MINISTARKA DAMJANOVIĆ PREDSTAVILA PROJEKAT SEEIIST NA MEĐUNARODNOM KONGRESU U RIMU

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović učestvovala je na Međunarodnom kongresu za klinički inženjering i medicinske tehnologije koji se održava u Rimu 21. i 22. oktobra, na poziv predsjedavajućeg Međunarodnom federacijom za medicinski i biološki inženjering (IFMBE), dr Toma Judda. Treći po redu Međunarodni kongres okupio je vrhunske svjetske stručnjake u oblasti biomedicine, kliničkog inženjeringa, naučne i akademske zajednice, predstavnike Vlada, Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), kao i relevantne učesnike iz medicinsko-tehnološke industrije.

U organizaciji Odjeljenja za klinički inženjering (IFMBE), događaj je obuhvatio širok spektar tema: od upravljanja kliničkim rizikom, medicinskih ICT tehnologija i međunarodnih standarda i propisa do procjene savremnih medicinskih tehnologija i razvoja inovativnih uređaja. Opšti cilj je pokretanje otvorene diskusije za razmjenu iskustava i najboljih praksi o globalnom uticaju koji medicinske tehnologije imaju na kvalitet i efikasnost zdravstvene zaštite u različitim okruženjima. Namjera je da se uspostavi sinergija u oblasti visokih medicinskih tehnologija i podstakne stvaranje partnerstava između relevantnih aktera iz privrede, medicine, politike i akademije.

U okviru panel sesije „Upravljanje medicinskom opremom“, koju organizuje Međunarodna zajednica za fiziku i inženjerske nauke u medicini (IUPESM), ministarka Damjanović održala je prezentaciju na temu SEEIIST projekta i posebno ukazala na najsavremenije tehnologije u liječenju različitih vrsta kancera hadronskom terapijom i upotrebom širkog spektra težih jona i karbona. Ona je napomenula kako bi politička i tehnička podrška projektu od strane SZO, kao strateškog i istinskog partnera na ovom izazovnom putu, bila izuzetno cijenjena s obzirom na dosadašnju uspješnu saradnju u regionu Jugoistočne Evrope, kao i činjenice da je efikasna borba protiv kancera jedan od glavnih prioriteta agende SZO. Učešće na pomenutoj sesiji predstavljalo je jedinstvenu priliku da se podstakne dijalog sa relevantnim prisutnim akterima, imajući u vidu da je projekat ušao u fazu Studije dizajna, koja obuhvata detaljnu stručnu i tehničku pripremu i dizajn akceleratora, izradu biznis plana i utvrđivanje uslova buduće lokacije, stoji u saopštenju Ministarstva nauke.

Back to Top