Milena Vujanović iz Crne Gore nedavno je dobila prestižnu stipendiju za mlade naučnike u okviru Marija Sklodovska Kiri akcija. Ona je u okviru rada na projektu, bila na obuci za kreiranje medijskih sadržaja o naučnim istraživanjima. Ovo je nova praksa naučnih centara, kojom se nauka pokušava približiti široj javnosti na kreativan i prijemčiv način.
AVA (Accelerators validating antimmater) je projekat finansiran od EU Horizont 2020, Okvirnog programa za istraživanje i inovacije, odnosno njegovog segmenta namenjenog profesionalnom usavršavanju naučnika, Akcije Marija Sklodovska Kiri. Projekat se fokusira na istraživanje antimaterije kroz kolaboraciju 5 univerziteta, 8 istraživačkih centara, od kojih je CERN jedan od njih i 13 industrijskih partnera.
“Stotine visoko kvalifikovanih istraživača se prijavilo na oglas za radna mjesta na projektu, a samo nas 13 je odabrano. Još dve pozicije su slobodne zbog visokog kriterijuma postavljenog od strane AVA komisije za izbor kandidata. Cilj programa je fundamentalno istraživanje u oblasti antimaterije i unapređenje eksperimenata iz ove oblasti. Antimaterija je prilično nova oblast fizike koja pokušava da da odgovor na fundamentalna pitanja fizike koja niko prije nije postavio. Očekuju se ogromna otkrića u ovoj oblasti u narednim godinama”, kaže Vujanovićeva.
Objašnjavajući kako je dobila stipendiju, ona ističe da je kao student PMF-a u Podgorici otišla u CERN na letnju praksu 2015. godine i dobila je poziv od eksperta za antimateriju dr Mihaela Dozera da se vrati u CERN da radi fundamentalno istraživanje u ovoj oblasti na njegovom projektu tokom pola godine.
“Međutim, kad sam počela da radim na projektu izvršila sam mjerenja koja su značajno pomogla razvoju eksperimenta. Ubrzo nakon toga su me postavili da budem odgovorna za ceo jedan sistem koji je ključan deo eksperimenta. Zbog toga i činjenice da nema puno ljudi koji su mogli da rade posao koji sam ja radila moj ugovor je produžen do kraja 2018. godine i umesto šest ja sam aktivno učestvovala u eksperimentu u CERN-u 15 meseci. Ovo iskustvo u oblasti antimaterije, koje je nastalo zahvaljujući programu letnje praske u CERN-u, i podsticaj Mihaela Dozera su razlog što sam se prijavila za AVA projekat. Nakon prijave, imala sam intervju sa četiri fizičara sa instituta na kome trenutno radim, Cockcroft Institute of Accelerator Science and Technology. Nedelju dana kasnije dobila sam ponudu i vrlo brzo sam morala da donesem odluku. U tom periodu sam imala par ponuda za doktorske programe na nekoliko velikih univerziteta u Engleskoj i u CERN-u, uključujući vodeći eksperiment u oblasti antimaterije na svijetu, ALPHA.
Odlučila sam se za AVA projekat jer uslovi koje nudi H2020 Marija Kiri akcija se ne dobijaju na tom nivou u ostalim programima”, priča Marija.
Što se tiče stipendije, veliki dio projekta fokusira se na unapređivanje profesionalnih vještina u oblasti fizike i kompjuterskih nauka i to je propraćeno brojnim školama, radionicama i konferencijama. Direktan rad na akceleratorima je izuzetno važan tako da je akcenat stavljen na to. Pored toga, organizuju se brojne radionice i obuke vezane za unapređenje vještina u vezi s medijima, kako pisati i objavljivati radove i prezentacije, kako organizovati naučne skupove, voditi istraživački tim, patentirati izume i slično.
Cilj projekta je da se stvori sledeća generacija vrhunskih istraživača koji će steći iskustvo i vještine potrebne da zauzmemo pozicije lidera istraživačkih grupa, profesora na univerzitetima, projekt menadžera u industriji i slično.
O. Đ.