Konferencija o internet nasilju: EDUKOVATI I ZAŠTITI MLADE

„Biti nasilnik, u bilo kom obliku, nije dobro, nije popularno, ne pokazuje dominaciju i ne pokazuje snagu. Nasilje nad vršnjacima ne pokazuje ništa, do vašu nemoć da na drugi način komunicirate sa drugima. Dakle, jako nam je važno da ovu prostorju napustite razumijevajući činjenicu da nijeste jači ako pribjegavate nasilju, već naprotiv. Pokazujete da nemate dovoljno snage i argumenata da drugačije zastupate svoje interese i svoje vrijednosti“, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović otvorajući konferenciju o internet nasilju „Nasilje je za slabe“. Skup je organizovala Biznis akademija „Vijesti“ uz programsku podršku Ministarstva prosvjete i Ministarstva javne uprave.

Ministar je naglasio i  da je uvijek je bilo i biće nasilnika. Njima će se država baviti, kako intervencijom, tako i  otkrivanjem i uticajem na izvor njihovog problema. Jer, kako smo rekli na početku, nasilje i agresija uvijek jesu izraz nemoći i problema.

„Žrtva, sa druge strane, je izraz koji ne volim, i koji nikako ne želim da upotrebljavam uz bilo koga, a posebno ne uz mladost. Zato djelajte pametno, vodite računa o svom ponašanju kako nikad ne bi bili zloupotrijebljeni, i znajte kako da reagujete ukoliko se nađete u nezgodnoj poziciji. Drugim riječima, nikad ne prihvatajte epitet žrtve, podjednako važno: u odnosima sa drugima, budite neko ko ima integritet. To neće biti lako, ali ćete bez izuzetka na kraju znati da ste učinili ono što je ispravno“, rekao je Šehović.

 „Odrasli ponekad previše brinu i ’drže lekcije’, ali  treba da budete svjesni svakog trenutka vašeg boravka u digitalnom svijetu da niko nema pravo da vas ugrožava na internetu. Svaki i najmanji čin nasilja je kažnjiv, a institucije su tu da vas zaštite.

Naš CIRT − Direkcija za informatičku bezbjednost i odgovor na kompjuterske incidente u okviru Ministarstva javne uprave, svakodnevno prima prijave incidenata raznih oblika i vrši evidenciju prijavljenih. Zato vas pozivam da sve uznemirujuće događaje na internetu prijavite zvaničnom tijelu − CIRTU-u, ali i Upravi policije, jer svako prijavljivanje, osim vaše lične zaštite, internet čini bezbjednijim mjestom i za sve druge korisnike“, istakla ministarka javne uprave Suzana Pribilović.

Rukovodilac Grupe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala u Upravi policije Jakša Backović, kazao je da po zvaničnim FBI dokumentima trenutno u svijetu hara oko 900 hiljada seksualnih predatora, koji se obično predstavljaju kao djeca i upozorio djecu i mlade da, ukoliko nijesu dovoljno obazrivi, mogu lako da upadnu u zamku predatora.

On je poručio djeci i mladima da ne šalju lične podatke preko društvenih mreža, da ne ostavljaju fotografije kojih bi se kasnije stidjeli, kao ni podatke o bankovnim karticama roditelja, te da ne prihvatu nepoznate osobe za prijatelje.

Na skupu su govorili načelnica Odjeljenja za ICT u Ministarstvu prosvjete Marina Matijević („Kako vas štitimo i kako da se sami zaštitite“), Samir Orahovac, Direkcija za zaštitu od računarskih i bezbjedonosnih incidenata na internetu MJU („Kako do nas i koliko se može pomoći“), psiholog u Ministarstvu prosvjete Tamara Milić („Razobličavanje: profil nasilnika i kako da vi ne budete žrtva“), psiholog Zorica Minić („ Kako se postaviti ako vas ipak uznemiravaju na internetu“) i Varja Vukčević, iz Unije srednjoškolaca („Online nasilje kroz prizmu mladih: nema razloga za strah i stid“).

 Ovaj događaj ima za cilj podizanje svijesti mladih o vršnjačkom nasilju, sa akcentom na internet nasilje

Back to Top