MINISTARSTVO NAUKE PREDLOŽILO ČETIRI STUDENTA ZA LJETNJU ŠKOLU U CERN-u

Ministarstvo nauke Crne Gore utvrdilo je predlog četiri kandidata za boravak u ovogodišnjem ljetnjem programu Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) u Ženevi, namijenjen studentima fizike i inženjerskih nauka, saopšteno je iz te institucije.

Crnogorski kandidati Dragić Krstajić, Tamara Ninković, Katarina  Milačić i Miloš Manojlović će učestvovati u finalnoj selekciji predstavnika ove prestižne naučnoistraživačke institucije.

Krstajić je student treće godine Univerziteta za tehnologiju u Beču. On je držao predavanja iz astronomije na kursu ljetnje škole nauke u protekle dvije godine, kao i na festivalu matematike u 2014. i 2015. godini u Gimnaziji „Slobodan Škerović“. Član je amaterskog kluba astronomije Prona od 2015. godine i ko-autor udžbenika za astronomiju „Osnovi astronomije“, koji će biti uskoro objavljen.

Ninković je studentkinja četvrte godine Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Učestvovala je u raznim seminarima kao volonter Crvenog krsta Crne Gore, a posjeduje odlično znanje za projekte MATLAB i NEPLAN softver za energetsku analizu.

Milačić je na master studijama Fakulteta za računarstvo i informatiku Univerziteta u Ljubljani, a trenutno je na studijskoj razmjeni ERASMUS+ u Institutu za tehnologije u Dablinu. Dobitnica je nacionalne nagrade Zapadnog Balkana za postdiplomske studije u Republici Sloveniji 2017. godine, kao i nagrade Ministarstva prosvjete za najboljeg studenta u 2015. godini.

Manojlović je na četvrtoj godini studija Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.  Prošao je internacionalnu školu za nuklearne metode za životnu sredinu i prirodne nauke u 2018. godini u Budvi. Učestvovao je na bilateralnom projektu sa Slovenijom prošle godine i držao prezentacije tokom festivala „Otvoreni dani nauke 2017“, u organizaciji Ministarstva nauke.

Riječ je o atraktivnim stipendijama za boravak studenata u vodećoj svjetskoj laboratoriji, koje su omogućene zahvaljujući Sporazumu između Vlade Crne Gore i CERN-a o naučnoj i tehničkoj saradnji u oblasti fizike visokih energija.

Program se održava svake godine u trajanju od osam do 13 nedjelja tokom jula i avgusta. Tokom ovog perioda studenti će raditi na konkretnim projektima i na taj način biti integrisani u okviru velikih istraživačkih timova. Ovaj program takođe obuhvata teoretsku obuku, učešće na raznim radionicama, seminarima, posjete laboratorije i postrojenja.

Izabrani studenti dobijaju 2.700 švajcarskih franaka mjesečno za troškove boravka i smještaja, pokrivene putne troškove, kao i zdravstveno osiguranje. Pored stručnog rada u CERN-ovoj laboratoriji, organizovane su i brojne posjete velikim obližnjim evropskim gradovima, kulturnim, turističkim, sportskim i drugim lokacijama.

O. Đ.  

Back to Top