Javni čas (radionica) pod nazivom „Škola kao podsticajna sredina za sve učenike“ održan je u prostorijama Srednje stručne škole Pljevlja, u okviru Međunarodnog dana volontera. Riječ je o zajedničkom poduhvatu učenica drugog razreda sa smjera Zdravstveni tehničar i njihovih profesorica sociologije Adise Malagić i Dejane Petrić, koje su u saradnji sa Dnevnim Centrom ,,Pljevlja“, NVU „Zračak nade“, volonterima Gimnazije „Tanasije Pejatović“ i Sekretarijatom za sport i mlade osmislile interesantan sadržaj. Ovaj čas je snimila i RTV ,,Pljevlja“.
Ciljevi radionice, koju su vodile učenice Anđela Pupović i Ivana Zečević, bili su da đaci i drugari iz „Zračka nade“ i Dnevnog centra kroz kviz i interaktivnu nastavu učestvuju u inkluzivnom obrazovanju i jačaju volontersku svijest. Tokom radionice, učenici i nastavnici imali su priliku da unaprijede svoje znanje o inkluziji i inkuluzivnom obrazovanju i načinima kako podržati inkluzivno obrazovanje, tehničkoj podršci, kao i upotrebi novih tehnologija u cilju stvaranja podsticajnog školskog ambijenta koji će pomoći svim učenicima i nastavnicima da razviju svoje kapacitete kroz kulturu volontiranja i saradnje.
O dugogodišnjem iskustvu rada u „Zračku nade“ govorili su Lejla Kalajdžija i Goran Leovac, koji su istakli da je svako dvorište veliko ukoliko ima djece u njemu, a svaka zajednica je onoliko velika koliko ima volontera.
Najljepšu poruku radionice poslala je učenica Dunja Džaković. Ona je pročitala svoj rad „Moje prvo volentersko iskustvo“ i na najbolji način istakla značaj volontiranja i volonterizma za razvoj inkluzivne zajednice.
Aktivni učesnici radionice bili učenici, volonteri i članovi Učeničkog parlamenta: Lazar Pupović, Amila Drnda, Stevo Mrdak, Asja Dragašević, Monika Stevanović i Nikolina Martinović.
Međunarodni dan volontera proglasila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 17. 12. 1985. godine kao podsjećanje na dan kada je 1970. godine stvoren Program UN za volontere.
N. N.