologiju mora na podršci i saradnji.

O. Đ.

Back to Top