
Zavod za udžbenike i nastavna sredstva promovisao je na XIII međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja još jedno veoma zanimljivo izdanje biblioteke „Zublja“ − slikovnicu za djecu „Zovu me Čupa“, autorke Nataše Nelević.
Riječ je, kako je kazala recenzentkinja doc. dr Svetlana Kalezić-Radonjić, o veoma vrijednom umjetničkom ostvarenju u kontekstu savremene crnogorske književnosti za djecu i omladinu.
„Odlikuju ga modernost stvaralačkog postupka, dobar, jednostavan stil, što ide u prilog tome da je autorka vodila računa o njegovoj prijemčivosti mladoj čitalačkoj publici, kao i blago arhaičan jezik naročito u domenu karakterizacije likova govorom, što je u skladu sa periodom s početka XX vijeka u koji je smještena radnja priče“, istakla je ona.
Kalezić-Radonjić je ukazala da činjenica da je djelo koncipirano kao slikovnica u čijem središtu se nalazi lik djevojčice donosi dvostruki pomak kada je riječ o savremenoj crnogorskoj književnosti za djecu i omladinu.
„Naime, u domaćoj literaturi slikovnica ne zauzima važno mjesto (a trebalo bi budući da je riječ o vrlo moćnom mediju koji objedinjuje verbalni i likovni element) ni kvantitativno, ni kvalitativno. Takođe, dok je u svijetu davno prevladao trend da slikovnica nije samo knjiga za najmlađe, već djelo koje zbog bogatstva sastavnih elemenata može komunicirati sa uzrasno veoma različitom publikom, te postoje čak i slikovnice za odrasle (!) – kod nas još uvijek dominira stav da sa prvim školskim danima slikovnica gubi na značaju“, istakla je ona
Knjiga je namijenjena djeci od devet do 11 godina, što, kako kaže, pomjera granice ovog žanra kada je riječ o Crnoj Gori.
„Tradicionalni aspekti ’muškog’ pisma uticali su i na dječiju književnost ovih prostora, te ne postoji velik broj djela čiji je glavni junak – djevojčica. Ova slikovnica pozitivno mijenja postojeće stanje: kroz priču o opismenjavanju daje se književni prikaz istorijskih činjenica koje na ovim prostorima vjekovima nisu išle u prilog ženskom rodu. Trenutak kada je sazrela svijest da i žensku djecu treba školovati veoma je važan i kao takav zaslužio je da mu se da odgovarajuće literarno uobličenje“, ukazala je recenzentkinja.
„Ovo je priča o djevojčici koja je smještena u vrijeme čak prije 110 godina i možda se čini da neće biti prihvatljiva današnjoj djeci. Međutim, kada sam pročitala tekst bila sam sigurna da će naći put do čitalačke publike, naglasila je urednica izdanja Lida Vukmanović-Tabaš.
I autorka Nataša Nelević smatra da su ovakve priče o prošlosti potrebne našoj djeci. „Bez obzira što je priča smještena u daleku prošlost, bez obzira na to što se bavi praksom koje danas nije problematična, koncept slobode i emancipacije žene koji se zagovara u ovoj priči aktuelniji je nego ikad. Vjerujem da je i savremenoj djevojčici potrebna smjelost i samopoštovanje, kao i obrazovanje koje prožima cijelo ljudsko biće i jednoj djevojčici daje krila da poleti“, istakla je ona.
Ilustartorka i dizajnerka knjige je Ivana Vujošević.
Slikovnica će predstavljati Crnu Goru na konkursu „Mali princ“.
Lj. V.


