Na Ivanovim koritima je u drugoj polovini jula održana tradicionalna desetodnevna Ljetnja škola jezika i kulture „Crna Gora moja postojbina“ u organizaciji novoformiranog Ministarstva za dijasporu (dosadašnja Uprava za saradnju s dijasporom) i Zavoda za školstvo Crne Gore.
Ove godine na Ivanovim koritima boravilo je 35 djece uzrasta od 9 do 15 godina iz Italije, Hrvatske, Švedske, Njemačke, Srbije i Turske. Za polaznike kampa koji ne govore crnogorski jezik, osim časova na kojima su učili osnovne izraze za sporazumijevanje, bili su obezbijeđeni prevodioci da bi radionice iz likovne, muzičke kulture i folklora mogli pratiti s ostalom djecom. Polaznici koji vladaju crnogorsrskim jezikom, imali su radionice i iz istorije i geografije. Važan dio programa predstavljalo je i upoznavanje sa crnogorskim narodnim običajima, pjesmama i igrama iz pojedinih krajeva Crne Gore, dok je Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) organizovalo predavanje o problemu pušenja kod djece i omladine.
Deset dana prošlo je u druženju, igri, upoznavanju s našom kulturom, geografijom, istorijom, a bilo je i sporta – viteške igre, fudbal, košarka. Posljednjeg dana učenici iz nekoliko podgoričkih škola s nastavnicom organizovali su radionicu iz robotike.
Desetog dana u večernjim satima učesnici Ljetnje škole jezika i kulture i kampa za učenje francuskog jezika, izveli su zajednički program, i tom prilikom dodijeljene su im diplome. Programu i dodjeli diploma prisustvovao je ministar dijaspore Mirsad Azemović, koji je istakao zadovoljstvo povodom uspješno organizovane šesnaeste po redu Ljetnje škole, te najavio unapređenje ovog izuzetno značajnog projekta Ministarstva, kako u dijelu programa, tako i u samoj organizaciji. Dodatno, izrazio je sigurnost da će djeca sa sobom ponijeti nova znanja o zemlji svojih predaka – svojoj postojbini, ali i lijepa sjećanja na druženje, nova prijateljstva i poznanstva koja će trajati i nakon završetka Škole, bez obzira na jezičku i prostornu udaljenost.
U okviru Škole, organizovane su i edukativne posjete Cetinju, podlovćenskom selu Dolovi, Mauzoleju na Lovćenu, Avanturističkom parku Gorica u Podgorici. Pored sportskih aktivnosti na Gorici, djeci je predstavljan muzičko-poetski kabare „Domovina se voli srcem‟, u produkciji Udruženja Crnogoraca jugoistočne Srbije iz Aleksinca.
Iste večeri, polaznici Ljetnje škole učestvovali su na centralnoj proslavi manifestacije „Dani dijaspore-iseljenika‟. Tom prilikom, predstavili su se igrama iz Crne Gore, izvedenim prema koreografiji koju su s nastavnicom Dankom Vuletić učili tokom boravka na Ivanovim Koritima.
Ovaj događaj bio je prilika da se djeca kroz igru i kreativne aktivnosti povežu sa kulturnim nasljeđem Crne Gore, učvršćujući veze između domovine i dijaspore.
O. Đ.