JU Centar ,,Ljubović“ u Podgorici bavi se institucionalnom zaštitom djece sa problemima u ponašanju. Svrha njihovog boravka je unapređenje kvaliteta života, kroz osmišljeni i ciljano usmjeren vaspitni program, u planiranom i ograničenom vremenskom periodu, koji je kreiran u skladu sa razvojnim potrebama korisnika, za sticanje i razvijanje životnih vještina, lične i društvene odgovornosti i ponašanja u granicama društveno prihvatljivog.
U njoj se trenutno na smještaju nalazi 20 korisnika −14 na institucionalnom tretmanu i šest koji koriste uslugu dnevnog boravka. Zahvaljujući dobroj organizaciji prilagodili su i uspješno odgovorili izazovima usljed pandemije COVID-19.
Za sve korisnike obezbijeđeni su neophodini uslovi za onlajn nastavu.
Kako kaže direktorica Mirjana Đurić, pored toga što većina njih ima mobilne telefone i komunicira sa nastavnicima, ustanova im je obezbijedila adekvatne tehničke mogućnosti za učenje na daljinu.
„Opremljena je laboratorija čiji je cilj da korisnicima smještaja ustanove omogući sticanje znanja i onlajn vještina, koje koriste u digitalnom okruženju i koje im olakšava proces učenja u vremenu kada su škole zatvorene. IT laboratorija takođe služi za jačanje kapaciteta profesionalaca u instituciji, kako bi sticali nova znanja i tehnike u pružanju usluga i podrške djeci koja borave u ustanovi. Pomenute aktivnosti dio su inicijative ’Digitalna bezbjednost za svako dijete’ i realizuju se uz pomoć predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori i Telenora. Cilj inicijative je da podrži upotrebu digitalnih tehnologija u nastavi, jačanje kapaciteta profesionalaca u ovoj oblasti, kao i da se podigne svijest djece i adolescenata o bezbjednosti na internetu u doba COVID-19 pandemije“, ističe direktorica.
OBRAZOVANJU KORISNIKA POSVEĆENA VELIKA PAŽNJA
Đurić ukazuje da korisnicima treba posvetiti dosta pažnje da bi na vrijeme završavali školske obaveze.
„Svakom korisniku po prijemu u ustanovu određuje se stručni radnik, koji ima ulogu voditelja tretmana. Njegova obaveza je da kreira i prati realizaciju socio-pedagoškog tretmana, koji je strogo individualizovan. Jedan od najznačajnijih segmenata je obrazovanje korisnika. Kako se kod nas, na žalost, veoma često smještaju djeca se evidentnim deficitom u školskom postignuću, bilo da je u pitanju neredovno školovanje, loš uspjeh u školi ili prosto nemogućnost da redovno prati nastavu, ova oblast zahtijeva punu pažnji voditelja tretmana. On je taj koji uspostavlja i održava kontakte sa školom, razrednim starješinom i drugim nastavnim osobljem. To je najsigurniji način razmjenjivanja informacija, praćenja nastave, pružanje podrške u učenju i izradi domaćih zadataka i blagovremeno dostavljanje istih u periodu trajanja pandemije, odnosno, programa učenja na daljinu. Napominjemo da jedan broj naših korisnika nastavu pohađa po programu osnovnog obrazovanja odraslih lica pri Narodnom Univerzitetu ’Milun Božović’, a imamo i korisnike sa Rješenjima opštinskih Komisija za usmjeravanje u poseban obrazovni program, tako da i to zahtjeva veliku pažnju kada je oblast obrazovanja u pitanju“, navodi naša sagovornica.
Ona ističe da se u ovoj ustanovi uspješno sprovode i poštuju sve epidemiološke mjere.
„Od proglašenja pandemije novog virusa COVID-19 Centar „Ljubović“ sprovodi sve mjere i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije, Instituta za javno zdravlje i ostalih Vladinih tijela koje donose naredbe i preporuke, koje se tiču spriječavanja unošenja novog virusa u ustanovu. S tim u vezi, možemo se pohvaliti činjenicom da smo jedina ustanova u sistemu socijalne i dječje zaštite u kojoj nije bilo epidemije korisnika i zaposlenih. Mali broj inficiranih virusom, dobio ga je van ustanove, tj. imali su ga prilikom smještaja. Oni su tretirani na način koji je usklađen sa pomenutim preporukama i usvojenim procedurama koje postoje u ustanovi od samog početka epidemije. Imajući u vidu sve ove činjenice, u ustanovi postoje uslovi da se epidemiološke mjere sprovode i poštuju bez izuzetka (korisnici i zaposleni)“, kaže ona.
PSIHO-SOCIJALNA I VASPITNA POMOĆ
Psiho-socijalna i vaspitna pomoć i podrška realizuju se prema planu.
„Rad u ustanovi se odvija nesmetano. Korisnici dobijaju adekvatan nadzor i podršku u svakom smislu. Imamo tim u kojem su stručnjaci različitih profila: specijalni pedagozi, socijalni radnici, pedagozi, psiholog, a korisnici imaju i podršku i nadzor od strane psihijatra − spoljnog saradnika, koji je angažovan kako bi korisnici imali adekvatan tretman, uz napomenu da se kod nas smještaju djeca i sa kombinovanim smetnjama. Najčešči problem koji zahtijeva adekvatan stručni rad i opservaciju su pojava zloupotrebe psiho-aktivnih supstanci, različite psihičke smetnje, te određen broj korisnika dobija adekvatnu psihijatrijsku terapiju“, ističe Mirjana Đurić.
Za korisnike je neophodno oragnizovati i slobodne aktivnosti. To nije nimalo lak zadatak u vremenu pandemije.
„Boravak djece u ustanovi uvijek je osmišljen u skladu sa njihovim individualnim planom rada, što podrazumijeva jasan raspored dnevnih aktivnosti, od ustajanja do povečerja. Slobodno vrijeme u svim uslovima se obavezno planira u skladu sa okolnostima, koje se odnose kako na samo dijete, tako i na spoljnje faktore. Tokom prošle godine od uvođenja posebnih epidemioloških mjera u ustanovu, korisnici u periodu od marta do početka oktobra nisu imali mogućnost da izlaze iz ustanove, osim u zdravstvene svrhe, niti su bili dozvoljeni ulasci. To je bio jako izazovan period za nas u smislu organizovanja slobodnih aktivnosti van ustanove, na način na koji se to organizuje u redovnim okolnostima. Međutim, tokom tog vremena koristili smo resurse koje imamo u ustanovi“, objašnjava direktorica Đurić.
Prema njenim riječima, Centar ima sportsku salu, sportski poligon, IT laboratoriju, organizuju adekvatne edukativne, kreativne i radionice na sve teme, za koje se procijeni da su od značaja za korisnike, jer, kako kaže, kvalitetno korišćenje slobodnog vremena je od velikog značaja za tretman u toj ustanovi, tako da se trude da pruže adekvatnu uslugu i u tom dijelu.
Inače, Centar ima odličnu saradnju sa lokalnom zajednicom, pa su te resurse u redovnim okolnostima koristili za organizovanje vaninstitucionalnih aktivnosti (odlaske na sportska dešavanja, u bioskop, korišćenje sportskog balona u omladinskom centru „Don Bosko“, koji radi u okviru Katoličke crkve, odlasci na jednodnevne izlete, na gradski bazen i dr).
SARADNJA SA RODITELJIMA
I saradnja sa roditeljima korisnika je redovna.
„Postoji ograničenje kada su u pitanju posjete u ustanovi roditelja i drugih lica od značaja za korisnike, a koji moraju imati pismenu saglasnost od centara za socijalni rad. Ograničenje je usklađeno sa aktuelnim epidemiološkim mjerama, koje se odnose na posjete korisnicima usluga u ustanovama socijalne i dječje zaštite, a podrazumijevaju da se ne može ostvariti bliži kontakt, tačnije, mora se poštovati fizička distanca. Voditelji tretmana i drugi stručni radnici održavaju redovnu telefonsku komunikaciju sa roditeljima, obaviještavaju ih o svim značajnim dešavanjima koja se tiču boravka u ustanovi, a posebno o informacijama koje su u vezi sa obrazovanjem. Djeca takođe redovno komuniciraju sa roditeljima putem telefona, a u skladu sa individualnim planovima obezbjeđuje im se i boravak kući, u skladu sa planiranim obavezama i protokom tretmana“, ukazuje direktorica.
Lj. V.