Prosvjetna inspekcija podnijela je prethodne godine dva predloga za razrješenje direktora škola i protiv njih sedam predala zahtjeve za pokretanje prekršajnih postupaka, a razlog su nezakonita zapošljavanja nastavnika.
Iz Ministarstva prosvjete saopštili su „Danu“ da su na osnovu predloga inspekcije 19. januara ove godine razriješili dužnosti direktora Srednje stručne škole u Rožajama Rifata Dautovića.
„Rješenje o razrješenju je donešeno na predlog prosvjetnog inspektora, iz razloga što direktor navedene ustanove nije otklonio nepravilnosti u radu, kako mu je naložio inspektor. Nepravilnosti se odnose na raspored nastavnika na nastavne predmete koji je izvršen suprotno statutu škole“, kazali su iz Ministarstva. Nije navedeno protiv kojih direktora su podnešene prekršajne prijave.
Vlada je prethodne nedjelje usvojila izvještaj o radu Uprave za inspekcijske poslove za 2016. godinu, u kome se navodi da su utvrdili kako je nepropisno zaspošljen 101 nastavnik, kao i jedan direktor i pomoćnik direktora. Najčešće nepravilnosti utvrđene su u oblasti predškolskog obrazovanja i vaspitanja, osnovnog obrazovanja i vaspitanja, zatim srednjeg opšteg obrazovanja, stručnog obrazovanja, visokog obrazovanja, vaspitanja i obrazovanja lica sa posebnim potrebama, obrazovanja odraslih i učeničkog i studentskog standarda. Uz to, prosvjetna inspekcija je u navedenom periodu obavila 481 nadzor i utvrdila 233 nepravilnosti u obrazovnom sistemu.
„Nepravilnosti su se odnosile na nestručnu zastupljenost nastave, zapošljavanje nastavnika do 30 dana, bez raspisivanja konkursa, bez položenog stručnog ispita i licence za rad, sporazumom o dopuni norme časova i sporazumom o preuzimanju nastavnika, zapošljavanje nastavnika na Univerzitetu Crne Gore raspisivanjem internih i eksternih oglasa, neposjedovanje valjanog dokaza o stručnoj spremi nastavnika u personalnom dosijeu, podjelu predmeta na nastavnike i razredna starješinstva, upis, prepis i ispis studenata, smještaj učenika i studenata u domovima učenika i studenata, ocjenjivanje učenika i studenata i izdavanje javnih isprava, prava djece, učenika i studenata, upotrebu udžbenika stranog jezika koje nije ocobrio Nacionalni savjet“, ističe se u izvještaju Inspekcije.
Navodi se i da su kršena prava nastavnog i drugog osoblja u ustanovama obrazovanja i vaspitanja.
„Utvrđeno je neispunjavanje osnovnoškolske obaveze, postupaka polaganja popravnog ispita po prigovoru, polaganje razrednog ispita učenika, naplate školarine i drugih naknada učenicima i studentima, pripremanje učenika uz novčanu nadoknadu, vjerodostojnost javnih isprava koje izdaju ustanove obrazovanja i vaspitanja, obavljanje pripravničkog staža i stručnog osposobljavanja nastavnika, polaganje stručnog ispita nastavnika, rad organa upravljanja i rukovođenja u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, rad neregistrovanih pravnih i fizičkih lica koja se bave radom sa djecom i učenicima i vođenje propisane evidencije i dokumentacije u ustanovama“, može se pročitati u izvještaju.
Iz Inspekcije ističu da su zabranili rad sedmorici nastavnika koji ne ispunjavaju uslove u pogledu stepena i profila stručne spreme.
„Izvršili smo pet naredbi da se otklone nepravilnosti u rasporedu nastavnika na predmete i razredna starješinstva. Takođe smo izdali četiri naredbe o poništavanju nepropisno položenog stručnog ispita i uvjerenja o položenom stručom ispitu. Naložili smo jedan izbor u akademsko zvanje i zatražili da se po jednom studentu iz ispisnica otklone nepravilnosti kao i nepravilnosti u obavljanju prijemnog ispita studenta“, dodaje se u izvještaju.
N. N.
Izvor: rtcg.me