Međunarodni onlajn skup: OKO 200 NAUČNIKA RASPRAVLJA O AKTUELNIM PITANJIMA IZ SPORTSKIH I MEDICINSKIH NAUKA

Internacionalna konferencija Crnogorske sportske akademije  počela je rad putem Zoom aplikacije, u okviru koje će oko 200 naučnika iz 46 zemalja svijeta razmijeniti znanja, otvoriti i diskutovati na brojna aktuelna pitanja u oblasti sportskih i medicinskih nauka.

Predsjedavajući konferencije prof. dr Duško Bjelica je kazao da su šest plenarnih predavača svjetskog renomea  jedan od najvažnijih segmenata privlačenja pažnje međunarodne naučne javnosti, koja je, iz godine u godinu sve veća.

„U ovim vremenima, imamo posebnu odgovornost da nastavimo sa radom i razvijanjem saradnje sa prestižnim imenima nauke. Tim prije što smo dobili i podršku Centralne evropske inicijative (CEI), koja podržava evropske integracije i saradnju na internacionalnom nivou. Naši plenarni predavači su profesori i naučni istraživači sa univerziteta u Turskoj, Portugaliji, Luksemburgu, Sloveniji i Hrvatskoj. Među njima su Selčuk Akpinar, Adilson Markes, Goran Garbilo, Hugo Sermento, Gregor Starc i Sandra Hek“, saopštio je Bjelica.

Prema njegovim riječima, eskpertize kojima se bave predavači su usredsređene na veoma aktuelne teme iz svih oblasti sportskih nauka, uključujući fiziologiju i sportsku medicinu, društvene i humanističke nauke, biomehaniku i neuromuskularnu medicinu.

Pored plenarnih predavača, tokom trodnevnog programa, u okviru  Zoom aplikacije, učesnici će imati prilike da vide i čuju i izlagače oralnih i poster prezentacija, predavača u okviru predviđenih radionica, ali i da se uključe kroz diskusiju.

„Naučni radovi sa najprestižnijeg naučnog skupa u sportskim naukama ući će u Web of Science, globalnu bazu podataka. Time će aktivnosti učesnika biti još vidljivije. Prezentirani sažeci će biti objavljeni u Crnogorskom časopisu za sportske nauke i medicinu,  koji izdaju Crnogorska sportska akademija i Fakultet za sport i fizičko vaspitanje na Univerzitetu Crne Gore”, istakao je on.

Crnogorska sportska akademija organizuje konferenciju u saradnji sa Fakultetom za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore i drugim međunarodnim partnerima, kao i pod pokroviteljstvom tradicionalnih, ali i novih pokrovitelja.

Bjelica je istakao da je podrška partnera, među kojima posebno univerziteta iz Francuske, Njemačke, Portugala, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Srbije, Kosova, potom Univerziteta Crne Gore (UCG) i univerzitetskih jedinica, kao i Crnogorskog olimpijskog komiteta, doprinijela da konferencija postane jedinstveni događaj u regionu, na domaćem i međunarodnom planu. U to ime, zahvalio je i rektoru UCG prof. dr Danilu Nikoliću i predsjedniku COK-a mr Dušanu Simonoviću.

„Posebno bih zahvalio dekanu Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje prof. dr Stevu Popoviću koji je, sa saradnicima, znalački pripremio i predvidio sve detalje za besprekorno održavanje ovog naučnog skupa u mjeri mogućeg”, istakao je Bjelica.

Onlajn održavanje XVII izdanja konferencije uslovljeno je globalnom pandemijom i primjenom mjera za sprečavanje širenja virusa COVID 19.

Među svjetskom naučnom zajednicom CSA konferenciju promovisali su i Evropski koledž sportskih nauka (ECSS) koji je najavio kao događaj godine, pored sajta Internacionalne asocijacije učesnika olimpijske akademije.

Naučnici koji su prijavili svoje radove za ovu konferenciju dolaze iz Ujedinjenog Kraljevsta, Rusije, Švajcarske, Turske, Tajlanda, Kine, Tajvana, Novog Zelanda, Španije, Italije, Slovačke, Kipra, Češke Republike, Egipta, Siera Leonea, Bugarske, Alžira, Belorusije, Burkina Fasoa, Konga, Hrvatske, Egipta, Mađarske, Indije, Irana, Irske, Italije, Kazahstana, Kenije, Liberije, Malezije, Maroka, Holandije, Novog Zelanda, Nigerije, Omana, Pakistana, Poljske, Portugalije, Saudijske Arabije, Albanije, Sjeverne Makedonije, Crne Gore, Srbije, Kosova, Bosne i Hercegovine.

Konferencija se završava 5. aprila.

O. Đ.

Back to Top