Ministar Vojinović u Ankari: LIČNI KONTAKTI I OBRAZOVANJE NAJJAČA SPONA IZMEĐU ZEMALJA

Na poziv Mahmuta Ozera, minista prosvjete Republike Turske, ministar prosvjete Crne Gore mr Miomir Vojinović boravio je u posjeti Ankari u cilju razmotranja mogućnosti širenja saradnje iz nadležnosti tih resora.

Ministar Ozer je istakao da su lični kontakti i obrazovanje najjača spona između zemalja, kao i da su poseban most povezivanja dvije zemlje crnogorski studenti koji su studirali ili sada studiraju u Turskoj. On je kazao da je tursku državnu stipendiju do sada primio 451 student iz Crne Gore, da ih trenutno tamo studira 186, a da je za akademsku 2022/2023 godinu odobrena  21 stipendija.

Ozer je podsjetio da šest škola u Crnoj Gori i Republici Turskoj imaju potpisane sporazume o sestrinstvu. Kao pokazatelj ozbiljne namjere Turske da razvija odnose u oblasti obrazovanja, naveo je podatak da je nedavno u Ambasadi Turske u Podgorici počeo da radi savjetnik za obrazovna pitanja.

Ozer je saopštio da se oko 10.000 njegovih sunarodnika koji borave u Crnoj Gori osjećaju kao kod kuće, na čemu je posebno zahvalio. Izrazio je zadovoljstvo aktivnošću Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) u Crnoj Gori, koja je od 2007. godine realizovala 400 projekta vrijednosti oko 20 miliona eura, od čega se na projekte u oblasti obrazovanja i obrazovne institucije izdvaja oko 17 odsto.

„Turska strana istakla je da su posebne rezultate napravili na polju dualnog stručnog obrazovanja i da su spremni da sarađuju na obuci nastavnog kadra. Rečeno je da postoji projekat pretvaranja sedam stručnih škola u međunarodne škole, za koje su spremni ponuditi stipendije za učenike iz Crne Gore“, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete Crne Gore.

Ministar Vojinović je kazao da prijateljstvo i veze ove dvije države postoje vjekovima i da su Crnoj Gori potrebna iskustva Turske u oblasti obrazovanja.

On je pomenuo nedavno objavljenu Analizu sektora obrazovanja u Crnoj Gori koja je pokazala sve slabe tačke sistema i kako ih prevazići. Govoreći o ciljevima Ministarstva prosvjete, ministar Vojinović je naglasio poboljšanje materijalnog statusa nastavnog kadra.

Na sastanku je dogovoreno da se uzvratna posjeta ministra Ozera organizuje u februaru ove godine.

 

Saradnja sa agencijom TIKA

 

Vojinović se susreo sa predsjednikom Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) Serkanom Kajalarom i tom prilikom istakao zahvalnost na podršci koju godinama ta agencija daje Crnoj Gori, a posebnu zahvalnost je uputio za projekte iz oblasti obrazovanja za koje je do sada opredjelila oko 3,5 miliona eura.

Kajalar je kazao da su posjete važne za produbljiivanje i otvaranje novih perspektiva u odnosima, kao i da je uvjeren da je će boravak ministra Vojinovića u Turskoj donijeti pozitivne rezultate.

Delegacija Ministarstva prosvjete Crne Gore je održala sastanak i sa Savjetom za visoko obrazovanje (YÖK), kojim predsjedava prof. dr Erol Ozvar, koji je tom prilikom prenio spremnost YÖK-a da u potpunosti sarađuje sa Ministarstvom prosvjete u svim pitanjima visokog obrazovanja, kao i da im je želja da što veći broj crnogorskih studenata studira na univerzitetima u Turskoj.

Pored povećanja broja studenata, ministar Vojinović je istakao da crnogorska strana želi da razgovara kako da se studenti usmjere na kvalitetne programe u Turskoj, a koji su u Crnoj Gori deficitarni. Vojinović je naglasio da bi za nas bilo važno i korisno da univerziteti uspostave saradnju kroz razmjenu iskustava, studenata i akademskog kadra.

Na sastanku sa predsjednikom Upravnog odbora „Maarif“ fondacije prof. dr Birolom Akgunom, Vojinović je istakao da sa naše strane postoji puna otvorenost i iskrena želja da se odnosi unaprijede.

Akgun je rekao da je fondacija „Maarif“ osnovana 2016. godine, i da je uz Ministarstvo nacionalnog obrazovanja jedini subjekat ovlašćen za pružanje obrazovnih usluga u inostranstvu. Do sada su osnovali škole u 51 zemlji dodajući da sporazum o osnivanju fondacije „Maarif“ u Crnoj Gori, koji su ranije dostavili Ministarstvu prosvjete preko Ambasade Turske, nije potpisan i da mu je poznato da je bilo više razgovora na tu temu. Izrazio je nadu da će posjeta ministra Vojinovića pokrenuti novu diskusiju o otvaranju „Maarif fondacije“, te da bi želio da posjeti Crnu Goru i sa Vojinovićem potpiše sporazum.

Crnogorski ministar je poručio da su turske obrazovane institucije uvijek dobrodošle u Crnu Goru i da podržava otvaranje fondacije „Maarif“, uz prethodno

usaglašavanje statusa i postupka osnivanja sa crnogorskim zakonodavstvom.

Na sastanku sa rektorom Ankarskog univerziteta prof. dr Nedžetom Unuvarom pomenuto je unapređenje saradnje kroz potpisani memorandum o saradnji između Ankarskog i Univerziteta Crne Gore.

 

Donacija „Biblioteci nacije“

 

Delegacija iz Crne Gore se sastala sa direktorom Biblioteke nacije Ajhunom Tuglom, koja posjeduje 45 miliona knjiga. Tuglu je pojasnio da je 2017. godine otpočeo međunarodni projekat u okviru kojeg zemlje poklanjaju knjige, nakon čega dobijaju svoju policu u toj biblioteci. Prema riječima Tuglua, važnost projekta je u tome što su knjige te koje uspostavljaju bratske i prijateljske odnose među ljudima. Ministar Vojinović je izrazio zadovoljstvo što će se na njenim policama naći knjige iz Crne Gore, s obzirom na to da je Nacionalna biblioteka Crne Gore pripremila donaciju.

Na sastanku je predloženo da i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica, koji djeluje u okviru Ministarstva prosvjete, donira knjige za Biblioteku nacije u Ankari. Kako je istakao Vojinović, crnogorskoj strani je izuzetno važno da se u zdanju koje ima hiljade posjetilca dnevno nađe ime Crne Gore, kao i njena zastava.

Na sastanku sa direktorom Direkcije za dijasporu i srodne zajednice (YTB) Abdulahom Erenom crnogorska delegacija je upoznata da ova direkcija, koja se bavi poslovima dijaspore, takođe, obavlja kulturne aktivnosti sa srodnim narodima, a dodjeljuje i stipendije stranim studentima. Stipendije se dodjeljuju za osnovne, master i doktorske studije i pokrivaju smještaj, školarinu, kao i avionsku kartu do/od Turske. Eren je podsjetio da je na studijama u Turskoj sada 79 crnogorskih studenata, od čega njih 65 na osnovnim, 10 na magistarskim i četiri na doktorskim studijama. Kazao je da je u posljednih pet godina 20 studenata dobilo stipendije, a da svake godine imaju 70-80 prijava. Informisao je, takođe, da od ukupnog trenutnog broja studenata iz Crne Gore 34 studira društvene nauke, 12 njih fakultete povezane sa umjetnošću, 10 medicinu, 12 inženjering i 11 ekonomiju i menadžment. Eren je istakao da je važno da se poveća broj studenata iz Crne Gore, a da bi se uvećao, potrebno je više prijava. U tom smislu je potrebno da YTB ima podršku crnogorske strane za dodatno predstavljanje i promovisanje u našoj zemlji.

U YTB su naveli i mogućnost stipendija za najuspješnije đake, a osim toga, Direkcija može da ponudi i određenu kvotu za državne službenike, za magistarske i doktorske studije. Erenov prijedlog je da dvije strane zajedno sastave spisak oblasti za koje Crna Gora ima najviše potrebe i interesovanja. Dodao je da YTB ima sporazume sa određenim brojem zemalja, u okviru kojeg državni službenici dolaze u Tursku na usavršavanje, u trajanju od jedne do dvije godine, ali se obavezuju da će se, po okončanju akademskih programa, vratiti u svoju zemlju i nastaviti da rade u svojim ministarstvima. U YTB su takođe naveli i postojanje edukativnih programa koji se realizuju u saradnji sa medresom Fatih u Tuzima.

Ministar Vojinović je izrazio zahvalnost na podršci i pomaganju crnogorskom obrazovnom sistemu. Izrazio je spremnost da se dogovori način na koji YTB želi da se prezentuje u Crnoj Gori, kako bi se postigao veći broj prijava, odnosno stipendija. Ministar je, u kontekstu medrese u Tuzima, kazao da je vrlo ponosan na činjenicu da je Crna Gora ove godine opredijelila 800.000 eura za tu školu, radi što kvalitetnijeg školovanja djece koja je pohađaju. Predložio je i da Direkcija sama iznese plan za prezentaciju u Crne Gore. On je naglasio da bi bilo dobro da se sagleda koji su obrazovni programi deficitarni u Crnoj Gori, a u Turskoj kvalitetni, i da se u tom pravcu planiraju koraci dalje saradnje.

 

Promocija turske kulture i jezika

 

Uslijedio je i sastanak sa predstavnicima instituta „Yunus Emre“, čiji predsjednik dr Šerefon Ateš, koji je istakao da je naročito za Balkan, radi jačanja odnosa sa Turskom, važan projekat učenja turskog jezika, za koji postoji više različitih programa. Pomenuo je projekat „Biram turski“, preko kojeg je blizu 100.000 ljudi naučilo taj jezik i to u školama, a ne onlajn. Ateš je kazao da institut pruža i podršku školama širom svijeta, koje odaberu turski kao strani jezik. On se osvrnuo i na projekte bratimljenja turskih sa gradovima balkanskih zemalja.

Ministar Vojinović je istakao značaj činjenice da „Yunus Emre“ radi na promociji turske kulture i jezika, dok istovremeno promoviše mir, ljubav i zajedništvo. Dodao je da nema razloga da i Crna Gora ne prihvati takve poruke. Uostalom, rezultati koje postiže Institut su vidljivi i nema prepreka, s obzirom na njihov sadržaj, da projekti ne zažive i u našoj zemlji.

Na sastanku sa rektorom Univerziteta TOBB prof. dr Jusufom Sarinajem rečeno je da je ova institucija osnovana od strane turskih komora i berzi, njih 361. Sarinaj je naveo da je cilj ove ustanove da obrazuje jedinstvene kadrove, koji će unaprijediti poslovne odnose između Turske i drugih zemalja, zbog čega TOBB pridaje veliki značaj inkluzivnosti, kao i poslovnoj sferi. Ono što TOBB razlikuje od ostalih univerziteta, naveo je Sarinaj, jeste to što je jedini koji ima tri semestra godišnje, koji uključuju i praksu u poslovnom svijetu.

Ministar Vojinović je naročito istakao način organizacije Univerziteta TOBB sa tri semestra po godini, i naglasio prednosti završavanja fakulteta sa odgovarajućom praksom, čiji su studenti spremni da uđu u poslovnu sferu. Vojinović je kazao da bi bilo dobro i da se na nivoima rektora govori o budućoj saradnji, uz, kako je podvukao, njegovu podršku. Istakao je spremnost da razgovara sa rektorom Univerziteta Crne Gore (UCG), kao i sa predstavnicima privatnih univerziteta, kako bi dogovorili konkretne oblike i dalje korake saradnje. Osim toga, ministar je iskazao i spremnost da se saradnja proširi i na predavački kadar.

Na sastanku sa rektorom Univerziteta „Hadžetepe“ prof. dr Mehmetom Džahitom Guranom delegacija iz Crne Gore je informisana o tome da je šest studenata iz Crne Gore završilo studije na Hadžetepe Univerzitetu, a da sada imaju dva aktivna crnogorska studenta.

Ministar Vojinović je istakao da izuzetno cijeni tursko obrazovanje, a naročito Fakultet medicine na „Hadžetepe“ Univerzitetu i da je, s toga, za našu stranu bitno da studenti iz Crne Gore imaju mogućnost školovanja na turskim univerzitetima. U tom smislu bi od velike važnosti bilo kada bi se uvećao broj stipendija za naše studente. Podsjetio je da na potpisani Memorandum o saradnji između UCG i „Hadžetepe“ Univerziteta, dodajući da može da se radi na njegovom dodatnom unapređenju.

Rektor je naglasio da Univerzitetu predstavlja veliko zadovoljstvo što imaju studente iz Crne Gore i da žele da se njihov broj u budućnosti uveća. Guran je kazao da „Hadžetepe“ crnogorskim studentima može da pruži mogućnost da u toku ljeta, na sedmicu dana, dođu da posjete Univerzitet. Jedini trošak koji bi imali su oni koji se odnose na put, a Hadžetepe bi obezbijedio smještaj. Na ovaj način, studenti bi imali priliku i da se upoznaju sa Ankarom, navodi se u saopštenju Ministarstva prosvjete.

 

O. Đ.

Izvor Ministarstvo prosvjete

 

Back to Top