NA BIOTEHNIČKOM FAKULTETU PREDLAŽU UPIS 155 STUDENATA

Biotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG) predložio je da se u prvu godinu osnovnih studija u studijskoj 2025/2026. godini upiše 155 studenata, kao i prethodnih godina. Oni će biti raspoređeni po studijskim programima: Biljna proizvodnja (60 studenata) i Animalna proizvodnja (35 studenata) – oba u Podgorici, zatim primijenjene studije Mediteransko voćarstvo u Baru (30 studenata), te Kontinentalno voćarstvo i ljekovito bilje u Bijelom Polju (30 studenata). Ovaj predlog biće dostavljen Upravnom odboru Univerziteta na dalje usvajanje.

Biotehnički fakultet od 2005. godine obrazuje stručnjake iz oblasti poljoprivrede i proizvodnje hrane. Studijski programi koje nudi osmišljeni su tako da odgovore na izazove savremene poljoprivredne proizvodnje – bezbjedne, kvalitetne i održive. Programi su u skladu sa evropskim obrazovnim standardima i uključuju akademske i primijenjene studije na osnovnom i master, i doktorskom akademskom nivou.

Za upis na Biotehnički fakultet se ne polaže prijemni ispit. Kandidati se rangiraju u skladu sa Pravilnikom o uslovima, kriterijumima i postupku upisa na osnovne studije UCG. Pravo upisa imaju svi koji su završili gimnaziju ili četvorogodišnju srednju stručnu školu.

Nastava se izvodi u skladu sa principima Bolonjske deklaracije, a studenti imaju mogućnost praktične obuke u saradnji sa brojnim individualnim proizvođačima i kompanijama iz sektora primarne proizvodnje i prehrambene industrije. Fakultet raspolaže oglednim imanjima u Podgorici i Baru, među kojima se posebno ističe imanje u Lješkopolju, sa vinogradima, voćnjacima, plastenicima, vinskim podrumom i kolekcijom od 442 sorte vinove loze – jednom od najvećih na Balkanu.

Biotehnički fakultet pruža brojne laboratorijske usluge – od sertifikacije sjemena i kontrole kvaliteta vina i mliječnih proizvoda, do analiza maslinovog ulja i zaštite bilja. Sa više od 20 potpisanih sporazuma sa privrednim subjektima i širokom neformalnom saradnjom, fakultet obezbjeđuje uslove za sticanje praktičnih znanja i vještina.

„Zahvaljujući novim tehnologijama i dostupnim razvojnim fondovima, crnogorska poljoprivreda se ubrzano modernizuje, a agroindustrija se razvija u svim segmentima prerade i plasmana proizvoda biljnog i životinjaskog (animalnog) porijekla. Sve to stvara potrebu za stručnim kadrom i otvara brojne mogućnosti zapošljavanja. Studenti Biotehničkog fakulteta mogu raditi u državnoj upravi, privatnom sektoru, obrazovanju ili započeti sopstveni posao, posebno u oblastima koje još imaju veliki neiskorišćeni potencijal poput proizvodnje i prerade voća, povrća, mesa, mlijeka, ljekovitog bilja, bezbjednosti hrane i agrobiznisa“, saopštili su iz te visokoobrazovne ustanove.

O. Đ.

Foto UCG

 

Back to Top