Ljetnji kamp za kamernu muziku “Montenegro Summer Camp for Chamber Music 2017.” biće održan od 6. do 13.avgusta u turističko-edukativnom centru “Lovćen” na Ivanovim koritima, uz učešće više od 40 muzičara različitih generacija iz Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Rusije, Kipra, Njemačke i Francuske.
Kako je rečeno na konferenciji za novinare u Podgorici, ta manifestacija je osnovana 2012. godine, na inicijativu Mihaela Šnura (Michael Schnurr), amatera-flautiste i tadašnjeg njemačkog diplomate u Crnoj Gori. Održava se svakog ljeta u prvoj polovini avgusta na Ivanovim koritima, u organizacijiAmbasade Njemačke u saradnji sa Kulturno-informativnim centrom „Budo Tomović“ i Umjetničkom školom za muziku i balet „Vasa Pavić“ u Podgorici. Od 2014. godine, KIC „Budo Tomović“ je preuzeo organizaciju projekta, i realizuje ga uz podršku Ministarstva kulture i drugih partnera i sponzora.
Program Ljetnjeg kampa za kamernu muziku se osmišljava u zavisnosti od nivoa i godišta prijavljenih polaznika, a u saradnji sa kompetentnim i pažljivo biranim nastavnim timom. Mentori su ugledni umjetnici i muzički pedagozi iz Crne Gore, regiona i Evrope. Od 2012. do danas, programskom osmišljavanju i umjetničkoj realizaciji kampa doprinijeli su dirigenti Aleksej Šatski iz Moskve (2012), Elisabeth Attl iz Beča (2013-2014), Thomas Posth iz Hamburga (2015), Jean-Michel Despin iz Pariza (2016), violinista Nazar Kožuhar iz Moskve (2012), pijanistkinja Tatjana Prelević iz Hanovera (2014-2016), violončelista Aleksandar Latković(2014-2015) i Veljko Klenkovski iz Beograda (2015-2017). Jezgro nastavnog kadra su crnogorski muzičari, naročito oni iz Crnogorskog simfonijskog orkestra kao što su violinista Marko Simović, oboistkinja Nadica Ristić Simović i flautistkinja Žana Lekić (Muzička akademija, Cetinje). Njima su se pridružili ostali talentovani i entuzijastični članovi Crnogorskog simfonijskog orkestra. Ove godine mentorski tim će biti bogatiji za iskusne umjetnike i pedagoge kao što su: Anton Martynov, violinista i dirigent (Pariz), violončelistkinja Eva Veith (Getingen, Njemačka),pijanistkinja Nataša Popović (Podgorica) i drugi.
Uobičajena praksa kampa je sviranje u standarnim i nestandarnim kamernim ansamblima, a novitet ovogodišnjeg su klavirski duo, duvački i klavirski kvintet. Na kampu učestvuju uglavnom mladi muzičari, mnogi od njih su srednjoškolci ili studenti. U zavisnosti od repertoara, listu učesnika obično čine gudači, duvači i pijanisti.
Tokom dana studenti sviraju u različitim formacijama, ujutro i popodne. Cilj je da im se prenese iskustvo sviranja u kamernim sastavima i kamernom orkestru. Tako, polaznik može očekivati da svira u manjim grupama (dua, trija, kvarteti), po preporuci mentora, kao i u sekciji kamernog orkestra, koji proba svakodnevno. Tu se odvijaju i odvojene radionice, u kojima mentori i polaznici rade dublje na tehničkom usavršavanju i umjetničkoj interpretaciji. Repertoar koji polaznici dobijaju, a nekad ga i sami predlažu, sadrži muziku od baroka do 20. vijeka.
Pored mladih crnogorskih muzičara, na kampu su do sada učestvovali muzičari iz Srbije, Makedonije, Albanije, Kipra, Ukrajine, Rusije, Austrije, Italije, Njemačke, Francuske, Japana i SAD. Iako je tipični polaznik kampa mlad, odrasli muzičari nastavljaju da prisustvuju - uživajući ne samo u iskustvu stvaranju muzike po sebi, već i u mogućnosti da mudro podijele i prenesu svoju ljubav prema kamernoj muzici. Jezik koji bi trebalo da svi učesnici razumiju u svrhu proba je - engleski. Na kraju intenzivnog sedmičnog rada na učenju novog repertoara, polaznici kampa i njihovi mentori izvode završne koncerte koji su otvoreni za javnost. A koji će biti održani 12. avgusta u Ministarstvu kulture na Cetinju i 13. avgusta, u Kulturno-informativnom centru “Budo Tomović” u Podgorici, u 20 sati.
O. Đ.