MAŠINSKI FAKULTET OBILJEŽIO 49 GODINA RADA

Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG) obelježio je 49 godina uspješnog rada svečanm sjednicom na kojoj su dodijeljene diplome osnovnih, specijalističkih i master studija u prisustvu predstavnika Ministarstva prosvjete, dekana drugih fakulteta, gostiju iz regiona, profesora i studenata.

Dekan prof. dr Igor Vušanović istakao je da je Mašinski fakultet bio “snažan oslonac Crnoj Gori, njenom posleratnom industrijskom razvoju, kada je svojim postojanjem školovao na stotine inženjera koji su vodili privredu, bili nosioci razvoja i donosioci važnih odluka u uzdizanju iz zaostalosti i stradanja koji su bili naša sudbina nakon svjetskih ratova u prethodnom vijeku. Ponosni smo na našu prošlost u poslednjih skoro pola vijeka i ono što smo dali Crnoj Gori i okruženju, ali nas danas interesuje isključivo budućnost, i kako da budemo spremni da odgovorimo na izazove koje donosi novo vrijeme, i da u njemu damo svoj puni doprinos, a generacijama nakon nas ostavimo naš trag i zavještanje. Moja, a i neke starije generacije živjele su i još uvijek žive u vremenu tranzicije ka modernom društvu gdje još uvijek putujemo, pa je naša dužnost da se u skladu sa tim i mi ponašamo i prilagođavamo. Preživjeli smo težak period tranzicije, i sada smo na novom putu, koji je pun izazova za našu struku i vjerujemo sa pravom da dolaze puno bolji dani. Taj optimizam da dolazi bolje sjutra mi imamo tradicionalno, stalno ga širimo među mlađima, i dajemo podstreka starijima da se može i bolje i više nego što je sada”, kazao je on.

Vušanović je podsjetio da su prethodno vrijeme obilježile reforme u programima i kurikulumima, uz model studiranja 3 + 2 + 3.

“Ipak, smatramo da može bolje i efikasnije pa se u skladu sa tim spremamo na inoviranje naših programa za sledeću reakreditaciju, koja nam dolazi već sledeće godine. Mašinski fakultet želi i može da da snažan doprinos na poljima obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti, elektrifikacije saobraćaja, eliminaciji gasova staklene bašte i upotrebe fosilnih goriva iz svih oblasti koje se tiču naše struke, sa čime ćemo dati puni doprinos politikama Vlade Crne Gore i našim obavezama, kao novoj članici EU u najskorijem vremenu. To nam daju za pravo naši osnovni i interdisciplinarni studijski programi Mehatronika, Energetska efikasnost koje razvijamo partnerski zajedno sa Građevinskim, Elektrotehničkim i Arhitektonskim fakultetom na UCG, kao i smjer Energetika na našem studijskom programu Mašinstvo”, ukazao je on.

Prema njegovim riječima, u ovom vremenu mnogo je izazova: kako osmisliti novi proizvod čiji će korisnik biti ne Crna Gora već svijet, kako stvarati nova mala preduzeća koja će generisati društveno bogatstvo, kako odgovoriti na složena pitanja vezana za dekarbonizaciju svih sektora u ekonomiji, smanjenje zagađenja vazduha i voda, kako implementirati pametne tehnologije vezane sa saobraćaj i transport, kako smanjiti potrošnju energije u industriji i javnom sektoru itd.

U Crnoj Gori skoro nema nezaposlenih mašinaca, što govori da je ovaj poziv privlačan i da je sigurna karta za bolji život i u Crnoj Gori i šire. Planirano je i što bolje povezivanje sa institucijama u okruženju, bilo privrednim bilo državnim, kojima kroz partnerski odnos želimo da predstavimo šta sve možemo da uradimo i da doprinesemo sveukupnom napretku. Već je ostvarena saradnja sa mašinskim fakultetima iz Beograda, Sarajeva, Zagreba, Banja luke i Ljubljane, te Evrope, SAD i Azije.

“Mašinski fakultet je bio i biće pouzdan oslonac svim državnim institucijama, u kompetencijama koje su naša nadležnost. Naš rad karakteriše preciznost, nedvosmislenost i kritičnost prema onome što smatramo da nije dobro. Naši ljudi davali su i davaće doprinos u razvoju drugih institucija, radu na specifičnim projektima u privrednim subjektima, ekspertizama za potrebe države, i svuda drugo gdje je naša struka bila neophodna za rješavanje problema koji se stalno javljaju i javljaće se”, poručio je, uz ostalo dekan Mašinskog fakulteta.

O. Đ.

Back to Top