JAKOM ISTRAŽIVAČKOM INFRASTRUKTUROM ZAUSTAVITI ODLIV TALENATA

Na Ministarskom sastanuk za obrazovanje, trening, istraživanje i inovacije za države Zapadnog Balkana ministarka nauke dr Sanja Damjanović govorila je na temu istraživanja, inovacija i S3 strategija. Ona je izrazila zahvalnost Evropskoj komisiji na snažnoj podršci i brojnim instrumentima za razvoj ovog regiona.

„Mi u Crnoj Gori imamo optimistična očekivanja, jer u poslednje tri godine bilježimo dobre rezultate koji su iznad EU prosjeka. Sve to nije slučajno jer smo uvidjeli da nacionalne strategije moraju da budu u liniji sa EU politikama i strategijama pa mi je izuzetno drago što je Crna Gora prva zemlja kandidat koja je usvojila Strategiju pametne specijalizacije i ovim putem želim da ohrabrim kolege iz regiona da učine isto“ rekla je Damjanovićeva.

Da bi se izgradio jak inovacioni ekosistem koji će biti konkurentan, ona je poručila da su potrebni i jasno definisani stubovi poput infrastrukture, atraktivnog zakonodavnog okvira i jačanja kapaciteta. Crna Gora je izdvojila preko 13 miliona eura za izgradnju prvog naučno-tehnološkog parka, zakonodavni okvir koji je nedavno usvojen ima broje poreske olakšice, a u dijelu jačanja kapaciteta postavljen je temelj za crnogorsku inovativnu zajednicu u vidu tzv IT klastera.

Damjanovićeva je istakla da je SEEIIST projekat, koji je inicirao ovaj region, a koji će predstavljati evropski centar izvrsnosti za borbu protiv kancera, nedavnom aplikacijom za ESFRI Roadmap pokazao da Region može biti konkurentan. „Poslednjih 60 godina ovaj region nije imao nijednu krupnu istraživačku infrastrukturu zasnovanu na novim tehnologijama a bez jednog ovakvog ‘magneta’ se ne možemo boriti sa odlivom talenata”, zaključila je Damjanović, dodajući da je upravo SEEIIST jedina istraživačka infrastruktura koja se našla u Inovativnoj agendi za Zapadni Balkan.

Tokom sastanka ministri Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije odgovorni za inovacije, istraživanje, obrazovanje i kulturu razgovarali su i iznijeli svoje stavove o Inovativnoj agendi za Zapadni Balkan kao i sveobuhvatnoj, dugoročnoj strategiji saradnje sa EU.

O. Đ.

Back to Top