MINISTARKA DAMJANOVIĆ URUČILA DOKTORSKE STIPENDIJE, GRANTOVE I NAGRADE ZA NAUČNA DOSTIGNUĆA

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović uručila je stipendije za doktorska istraživanja, grantove za inovativne projekte i evropsko društveno istraživanje i nagrade za naučna dostignuća u 2018. godini, na svečanosti kojoj su prisustvovali predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović, bivši predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, kao i brojni članovi Vlade, diplomatskog kora, naučne zajednice, državnih institucija i privrednog sektora.

Ministarka Damjanović kazala je da ova svečanost obilježava i rad Ministarstva, jer samo u jednom danu dodjeljuje se čak milion i petsto hiljada eura. Ona je naglasila da su prethodne dvije godine bile izazovne, a rad Ministarstva karakterisala je izuzetna dinamika i pokretanje mnogih novih inicijativa i projekata, kako bi izgradili efikasniji nacionalni naučno-inovativni ekosistem. 

Ona je naglasila da je Ministarstvo nauke iniciralo realizaciju krupne međunarodne istrazivačke infrastrukture, kako bi osnažili izvrsnost i povratili tradiciju tehnološkog razvoja regionu Jugoistočne Evrope.

“Usljed povećanja budžeta Ministarstva nauke za 2018. godinu od 60 odsto, mogli smo da postavimo ambiciozne ciljeve i počnemo da ih ostvarujemo. Vodimo se ambicioznom vizijom, znajući da Crna Gora ima izuzetne ljude i zato naša država u ovoj oblasti može da postigne mnogo više. Kreativni ljudi su naš najveći kapital. I upravo svi naši programi imaju i komponentu zapošljavanja mladih i visokokvalifikovanih ljudi. Takođe Crna Gora mora biti usmjerena ka inovativnosti kako bi imali šansu u globalnoj ekonomiji. Tehnološki razvoj i inovacije su ključni pokretači ekonomskog razvoja baziranog na znanju, jer otvaraju prostor za kreiranje novih proizvoda i usluga, kao i novih radnih mjesta. Svjesni smo izazova koje Crna Gora ima kao mala zemlja. Ali, upravo zbog toga, Crna Gora ima i veliki broj prednosti koje treba vješto da iskoristima, kao što su mogućnost lakog povezivanja, komunikacije, brze interakcije i prilagođavanja. Upravo zahvaljujući ovim prednostima u završnoj smo fazi realizacije jedne od najvažnijih strategija naše zemlje, Strategije pametne specijalizacije, za čiju realizaciju je upravo bila ključna sinhronizacija više resora. Ova strategija predstavlja jedan od mehanizama da se nauka i privreda bolje povežu. Crne Gora će biti prva zemlja nakon EU28 koja će usvojiti ovu startegiju. Ovom prilikom želim da zahvalim svim akterima koji su nam pomogli u ovom kompleksnom procesu, univerzitetima u Crnoj Gori, Kliničkom centru, kao brojnim saradnicima iz inostranstva", kazala je ministarka Damjanović.

Ministarka Damjanović je ovom prilikom uručila zahvalnice predstavnicima Univerziteta Crne Gore, Univerziteta Mediteran i Univerziteta Donja Gorica, za uspješnu saradnju u realizaciji programa stipendija za doktorska istraživanja.

Tokom svečanosti je prikazana promotivna video prezentacija o radu Ministarstva nauke u protekle dvije godine i planovima za naredni period.

Dobitnici stipendija za doktorska istraživanja u ukupnoj vrijednosti oko 750.000 eura su: Tanja Bakić - Filološki fakultet, Stefan Bulatović - Filološki fakultet, Jovana Davidović - Fakultet političkih nauka, Kristina Gvozdenović - Fakultet političkih nauka, Milan Ivanović - Filološki fakultet, Olga Jokanović - Biotehnički fakultet, Marina Radonjić - Prirodno-matematički fakultet, Marija Radunović - Fakultet za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis (UDG), Ana Velimirović - Biotehnički fakultet, Marija Vojinović - Prirodno-matematički fakultet, Aleksandra Gezović - Metalurško-tehnološki fakultet, Jelena Mijušković - Prirodno-matematički fakultet, Isidora Stanković - Elektrotehnički fakultet,
Ramiz Kurbegović - Mašinski fakultet, Andrea Kavarić - Fakultet za turizam (Univerzitet Mediteran), Mirjana Đukić - Građevinski fakultet, Balša Bajagić - Biotehnički fakultet, Nina Nikolić - Građevinski fakultet, Luka Rakojević - Fakultet umjetnosti (UDG).

Nagrade za inovativne projekte

Za tu namjenu izdvojeno je 760.000 eura, a dobitnici su: Amplitudo doo za projekat “Nadogradnja softvera sa elementima planiranja resursa preduzeća za INDIGO platformu sa novim nadležnostima”. Ova inovativna i tržišno orijentisana aplikacija za optimizaciju rada u preduzećima dobila je najveće ocjene evaluatora. Fleka doo za projekat “TALKINI”. Autori planiraju da razviju novu aplikaciju za video konferencije, koja će imati nekoliko značajnih karakteristika u okviru jednog proizvoda, čime će nadmašiti postojeća rješenja. Fleka doo za projekat Virtual POS
Efikasno i elegantno rješenje za sve prisutnije zahtjeve elektronske trgovine, posebno za mala preduzeća koja nemaju razvijenu IT mrežu. Biznis universal media za projekat Proventum. Ovo inovativno rješenje predstavlja elektronsku aplikaciju koja će kompanijama omogućiti povećanje efikasnosti administrativnih procedura. Fakultet za informacione sisteme i tehnologije Univerziteta Donja Gorica za projekat Sistema praćenja ekoloških parametara u realnom vremenu. Inovacijom je predviđeno značajno unapređenje postojeće tehnologije u monitoringu životne sredine i kvaliteta pijaće vode. M-Tel za projekat Energetski efikasan Smart Home. Ovo inovativno rješenje je zasnovano na kontroli kućnih uređaja pomoću pametnih telefona, kao načina racionalizacije troškova i uštede energije. M-tel za projekat Upotreba elektronskih protokola.
Inovativan, standardizovan elektronski protokol namijenjenom zdravstvenom sistemu, koji treba da omogući da Crna Gora uhvati korak sa savremenom medicinom. Fakultet za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost i ekologiju Univerziteta Donja Gorica za projekat Proizvodi i procesne inovacije u crnogorskoj prehrambenoj industriji. Riječ je o inovacijama u tradicionalnim mliječnim proizvodima, razvojem i integracijom posebnih probiotskih kultura. “Fakultet za informacione sisteme i tehnologije Univerziteta Donja Gorica za projekat MontePN. Glavni cilj inovativnog projekta je uspostavljanje moderne stalne GNSS stanice na teritoriji Crne Gore, koja će prerasti u dio globalne mreže stanica i koja će imati mogućnost prijema signala od Galileo satelitskog navigacionog sistema kao jednog od najvećih projekata Evropske svemirske agencije (ESA)”.
Dobitnica granta za projekat „Evropsko društveno istraživanje u Crnoj Gori“
je prof. dr Olivera Komar, Fakultet političkih nauka Univerziteta Crne Gore.  
Nagrade za naučna dostignuća u 2018. godini dobili su mr Milena Simović, studentkinja druge godine doktorskih studija na Institutu za istraživanje kancera u Hajdelbergu, u Njemačkoj, u kategoriji za najuspješniju naučnicu do 30 godina života. Zatim, mr Miloš Brajović, saradnik u nastavi na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, drugorangirani u konkuranciji za najuspješnijeg naučnika do 30 godina života, prof. dr Željko Jaćimović, redovni profesor na Univerzitetu Crne Gore - Metalurško-tehnološkom fakultetu u Podgorici, u kategoriji najuspješniji naučnik stariji od 30 godina, kao i inovator Milan Bojović, autor najuspješnijeg patenta godine pod nazivom „Uređaj za punjenje akumulatorskih baterija za elektromobile“, čiji je prototip dobio brojna priznanja na međunarodnim skupovima. 

Priredila O. Đ.  

Back to Top