Ministarstvo nauke i Privredna komora Crne Gore predstavili su danas predstavnicima privrede i univerziteta način prijavljivanja i benefite učešća u Eureka programu.
Direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore prof. dr Mladen Perazić pojasnio je da je EUREKA evropski program međunarodne saradnje privrednih subjekata, naučno istraživačkih centara i univerziteta država koje su njegove članice. Riječ je o panevropskoj mreži za tržišno orjentisana industrijska istraživanja i razvoj. EUREKA kroz svoju fleksibilnu i decentralizovanu mrežu nudi projektnim partnerima brz pristup najnovijim informacijama, naučnim dostignućima, znanjima, vještinama i iskustavima iz Evrope i otvara dostupnost nacionalnim, javnim i privatnim izvorima finansiranja.
Dr Ivan Tomović, samostalni savjetnik iz Direkcije za inovacije i infrastrukturu Ministarstva nauke Crne Gore je istakao da je to ministarstvo još od 2012. godine značajno finansijski podržava učešće u EUREKA projektima. Od 2016. godine, kada je uspostavljen zakonodavni strateški okvir za inovacije, Ministarstvo nauke je dodatno pojačalo aktivnosti u ovom segmentu. Ukazujući na značaj EUREKE, on je istakao da je od početka realizacije EUREKA 1985. godine do danas kroz ovaj program finansirano više od 7.100 projekata ukupne vrijednosti veće od 43 biliona eura na globalnom nivou.
„Ciljevi ovog programa su: rast inovativnog kapaciteta kompanija, međunarodna saradnja, globalno konkurentni novi proizvodi i usluge, međunarodni tržišni plasman (izvoz) i evropska tehnološka konkurentnost”, naveo je Tomović.
On je naglasio da ustanova/preduzeće – koordinator ili partner na projektu može ostvariti pravo na sufinansiranje samo jednog EUREKA projekta od strane Ministarstva nauke u toku 2020. godine. Trajanje projekta je do tri godine, a opravdani su troškovi opreme, ekspertskih usluga, putovanja, te ostali troškovi za razvoj. Podnosioci prijava za učešće u EUREKA programu - mikro, mala, srednja i velika poduzeća, naučno-istraživačke ustanove - su u obavezi da budu upisani u Registar inovativnih organizacija.
Iskustva sa uspješno realizovanog Eureka projekta „Probev“ prezentovao je dr Vladan Božović, menadžer Eureka projekta, Univerzitet Donja Gorica. Projekat je rezultirao razvoju novog funkcionalnog proizvoda, baziranog na matriksu miksa jabuke i grožđa sa probiotskom komponentom kao i mikroinkapsuliranim probioticima, kao i dobijanju novog funkcionalnog proizvoda koji uključuje i značajne antioksidante. On je naveo da se EUREKA projekat pokazao vrlo korisnim jer je omogućio odličnu saradnju sa partnerima u cilju usvajanja novih tehnologija i pristupa sredstvima za finansiranje istraživanja i razvoja.
O. Đ.