Ministarka Bratić: FAKULTET ZA CRNOGORSKI JEZIK NEĆE BITI UKINUT

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta neće donijeti odluku o ukidanju Fakulteta za crnogorski jezik i knjižvnost (FCJK), niti je to to u nadležnosti resora na čijem sam čelu, kazala je ministarka dr Vesna Bratić, odgovarajući na poslanička pitanja.

Ona je u parlamentu istakla da akt o tome može donijeti jedino Vlada Crne Gore. Obaveze prema tom Fakultetu su, kako je rekla, izmirene u skladu sa zakonom zaključno sa martom, i biće uredno izmirivane u budućnosti.

Bratić kazala da je izrada novog Zakona o visokom obrazovanju u proceduri, a radna grupa nije oformljena radi promjene statusa neke visokoškosle ustanove, pa ni FJCK.

„Studenti FCJK ne treba da imaju bojazan da bi njihove studije mogle biti prekinute ili ugašene“, istakla je Bratić.

Ona je najavila izmjene nastavnog programa za predmet Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost kako bi se vratili pisci koji su bili uklonjeni − Desanka Maksimović, Meša Selimović, Aleksa Šantić i Petar II Petrović Njegoš.

„Ranije uklonjeni autori spadaju u sam vrh južnoslovenske književnosti, usudila bih se i reći i evropske i svjetske, ono što je kanon. Da, namjeravamo i mijenjaćemo nastavni program. Razlozi iz kojih su uklonjeni iz školske lektire su više nego jasni“, istakla je Bratić.

Dodala je da planiraju da u narednom periodu izvrše sistematičnu, sveobuhvatnu, objektivnu reviziju više predmetnih programa.

Odgovarajući na pitanje da li se prosvjetni radnici mogu nadati finansijskoj podršci, Bratić je rekla da će učiniti sve da ispoštuje rad prosvjetara u finansijskom domenu, ali u domenu koliko to omogućava budžet.

Na pitanje da li su u slučaju sklapanja Ugovora o javno-privatnom partnerstvu za pružanje usluga smještaja za studente u Nikšiću 2016. godine ispoštovana zakonska procedura i da li su registrovane manjkavosti u tom postupku u odnosu na koje treba reagovati pravnim putem, ministarka je kazala da je pokrenut postupak utvrđivanja da li je ugovor zaključen po Zakonu, te da će Ministarstvo ukloniti oznaku tajnosti sa tog dokumenta.

Odgovarajući na pitanje šta je preduzeto povodom „zloupotreba djece u Pljevljima i u Tivtu u vjerskom kontekstu“, Bratić je rekla da su kontaktirali direktore škola i tražili izjašnjenje o navedenim događajima, te da ih direktor škole u Pljevljima obavijestio da su paketići djeci podijeljeni uz odobrenje njihovih roditelja.

„Zabranili smo zloupotrebu djece u bilo koje svrhe. Poseban akcenat je stavljen na zabranu dijeljenja poklona, od strane trećih lica. Obavezali smo škole da, ako treća lica zahtijevaju komunikaciju sa djecom, o tome obavijeste Ministarstvo“, istakla je Bratić.

Ona je kazala da paketići nijesu uvod u uvođenje vjeronauke u školama.

Back to Top