U prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore (UCG) održana je promocija Erasmus plus projekata Eurydice i YouthWiki. U ime Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija prisutne su pozdravili Kristina Ljuljđuraj i Krsto Vukadinović, koordinatori ovih projekata.
Vukadinović je prisutne upoznao sa YouthWiki platformom i objasnio zašto je učešće u istoj od nacionalnog značaja, posebno u dijelu kreiranja politika za mlade. Istakao je da platforma ima za cilj da predstavi politiku za mlade ali i ujedno posluži kao komparativna analiza u odnosu na druge evropske zemlje. Naglasio je da platforma pokriva 10 oblasti iz života mladih ljudi, te da se na njoj nalaze informacije o obrazovanju, volonterizmu, zapošljavanju, sistemu dobrog upravljanja, itd.
Kada je riječ o Eurydice mreži, Ljuljdjuraj je govorila o ciljevima ove renomirane evropske obrazovne mreže za analizu evropskih obrazovnih sistema. Istakla je da mreža kroz izradu komparativnih studija i opisa obrazovnih sistema usmjerava kreatore politika u procesu donošenja odluka i u sprovođenju reformi. Naglasila je da je značaj učešća u ovoj mreži višestruk, posebno s aspekta modernizacije i usklađivanja našeg obrazovnog sistema sa trendovima u Evropskoj uniji.
U tom smislu, načelnica Odjeljenja za međunarodnu saradnju u Zavodu za školstvo, Nevena Čabrilo je predstavila glavne nalaze komparativne studije „Učenje za održivost u školama u Evropi – sticanje kompetencija i podrška nastavnicima i školama‟. Publikacija predstavlja komparativnu analizu istraživanja koje je sprovedeno školske 2022/23. godine u osnovnim školama i gimnazijama, te isti analizira školske kurikulume, smjernice i mjere podrške za škole, nastavnike i direktore. Čabrilo je zaključila da je ovo jedan od boljih izvještaja za Crnu Goru u smislu obrazovanja za održivi razvoj.
Rukovoditeljka Kancelarije za međunarodnu saradnju UCG Ana Dragutinović je predstavila Eurydice izvještaj koji se odnosi na indikatore mobilnosti za 2022/2023. godinu. Ona je istakla da taj document daje pregled napretka ostvarenog u oblasti mobilnosti u visokom obrazovanju u zemljama članicama Eurydice mreže, posebno uzimajući u obzir indikatore koji se odnose na pružanje informacija i savjetovanje studenata zainteresovanih za učešće u programima mobilnosti, učenje stranih jezika, prenosivost stipendija i kredita, podršku mobilnosti za studente iz vulnerabilnih grupa, priznavanje ishoda učenja, te priznavanje kvalifikacija. Takođe, predstavila je aktivnosti Kancelarije za međunarodnu saradnju i mobilnost UCG, kao i mrežu Evropski univerzitet Uliseus čiji je UCG član, te mogućnosti za mobilnost studenata koje se pružaju o okviru ove mreže.
Izvor: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija