Jedan od prioriteta svih obrazovnih ustanova u narednom periodu biće mentalno zdravlje djece i komunikacija sa njima, poručile su Tamara Milić, psihološkinja i predstavnica Ministarstva prosvjete, i Milica Pušonjić, psihološkinja u OŠ „Savo Pejanović“.
„Prvog oktobra učenici će ući u klupe ili uspostaviti kontakt sa školom i krenuti sa novim obavezama, a mi ih dočekujemo spremni. Važno je, pak, istaći da će djeca poštovati pravila ukoliko im mi damo primjer. Svi mi odrasli – učitelji, roditelji, bake i deke smo modeli, pa će se oni ponašati onako kako se mi ponašamo“, kazala je Pušonjić.
Ona je dodala da je djeci potrebno objasniti da treba da budu odgovorni, da odrasli treba takođe da se ponašaju odgovorno, i da će tada i aktuelna situacija kraće trajati. „Sada je primarno, ne samo gradivo, koliko njihovo mentalno zdravlje. To znači da treba da ih pitamo kako podnose situaciju, da razgovaramo sa njima oko toga kako su se osjećali prethodnih mjeseci, kao i da im pokažemo da smo srećni što su su ponovo u kontaktu sa školom. Posebno je važno kod djece razvijati otpornost, odnosno mogućnost da sa uspjehom prevazilaze krizne situacije, ali i sposobnost da bez velikog stresa i posljedica prihvate one situacije koje ne mogu da promijene“, naglasila je Pošonjić.
Tamara Milić je ukazala da je jedan od prioriteta komunikacija – posebno vaspitača sa roditeljima.
„Ono što je izuzetna prednost jeste da smo mi već uspostavili dobar model saradnje i međusobnog odnosa sa roditeljima. Istovremeno, potrebno je da ovo vrijeme roditelji iskoriste za pripremu djece za dolazak u školu i vrtićke vaspitne grupe. Dodatno, svi bi trebalo da se pridržavamo određenih pravila, čime djeci dajemo osjećaj sigurnosti. Učenje po modelu je od velike važnosti – u ovom momentu to su roditelji, a na to se kasnije nadovezuju vaspitači i okolina“, istakla je ona.