JAVNA DEBATA O KVALITETNOM PRISTUPU OBRAZOVANJU ZA MLADE SA INVALIDITETOM

U Pljevljima je održana javna debata o kvalitetnom pristupu obrazovanju i tržištu rada za mlade sa invaliditetom. Debatu je organizovalo „Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore“. Okvirne teme bile su mogućnosti za obrazovanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom na teritoriji ove opštine.
„Projekat za mlade sa invaliditetom bez barijera, u okviru koga je ova javna debata podržalo je Ministarstvo sporta kroz konkurs za mlade i trajaće do kraja novembra ove godine. U okviru njega imamo tri javne debate i studiju praktične politike koju ćemo izgraditi kasnije, upravo kvalitetnom pristupu obrazovanju i tržištu rada za mlade sa invaliditetom, odnosno programima i prilikama koje im se pružaju ali i zakonskom osnovu , koji ovu oblast definiše. Pored toga imaćemo radnu praksu za mlade sa invaliditetom koja će trajati dva mjeseca. Izradićemo jedan interaktivni sajt za mlade sa invaliditetom”, istakla je izvršna direktorica UMHCG  Marina Vujačić.

O ličnim iskustvima tokom školovanja govorila je Anđela Dragović, studenkinja Pravnog fakulteta.

„Meni kao svima sa oštećenjem vida najveća prepreka je literatura. Jer koliko god da je studenata u zadnjih 10 godina prošlo kroz Pravni fakultet, apsolutno nijedan udžbenik nije prilagođen“.

U javnoj debati učestvovali su predstavnici Centra za socijalni rad, Biroa za zapošljavanje, kao i predstavnici NVO. Bilo je riječi o uslovima i okruženju podrške Opštine, pristupačnosti za OSI, postojanje servisa za podršku.
Učesnici su iznosili svoja mišljenja, predloge, pitanja vezana za obrazovanje OSI.

Aktivnost je podržana od strane norveške organizacije Uloba, preko Bente Skansgards Fonda za samostalni život.

Pomenuta aktivnost organizuje se u cilju informisanja osoba s invaliditetom i javnosti o filozofiji samostalnog življenja i podrške procesu inkluzije u Crnoj Gori.

U sklopu projekta je predviđeno održavanje serije tri radionice širom Crne Gore, čiji je cilj da se učesnici i učesnice motivišu na razmišljanje o svojoj samostalnosti, te da i sami postanu promoteri filozofije samostalnog življenja. Na radionici će biti prezentovani principi filozofije samostalnog življenja, kao i pozitivna iskustva samih osoba s invaliditetom. Facilitatori će biti osobe s invaliditetom koje su pioniri u promociji filozofije samostalnog življenja u Crnoj Gori.

Autori: Danko Gospić i Nataša Knežević, učesnici projekta “Povežimo se informisanjem”, koji realizuje NVO “Paradoks” u partnerstvu sa NVO “Informativni centar Pljevlja”, podržan kroz program grant šema Zavoda za zapošljavanje Crne Gore

Izvor: pvportal.me

Back to Top