
U Galeriji Centra za kulturu „Magaza“ u Rožajama otvorena je izložbe slika i instalacija mr Seide Belegović, akademske grafičarke i slikarke iz Podgorice. U ime organizatora na otvaranju izložbe govorio je Sulejman Kujević, direktor Centra za kulturu, a izložbu je otvorio istaknuti crnogorski slikar mr Aldemar Ibrahimović.
„Jedan od najvećihi najznačajnijih umjetnika XX vijeka Vasilij Kandinski je rekao: ’Svako umjetničko djelo je dijete svog vremena, a svaka epoha kreira umjetnost koja je svojstvena i neponovljiva. Na osnovu ove konstatacije možemo se složiti da je umjetnik svojevrstan glasnogovornik vremena u kojem živi, bio svjestan ili nesvjestan toga. Umjetnik je društveno biće koga oblikuju društveno-istorijski procesi koji utiču na formiranje i definisanje umjetnika kao svjedoka vremena i stvarnosti u kojoj živi i obrnuto, naravno’. Kroz ovaj okvir ili prizmu, možemo posmatrati i stvaralaštvo Seide Belegović, čiji rad pokreće na razmišljanje i dijalog kod recepijenta ili korisnika njenog djela. Dakle,njen stvaralački rad temelji se na svojstvenom traženju duha u meteriji znaka ili simbola kroz nijansirane forme tonova (crne, bijele) i boja (crvene, plave, narandžaste), snažnih i veoma disciplinovanih nanosa na platnu, a sve to u punoj mjeri ukomponovanih u jednu likovno kompaktnu cjelinu. Ovo, čak i ’strogo’ organizovano slikarsko polje sa dominantno crnom pozadinom upućuje na jednostavna rješenja apstraktnog, ali sa motivskim znakom koji vodi ka zajedničkom imenitelju − kompoziciji“, kazao je on.
Umjetnik posebnog senzibiliteta, duha, etike i prakse
Ibrahimović je istakao da Seidine slike, osim apstraktne forme koja dominira, imaju i elemente OP ARTA ili optičke umjetnosti, što im daje posebnu dimenziju i vrijednost, a sve to zahvaljujući repeticiji ili ponavljanju geometrijski oslikanih polja koji čine svako za sebe na prvi pogled prepoznatljiv vizuelni znak.
„Njene slike su u stvari dobro ukomponovani geometrijski fragmenti, transponovani u likovni izraz uz pomoć raznih znakova, uprošćenih, skoro kubističkih simbola koji podsjećaju na oslikane motive iz doba totemizma ili pak slikarskih elemenata iz aboridžinske umjetnosti ali i arabeske a sve to urađeno kaligrafski precizno i strpljivo. One su jedinstvena likovna forma koja nam govori o subjektivnom svijetu umjetnice čiji je izraz svojevrstan, originalan i duboko ličan. Sve ovo je u ovom vremenu i na ovim prostorima svrstava u umjetnike posebnog senzibiliteta, duha, etike i prakse“, ocijenio je Ibrahimović.
Povodom ove izložbe likovna kritičarka Petrica Duletić zapisala je da je kada se na crnogorskoj likovnoj sceni pojavila Seida Belegović, njeno izražavanje u grafici i u slikarstvu odmah privuklo pozornost profinjenih ljubitelja čistog govora linije i boje. Njeno tada već zrelo vizuelno razmišljanje, s jedne strane, pokazivalo je strogosti discipline likovnog postupka, a sa druge svježinu, spontanosti primarnost pristupa.
„Seidin likovni govor karakteriše konciznost, sažetost i neopterećenost motivom, krećući se u području pročišćenih, zatvorenih formi odabrane kolorističke skale, te s tim formama, združenih asocijativnih linija. Snažno, svjesno i sređeno prvi je utisak koji dobijamo posmatrajući njene radove gdje je dvodimenzionalnost slike sačuvana kao realnost koja, donekle, uslovljava njen likovni doživljaj. Slikarsko polje ovdje je sabirno mjesto, raskrsnica mogućih puteva. To je mentalni i imaginativni prostor otvorenih i ogoljenih unutrašnjih puteva koji se prepliću i imaju sugestivnost nečeg vitalistički pokretljivog. Jednom autonomnom znakovnošću ovdje je dinamizovano slikarsko polje koje u sebi nosi snažan pečat tvorca“, naglašava Duletić.
Vrstan znalac likovnih tehnika
Ukazujući da se Seida već na početku (rane 80-te) javlja slikama, grafikama i objektima koji isključuju svaku predmetnu i svaku opisnu komponentu, ova likovna kritičarka ističe da je ona već tada otkrla sve bitne osobine svoje umjetnosti: geometrijsku strogost, apstrakciju, te sklonost redukcionizmu – osobine koje će povremeno propitivati, ali koje nikada neće i napuštati. Ona je vrstan znalac likovnih tehnika koje je prožela svojom posebnošću u savremeni likovni jezik s prepoznatljivim autorskim obilježjima.
„Slike na platnu, koje izlaže ovom prilikom, na prvi pogled djeluju kao proistekle iz gestualnosti automatizma, impulsa nesvjesnog i spontanog. Međutim, one su dio promišljenog i pažljivo građenog likovnog izraza. Slikarka njeguje crtež kao otvoreno medijsko polje, uvodeći nekoliko slojeva boje u linearnu kompozicionu strukturu. Taktilni doživljaj sugeriše slojevitost značenja crteža, dok se linija u tonu utišane ekspresije utapa u gusto obojene crvene i crne i lazurne pasaže akcentirane bijelom bojom, stvarajući delikatnu igru isijavanja, prelamanja i nestajanja. Eliminišući detalje koji bi opterećivali sliku kao elementi puke opisanosti, Belegovićeva insistira na odmjerenost kompozicije, ravnotežu poteza i tona. Geometrizam monohromnih bojenih osnova će prevladati da bi se u njegovim okvirima formirali dinamični oblici aplikacijom časovnika i ’igrom’ skazaljki. U najnovijoj fazi, sami znaci izdvajaju se i nastavljaju da traže oblike jedne nezavisne likovne egzistencije“, ocjenjuje Duletić.
Seida Belegović obilježila je četrdeset godina stvaralaštva. U međuvremenu, njene grafike, crteži i slike postale su istaknuti dio privatnih kolekcija širom Evrope i SAD-a. Osim slikarstvom, bavi se publicistikom i pedagoškim radom i animator je dječijeg stvaralaštva. Izlagala je na preko 300 grupnih i kolektivnih izložbi u i donator je na brojnim aukcijama i humanitarnim akcijama.
Pripremila: Lj. V.


