Ministarstvo prosvjete: RASPISAN KONKURS ZA UPIS UČENIKA U PRVI RAZRED SREDNJE ŠKOLE

Ministarstvo prosvjete raspisalo je Konkurs za upis učenika u prvi razred srednje škole u Crnoj Gori za školsku 2022/2023. godinu. Za upis u se prijavljuju se kandidati koji su završili osnovnu školu i koji u vrijeme podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina, saopšteno je iz tog resora.

Prijava na Konkurs podnosi se 27, 28. i 29. juna (od nula do 24 časa) i 30. juna (do 15 časova). Kandidati ih podnose se elektronski na adresu www.upisi.edu.me. Učenik koji prvi put koristi aplikaciju za upis treba da se prethodno registruje.

Kako je istaknuto, u toku trajanja roka za podnošenje prijava za upis u školu, komisija je dužna da svakog dana u 16 časova objavi ažuriranu rang listu kandidata, prijavljenih do 15 časova toga dana, a radi njihovog informisanja o mjestu na rang listi. Rang lista se objavljuje na oglasnoj tabli škole i sadrži za svakog kandidata: ime, ime roditelja, odnosno staratelja, prezime, ostvareni broj bodova pojedinačno po kriterijumima koji se vrednuju za upis i ostvareni ukupan broj bodova.

Rang lista kandidata za upis u školu objavljuje se na oglasnoj tabli škole najkasnije do 4. jula ove godine. Nakon njenog objavljivanja učenici podnose školi originalna svjedočanstva posljednja tri razreda osnovne škole i diplome o rezultatima sa državnih i međunarodnih takmičenja, odnosno dodijeljenom priznanju u rokovima koje odredi škola.

Upis u gimnaziju se vrši na osnovu više kriterijuma: opšteg uspjeha u posljednjem ciklusu osnovne škole; uspjeha na eksternoj provjeri znanja na kraju osnovnog obrazovanja; uspjeha iz Crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti odnosno maternjeg jezika, Matematike i nastavnih predmeta značajnih za sticanje obrazovanja u posljednjem ciklusu osnovne škole; rezultata sa državnih i međunarodnih takmičenja, odnosno dodijeljenog priznanja.

Kao poseban uslov za upis u odjeljenje specijalističke gimnazije − matematičke, potrebno je da kandidat na eksternoj provjeri znanja iz Matematike ostvari ocjenu odličan pet).

Kao poseban uslov za upis u odjeljenje specijalističke gimnazije − filološke, potrebno je da kandidat na eksternoj provjeri znanja iz Crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti odnosno maternjeg jezika i književnosti ostvari ocjenu odličan (pet) i iz stranog jezika, kao nastavnog predmeta koji je izabrao, ostvari ocjenu odličan (pet).

Za upis u gimnaziju u kojoj se nastava izvodi na stranom jeziku kandidat u posljednjem ciklusu osnovne škole treba da ima ocjenu odličan (pet) iz stranog jezika na kojem se izvodi nastava.

Kao poseban uslov za upis u odjeljenje specijalističke gimnazije − sportske, potrebno je da je kandidat: ostvojio medalju na nacionalnom sportskom takmičenju; nastupao za nacionalnu reprezentaciju, u određenom sportu koji je na programu Olimpijskih i Paraolimpijskih igara; član kluba koji se takmiči u nacionalnom šampionatu u sportu koji je na programu Olimpijskih i Paraolimpijskih igara; osvojio medalju na nacionalnom školskom takmičenju; član školskog društva koji se takmiči na nacionalnom školskom takmičenju.

Pripadnik romske i egipćanske populacije ostvaruje dodatnih šest bodova po principu afirmativne akcije.

Upis učenika u prvi razred trogodišnje, odnosno četvorogodišnje stručne škole vrši se na osnovu: opšteg uspjeha u posljednjem ciklusu osnovne škole; uspjeha na eksternoj provjeri znanja na kraju osnovnog obrazovanja; uspjeha iz dva nastavna predmeta u posljednjem ciklusu osnovne škole koji su značajni za sticanje obrazovanja; rezultata sa državnih i međunarodnih takmičenja, odnosno dodjele priznanja.

Provjera posebne nadarenosti odnosno sposobnosti za upis vrši se u skladu sa Pravilnikom.

Za upis u školu u kojoj se nastava izvodi na stranom jeziku kandidat u posljednjem ciklusu osnovne škole treba da ima ocjenu odličan (pet)iz stranog jezika na kojem se izvodi nastava.

Pripadnik romske i egipćanske populacije, ostvaruje dodatnih šest bodova po principu afirmativne akcije.

Učenici koji se upišu u obrazovne programe koji se realizuju u JU Obrazovni centar Šavnik, ako žive izvan Šavnika, imaće besplatan smještaj u Đačkom domu u Šavniku.

Škole ne mogu formirati odjeljenja ukoliko ne postoji minimum broja učenika koji je predviđen zakonom i Pravilnikom o normativima i standardima za sticanje sredstava iz javnih prihoda za ustanove koje izvode javno važeće obrazovne programe (»Službeni list CG«, br. 66/10, 41/13, 67/17 i 54/18). Izuzetno, kada nije moguće formirati odjeljenje u skladu s odredbama Pravilnika, Ministarstvo može, na obrazloženi zahtjev ustanove, odobriti formiranje odjeljenje i sa manjim brojem učenika.

Umjetničke škole mogu organizovati provjeru posebne nadarenosti odnosno sklonosti učenika do 27. juna.

Dokazi o obrazovanju stečeni u inostranstvu dostavljaju se u formi kopije, odnosno prevoda sudskog tumača, uz rješenje o priznavanju obrazovne isprave, odnosno uz potvrdu o započetom postupku priznavanja inostrane obrazovne isprave.

 

 

Back to Top