MINISTARKA DAMJANOVIĆ OTVORILA SASTANAK O ISTRAŽIVANJU I INOVACIJAMA NA ZAPADNOM BALKANU

Ministarka nauke dr Sanja Damjanović otvorila je dvodnevni sastanak o istraživanju i inovacijama na Zapadnom Balkanu koji se održava u Podgorici, a ujedno predstavlja pripremni sastanak za Upravljačku Platformu za istraživanje i inovacije za zemlje Zapadnog Balkana (Steering Platform on Research for the Western Balkan Countries), koja će biti održana ove godine u septembru, u Beogradu. 
„Ovo je idealna prilika da zajednički definišemo izazove koji su pred nama. Željela bih da istaknem važnost Upravljačke platforme u vidu pružanja dobrih smjernica za napredovanje u Evropskom istraživačkom prostoru – ERA. Platforma nam pomaže da obezbijedimo informacije o najnovijim dostignućima na polju istraživanja nauke u EU, naučnim inicijativama, kao i programima koji su relevantni za razvoj nauke u regionu“, kazala je Damjanovićeva na otvaranju.
Sastanak o istraživanjima i inovacijama je koristan jer učesnici mogu dodatno adresirati pitanja u vezi sa programom Horizont 2020, te naučnom politikom Evropske unije koja je važna u kontekstu ekonomskih reformi.
„Zemlje Zapadnog Balkana moraju promijeniti politiku u oblasti istraživanja. To je jedino moguće učiniti u koordinaciji sa Evropskom unijom i instrumentima poput Upravljačke platforme, a koja je od ključnog značaja za naše kontinuirano učenje i napredovanje na polju istraživačkih politika“, istaklaje ministarka Damjanović. 
Sastanak o istraživanju i inovacijama organizuje Evropska komisija, ispred koje su govorili Konstantinos Glinos i Bernhard Fabianek iz Generalnog Direktorata za istraživanje i inovacije. Oni će učesnicima Sastanka približiti naučnu politiku EU, mehanizme koje koristi i osvrnuti se na dobre primjere iz prakse koji treba da posluže kao modeli razvoja nauke.

Prema njihovim riječima, prioritetne teme ovog Sastanka su otvoren pristup podacima, mobilnost istraživača, transfer tehnologije i ekonomske reforme, a koje će biti finalizovane i na Upravljačkoj Platformi za istraživanje i inovacije za zemlje Zapadnog Balkana u septembru, u Beogradu.

Delegacija Evropske komisije je posjetila i Inovaciono preduzetnički centar „Tehnopolis“ u Nikšiću. U razgovoru sa direktorom „Tehnopolisa“ Ratkom Batakovićem i generalnim direktorom Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost Ministarstva nauke Darkom Petrušićem, delegacija EK se upoznala sa poslovnim prostorom, ICT data centrom i infrastrukturom. 
Bilo je riječi o mogućnostima i modalitetima saradnje u narednom periodu.
„Tehnopolis“ je usmjeren na razvoj mikro, malih i srednjih preduzeća, sa ciljem intenzivne saradnje između naučne zajednice i privrede. Uz to, ima za cilj da motiviše, prije svega, mlade ljude da razmišljaju proaktivno kako bi realizovali svoje ideje. Samo u 2016. godini održano je 30 obuka, 57 događaja, na kojima je učestvovalo preko 3.800 ljudi. 

Na sastanku o istraživanju i inovacijama na Zapadnom Balkanu učestvuju predstavnici međunarodnih organizacija poput Savjeta za regionalnu saradnju (RCC), Centra za inovacije i tehnologije u Sjevernoj Rajni - Vestfaliji (ZENIT GmbH), Njemačke službe za akademsku razmjenu (DAAD), Centralno-evropskog programa za razmjenu univerzitetskih studenata (CEEPUS), HELVETAS Swiss Intercooperation, nezavisni EU ekspert za inovacije iz Ujedinjenog Kraljevstva, kao i vladinih institucija iz zemalja Zapadnog Balkana i EU. 

Eminetni stručnjaci iz oblasti naučnih politika EU, razgovaraju sa učesnicima o Okvirnom programu Horizont 2020, povećanju nacionalnog učešća, istraživanju, inovacijama, otvorenoj nauci i korišćenju strukturnih fondova, kako bi istraživači iz Crne Gore na najefikasniji način mogli da apliciraju za EU grantove. Učesnici će takođe imati trening o podsticanju inovacija putem javnih nabavki i diskutovati o Programu ekponomskih reformi – mjerama na nacionalnom nivou za istraživanje i inovacije.

Crna Gora je do sada organizovala dva sastanka Upravljačke Platforme za istraživanje i inovacije za zemlje Zapadnog Balkana, u novembru 2010. i junu 2013. godine. U pitanju je strateško tijelo koje se bavi evropskim, multilateralnim i regionalnim pitanjima nauke i tehnologije. Uz to, deluje kao centar za razmjenu informacija i koordinaciju zemalja u vezi sa pitanjima o Horizontu 2020.

O. Đ.

Back to Top