Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) i UNESCO mreža udruženih škola (ASPnet) pokrenuli su Globalnu kampanju za smanjenje otpada − Trash Hack kako bi podstakli škole da se uključe u akciono učenje o otpadu, upravljanju otpadom i, uopšte, o održivom razvoju.
Učesnicima je predloženo da posmatraju situaciju u svom okruženju i pokušaju da je opišu. Treba i da djeluju i planiraju male korake sami ili sa prijateljima. Potrebno je i da saznaju što više o otpadu i uče o tome dok razgovaraju sa prijateljima. Saznanja i ideje treba proslijediti i ohrabriti druge. U tom cilju mogu da naprave video snimak (najviše jedan minut na engleskom jeziku) o svom Trash hack-u i podijele ga na društvenim mrežama sa svim sljedećim hashtagovima: #TrashHack #UNESCO #LitterLessCampaign #EcoSchoolsStayAction #YREstayactive #LEAFanywhere #ASPnetUNESCO.
Na ovaj način nacionalni operateri i međunarodni tim Fondacije će doći do svih postova i podijeliti ih putem svojih kanala. Ukoliko je izrada video zapisa zahtjevna za učenike, mogu napraviti foto priču od maksimalno pet fotografija.
Nakon što su video snimak ili foto priča objavljeni, mogu se prijaviti za takmičenje Trash Hack. Prijave se mogu podnijeti do 25. marta ove godine.
Aktivnosti su otvorene za svakog učenika koji je ili želi da bude dio programa Eko-škole, Mladi reporteri i Učimo o šumama, kao i za registrovane Međunarodne škole.
Tokom kampanje, pojedine objave će biti predstavljene na veb stranici UNESCO’s Trash Hack website. Konačni pobjednici biće odabrani glasovima nacionalnih operatera.
Predložne su ideje za individualne aktivnosti učenika, pored ostalog, da pronađu načine da podstaknu prijatelje, roditelje i nastavnike da spakuju ručak bez otpada; pretvore plastične boce za vodu u viseću žardinjeru za baštu; naprave sami maske za lice od stare odjeće, ostataka platna ili platnenih torbi; pokušaju da sami naprave ogrlicu, narukvicu ili minđuše kao novi modni stil #TrashHack; intervjuišu nekoga sa lokalne deponije, gradskog ili regionalnog odeljenja za javne radove, prevoznika otpada ili službe koje se bave kvalitetom životne sredine o efektima otpada i smeća u svojoj lokalnoj zajednici; naprave umjetničke radove koristeći elektronski ili drugi otpad.
Navedeno je više ideja i kada je riječ o aktivnostima u učionici. Između ostalog, učesnici mogu: napraviti kantu za kompostiranje ili kantu za crve (Učenici mogu vidjeti kako crvi i drugi razlagači ostatke voća i povrća pretvaraju u kompost i napraviti reportažu o ekosistemima i biorazgradnji); napraviti postere sa porukama o „ručku bez otpada“ i postaviti ih na oglasnoj tabli ili vratima menze kako bi najavili ili podržali događaj koji promoviše proizvode bez otpada; sprovesti istraživanje u učionici kako bi identifikovali otpad i pokrenuli ideje za smanjenje otpada ili njegovu ponovnu upotrebu; ići na izlet i posjetiti lokalnu deponiju, centar za reciklažu ili obližnju kompostanu, gdje učenici mogu da vide šta se dešava sa otpadom i nauče o životnom ciklusu otpada i njegovom uticaju na životnu sredinu;
pripremiti upitnik i razgovorati o otpadu od hrane sa osobljem školske menze.
Pripremila: Lj. V.
Izvor: zzs.gov.me