Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta prof. dr Vesna Bratić posjetila je Tivat, gdje se susrela sa predsjednikom Opštine Željkom Komnenovićem i njegovim saradnicima. Na sastanku je razgovarano o tekućim potrebama građana Tivta, problemima tivatskih učenika i mogućim modelima njihovog rješavanja.
Pozdravljajući prisutne, Komnenović je istakao da je ovaj susret pravi način da se sistematski pristupi rješavanju svih gorućih problema u Tivtu. Nebriga prethodne vlasti, nedomaćinsko ponašanje i nedovoljno investicija, prouzrokovali su loše stanje u školskim objektima, a kao primjer urgentnog problema školske infrastrukture, on je apostrofirao činjenicu da u školi projektovanoj za 500, nastavu trenutno pohađa 1.700 učenika.
„Tivat je jedan od rijetkih gradova u Crnoj Gori koji bilježi pozitivan prirodni priraštaj i stalni porast broja stanovnika, pa je investiranje u novi školski objekat nužnost za dalje uspješno obrazovanje naše djece“, kazao je Komnenović.
O aktivnostima, poteškoćama i potrebama samouprave, ministarku su informisali i potpredsjednici Tivta Vladimir Arsić i Goran Božović, fokusirajući se na realne probleme čijim bi se rješavanjem stvorio podsticaj za razvoj sredine.
Ministarka Bratić posjetila je OŠ „Drago Milović“ i Srednju mješovitu školu „Mladost“. Direktori ovih vaspitno-obrazovnih ustanova Predrag Šušić i Jovanka Vujačić upoznali su ministarku sa uslovima školovanja tivatskih đaka i infrastrukturnim nedostacima.
Delegacija Ministarstva bila je i u Muzičkoj školi. Tom prilikom, direktorica Pina Bubanja predočila je bogati istorijat i impresivna dostignuća ove škole.
Održan je i radni sastanak doc. dr Martina Ćalasana, člana ekspertskog tima Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, sa direktorima Predragom Šušićem i Jovankom Vujačić, kao i samostalnim savjetnikom za prevenciju bolesti zavisnosti Aleksandrom Dakovićem, v. d. menadžerke Opštine Tivat Patriciom Pobrić, te načelnikom OB Tivat Draganom Kontićem. U fokusu je bila prevencija nasilja, vandalizma i zloupotrebe nedozvoljenih supstanci u školama, a razgovaralo se o jednom od mogućih načina uticanja na suzbijanje ovih problema. U pitanju je model koji bi se odnosio na postavljanje video nadzora u školama, koji bi činile kamere sa integrisanim sistemom vještačke inteligencije, odnosno softverom za monitoring, brze pretrage i sličnim naprednim svojstvima. Sagovornici su razmatrali da li je takav model primjenjiv u obrazovnim ustanovama, a osnovna ideja je sagledavanje svih detalja i analiza ovog modela za pilot projekat koji bi se sproveo u dvije gradske tivatske škole. One imaju veliki broj učenika, a strateški posmatrano, uzimajući u obzir lokaciju, projektom bi mogao da bude obuhvaćen školski centar.
Bilo je riječi i o finansijskoj analizi cjelokupnog procesa sa zaključkom da bi, ukoliko bi iznos troškova bio opravdan u odnosu na postignuti rezultat, moguće bilo napraviti partnerstvo i sa drugim opštinama sa ciljem povećanja bezbjednosti djece u školama.
Izvor: mpnks.gov.me