U organizaciji Fondacije za promociju nauke (PRONA) po jedanaesti put održana je proteklog vikenda Zimska škola nauke na Ivanovim Koritima, na kojoj je učestvovalo 19 polaznika, talentovanih učenika srednjih škola iz svih krajeva Crne Gore. “Polaznici su u protekla dva mjeseca dobili teme za istraživanje, koje su uz savjete mentora obradili i tako prošli sve korake istraživačkog procesa, kao što su upoznavanje teme, pregled literature, formiranje i testiranje pretpostavki, osmišljavanje i izvođenje eksperimenata, definisanje novih pojmova, donošenja zaključaka, te konačno, pisanje i prezentacija rada”, kazala je Jelena Rajković iz PRONE.
Polaznici su pisali radove iz oblasti astronomije, hemije, biologije, matematike, fizike, medicine i elektronike, koje su nam na školi i predstavili, a neke od tema su: Kofein - užitak, potreba ili navika; Astronomske metode - poznanstvo prije susreta; Kako nastaje Alchajmerova bolest; Daljinska kontrola vozila; Starenje jajnih ćelija - krioprezervacija kao rješenje; Citostatici - molekuli koji liječe i mnoge druge.
Milica Vušanović, učenica, je prvi put prisustvovala ovoj zimskoj školi nauke i kaže da je taj program opravdao njena očekivanja. “Imala sam tu čast da izlazem svoj naučni rad ali i da slušam druge i učim od njih. Stekla sam nova prijateljstva i imala priliku da osjetim čar nauke i zadovoljstvo bavljenja njome. Izuzetno mi je drago što sam odabrana kao polaznica jer sam sada bogatija za jedno predivno iskustvo, koje neću zaboraviti.
Za Aleksandra Kartala, ova Zimska škola predstavlja veliko iskustvo, koje mu je dalo šansu za proširenje vidika i učenje novog, što se ne može naučiti svakodnevno u školi.
“Ovo mi je četvrta Pronina škola koju sam pohađao. Na njoj sam odbranio rad na temu - Kako nastaje Alchajmerova bolest. Tokom svih ovih škola sklopio sam neka nova prijateljstva koja će, nadam se, dugo trajati. Poznanstvo sa ljudima koji su zainteresovani za tu oblast kao i vi pruža vam šansu da razmijenite mišljenja i naučite nešto novo. Ali poznanstva sa ljudima iz različitih oblasti, vode vas korak dalje. Ona vam omogućavaju da objedinite znanja iz više nauka i da tako steknete širu i bolju sliku onoga čime se bavite. Sve to je u stvari i ideja Proninih kampova: da kroz druženje i istraživanje pomjeramo granice svog znanja. Stoga, preporučio bih ove kampove svim učenicima, kako u Crnoj Gori, tako i van nje”, poručio je Kartal.
Vladimir Grujić je bio polaznik nekoliko škola koje je organizovala PRONA. Za svaku od njih ima samo riječi hvale.
“Počev od društva. Nigdje se nijesam osijećao prijatnije i prihvaćenije. Sama pomisao da sam izabran od toliko inteligentnih, radnih, dobrih učenika Crne Gore, čini me jako ponosnim. Kada čujem za uspjehe svojih vršnjaka, svojih kolega, drugova i drugarica koji su najblaže rečeno nevjerovatni, želim da budem stalno u njihovom društvu. Svako želi biti u društvu pametnih i obrazovanih ljudi, a Ivanova Korita su pravo mjesto za to. Kada se uz učenike, dodaju još i asisistenti, organizatori i profesori, nastaje atmosvera u kojoj svako uživa. Naši asistenti su vrsni poznavaoci oblasti koje još izučavaju, a još su bili prije samo par godina u klupama u kojima mi sjedimo sada, pa dobro znaju kako je to biti polaznik škole i kako da učine boravak u njoj što prijatnijim. Uvijek su spremni da pomognu i posavjetuju u bilo kojoj situaciji. Organizatori se brinu da sve teče po programu, a profesori, oni su najbolji od najboljih, željni da prenesu svoja ogromna znanja na nas i da odgovore na bilo koje naše pitanje. Kada se sve spoji nastaju radovi vrijedni ponosa i uspomene vrijedne sjećanja”, poručio je Grujić.
Kako navode organizatori, polaznici i asistenti, koji su učestvovali na ranijim školama Prone sada su studenti nekih od najprestižnijih univerziteta u Evropi i svijetu. Ta nevladina organizacija osnovana je 2004. Godine sa ciljem da popularizuje nauku, unapređuje naučnoistraživački rad, podstiče tehnološki razvoj, vrši međunarodnu razmjenu istraživača i studenata, te afirmiše mlade naučne talente. Prona je pokrenula niz programa i inicijativa namijenjenih učenicima, prosvjetnim radnicima, medijima, kao i široj populaciji. U posljednjih deset godina organizovano je sedam “Noći istraživača” u Podgorici, 20 putujućih festivala nauke širom zemlje, 32 naučna kampa za mlade talente, šest međunarodnih naučnih konferencija, seminari za nastavnike i tribine sa više od 350 predavača iz prestižnih naučnih centara.
O. Đ.