Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja: RAZVOJ ZASNOVAN NA INOVACIJAMA PODSTIČE KONKURENTNOST POLJOPRIVREDE

Unapređenje saradnje poljoprivrednih proizvođača, poslovne i akademske zajednice, te  multidisciplinarni pristup, neophodni su za dalji razvoj Poljoprivrede. Kada je riječ o primjeni inovativnih tehnologija u toj oblasti, puno toga je urađeno, ali i da dalje ima dosta prostora za unapređenje. Ovo su ocjene sa konferencije „Poljoprivreda vođena inovacijama“ koja je održana u Inovaciono-preduzetničkom centru (IPC) Tehnopolis u Nikšiću.

Marijeta Barjaktarović-Lanzardi, iz Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, je naglasila ulogu i značaj resornog ministarstva kada je riječ o razvoju inovacija, te činjenicu da je taj Vladin resor koordinaciono tijelo za S3 - Strategiju pametne specijalizacije Crne Gore. Predstavila je S3 prioritet „Poljoprivreda i lanac vrijednosti hrane“, implementacioni okvir za inovacije i pametnu specijalizaciju, kao i podršku inovacijama u ovoj prioritetnoj oblasti.

„Stremeći ka ostvarivanju strateških ciljeva u okviru ovog S3 prioriteta, koji se odnose na jačanje lanca vrijednosti organske proizvodnje i razvoj novih (autohtonih) poljoprivrednih proizvoda, uloga inovacija ima ključnu ulogu. Uz razvoj zasnovan na inovacijama otvaraju se nove mogućnosti i podstiče konkurentnost sektora, ali i njegova otpornost i brz odgovor na različite promjene sa kojima se suočava“, nagalsila je Barjaktarović-Lanzardi. 

Tokom konferencije održane su i panel sesije: „Pametna i održiva poljoprivreda“, „Izazovi u implementaciji inovacija u poljoprivredi“ i „Digitalizacija agroturističke ponude, kao vid diverzifikacije poljoprivrede“. U okiru ovih sesija bilo je riječi o konceptu pametne i održive poljoprivrede, te mogućnostima i preporukama za dalje unapređenje. Kao ključni izazovi u implementaciji inovacija u poljoprivredi su navedeni nedovoljno razvijena komunikacija među svim uključenim stranama, nedostatak aktivnosti u cilju izgradnje kapaciteta kako bi se savremene tehnologije koristile na što bolji način, nedostatak dovoljne finansijske podrške, dok je kao jedan od ključnih izazova navedena interdisciplinarnost i potreba za naučnim istraživanjima, kao osnovama za dalji razvoj. Takođe, učesnici su predstavili aktivnosti koje implementiraju u oblasti ruralnog turizma, kao i koristima kada je riječ o digitalizaciji njihovog poslovanja, a bilo je riječi i o iskustvima i izazovima sa kojima su se srijetali tokom razvoja svoga poslovanja.

Konferencija je organizovana u okviru projekta FILA Plus, koji sufinansira INTERREG IPA Program prekogranične saradnje Italija – Albanija – Crna Gora 2014 – 2020. Vodeći partner na projektu je Mediteranski Agronomski Institut iz Barija, dok su pored IPC Tehnopolis, projektni partneri Razvojni fond Albanije i Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma Crne Gore.

O. Đ.

Back to Top