Ministar Šehović o konkursu za dodjelu nagrada iz Fonda za kvalitet i talente: PROMOCIJA PRAVIH VRIJEDNOSTI

“Osnivanjem Fonda za kvalitet i talente željeli smo da postignemo sistemsko, a ne ad hoc nagrađivanje najboljih, zatim da imamo trasparentnu, otvorenu i ujednačenu dodjelu sredstava najboljim učenicima i nastavnicima”, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović, prezentiraju ovaj fond na današnjem radnom sastanku sa novinarima, sa posebnim akcentom na nedavno raspisani konkurs prema kojem je za nagrade najboljim učenicima i nastavnicma opredijeljeno oko pola miliona eura.

On je naglasio da su u Ministarstvu prosvjete i u Vladi Crne Gore  veoma ponosni na ovaj iskorak, jer se po prvi put izdvaja ovoliki novac za najbolje u prosvjeti i to u godini štednje.

“Osnivanjem Fonda za kvalitet i talente promovišu se prave vrijednosti i društvo usmjerava na svoj najbolji dio: najbolje nastavnike, učenike i škole”, poručio je ministar i ukazao da će ovo biti stalna aktivnost i da iznos za ovu namjenu i ubuduće ne bi smio da bude manji od ovogodšnjih pola miliona.

“Da bismo ovo postigli izmijenili smo 2017. godine kompletam zakonodavni okvir sistema obrazovanja i u okviru toga prepoznali smo na nivou zakona osnivanje Fonda za kvalitet i talente,  usvojili poseban pravilnik kojim su razrađeni detalji kako će on funkcionisati, definisali kriterujume za raspodjelu sredstava i kompletnu proceduru koje ćemo se morati prodržavati. Na taj način stvoreni su uslovi da se raspiše konkurs, što je nedavno urađeno”, kazao je minsitar Šehović.

Prema njegovim riječima, Fond je namijenjen najboljim učenicima osnovnih i srednjih škola, kao i najboljim nastavnicima predmetne i razredne nastave i školama, a broj nagrada za učenike i nastavnike biće skoro identičan. Predviđeno je 200 nagrada za nastavnike, 200 za učenike i 70 nagrada koje po automatizmu dobijaju osvajači jednog od prva tri mjesta na priznatim državnim i međunarodnim takmičenjima (u organizaciji i koordinaciji Ispitnog centra Crne Gore). Školama se nagrade dodjeljuje prema posebnoj proceduri.

Učenici su podijeljeni u dvije kategorije. U prvoj su osvajači jednog od prva tri mjesta na državnom ili međunarodnom takmičenju (njih 70) koji će biti nagrađeni po automatizmu. Ovi učenici treba samo da dostave zahtjev za isplatu, uz dokaz o osvojenoj nagradi preko ustanove u kojoj pohađaju nastavu.

Nagrada za prvo mjesto na međunarodnom takmičenju iznosi 2.000 eura, za drugo 1.500, a za treće 1.200 eura. Učenik koji je osvojio prvo mjesto na Državnom takmičenju dobiće 1.000 eura, nagrada za drugo mjesto je 700, a za treće 500 eura.

U drugoj kategoriji su svi učenici koji će se prijavljivati na raspisani konkurs. Predviđeno je 200 nagrada, od čega su 94 namijenjene za učenike VI, VII, VIII i IX razreda osnovne škole, 90 za srednjoškolce i 16 za učenike umjetničkih škola. Kriterijumi za dodjelu su: opšti uspjeh u školskoj 2017/2018. godini, za učenike srednjih škola diploma “Luča” stečena u osnovnoj školi, nagrada na priznatom državnom takmičenju, nagrada na priznatom međunarodnom takmičenju, aktivno članstvo u učeničkom parlamentu, vannastavne aktivnosti (sportske, kulturne, umjetničke, od čega aktivno članstvo, uspjeh na takmičenju, ostalo.

Za posebne aktivnosti nastavnika predviđeno je takođe 200 nagrada, i to: 104 za nastavnike razredne i predmetne nastave u osnovnoj školi, 80 za nastavnike u srednjih i 16 za nastavnike umjetničkih škola.

Kriterijum za nastavnike koji će se prijavljivati su: mentorstvo učenicima koji učestvuju na državnim takmičenjima (takmičenja koja su u organizaciji Ispitnog centra Crne Gore); specijalizacija, odnosno stručno usavršavanje nakon završenih studija u zemlji i inostranstvu; objavljen istraživački rad iz struke koji doprinosi unapređivanju i afirmaciji obrazovno-vaspitnog procesa, koji je branjen pred stručnom komisijom; objavljivanje rada u stručnom časopisu; autorstvo i koautorstvo udžbenika, priručnika, radne sveske ili nastavnog pomagala; recenzija udžbenika ili stručne knjige; objavljivanje prevoda stručnog članka; učešće u naučno-nastavnim tijelima (Profesionalni razvoj nastavnika u školi − PRNŠ i komisije za polaganje eksterne provjere znanja i maturskih/stručnih ispita); izvođenje nastave na stranom jeziku iz pojedinih ili svih nastavnih predmeta, u skladu sa zakonom; korišćenje u radu savremenih i inovativnih tehnologija.

Konkursnu dokumentaciju učenici i nastavnici predaju do 20. oktobra, a odluka će biti donijeta do 30. novembra

Školama će biti dodijeljena sredstva uz nešto drugačiju proceduru (podnošenje zahtjeva Ministarstvu prosvjete). Komisija će odlučivati na osnovi više kriterujumima: ustanova koja za unapređenje kvaliteta nije dobijala sredstva od Ministarstva prosvjete u posljednje dvije godine; ustanova u kojoj nastavu pohađa učenik koji je osvojio prvo, drugo ili treće mjesto na državnom ili međunarodnom takmičenju iz nastavnog predmeta; ustanova koja nema mogućnosti za ostvarivanje sopstvenih prihoda i ustanova koja se nalaze na području jedinice lokalne samouprave razvrstane u prve tri grupe prema stepenu razvijenosti, odnosno čija je vrijednost indeksa razvijenosti do 75 odsto prosjeka indeksa razvijenosti.

Žiri koja će se baviti vrednovanjem pristiglih projava sastavljen je od svih relevantnih predstavnika sektora zaduženih za obrazovanje, a njime predsjedava potpredsjednik CANU – akademik prof. dr Ljubiša Stanković. Članovi su iz: Sindikata prosvjete, nevladinih organizacija, strukovnih udruženja, muzičkih škola, Unije direktora, Ispitnog centra, Centra za stručno obrazovanje, Zavoda za školstvo, Ministarstva prosvjete, Unije srednjoškolaca.

U radu današnjeg sastanka učestvovali su i: sekretar Ministarstva Omer Mehmedović, Slobodan Savović kao predstavnik Sindikata prosvjete, Zoja Bojanić-Lalović, iz Unije direktora, te predstavnici Ministarstva prosvjete Zora Boigićević i Olivera Nikolić, kao članovi komisije koja će vrednovati pristigle prijave.

Zoja Bojanić-Lalović je istakla da je kao dugogodišnji prosvjetni radnik počastvovana što je  član komisije koja radi na promociji pozitivnih vrijednosti među nastavnicima i učenicima. Ona je izrazila zadovoljstvo što se mladim ljudima ukazuje na prave uzore i što im se poručuje „da ih podržavamo, da ih prepoznajemo i da se njima bavimo“.

Slobodan Savović je rekao da se na ovaj način uvode jasni parametri u vezi sa dodjelama nagrada i na taj način se izbjegavaju paušalne ocjene o talentu i uspjehu djece ili postignućima i pregalaštvu nastavnika. „Mi bismo voljeli da u godinama pred nama bude dodijeljeno i 1.000 nagrada nastavnicima, jer mi smo tu da štitimo položaj prosvjetnih radnika i ovo je jedan od načina“, naglasio je on.

Lj. Vukoslavović

Back to Top