Ivana Marković, studentkinja Arhitektonskog fakulteta u Podgorici: USAVRŠAVANJEM U BARIJU OBOGATILA PROFESIONALNO ISKUSTVO

Ivana Marković, studentkinja master studija Arhitektonskog fakulteta u Podgorici boravila je preko ERASMUS+ programa na usavršavanju u Politehničkom  univerzitetu u Bariju, gdje ju je odvela želja da upozna italijansku kulturu i arhitekturu.

Ivana kaže za sajt UCG da boravak u stranoj zemlji može djelovati komplikovano, jer postoji mnoštvo obaveza koje se moraju izvršiti po dolasku. Međutim, kako ona navodi, pored pomoći kolege koji je nove studente uputio u administrativne stvari i svakodnevni život u Bariju, studenti su bili dočekani i od studentske organizacije ERASMUS+.

„Potrebno je malo vremena da bi se prilagodio svemu, ali prvi utisak je bio sjajan - gostoljubiv narod i jug Italije, savršen spoj“, utisak je Ivanin, uz opasku da je uočila mnoge kulturološke razlike.

„Italijani čuvaju svoju kulturu i nasljeđe. Kad to kažem ne mislim samo na kolektivnu svijest o značaju kulturnog blaga, već i na svijest svakog pojedinca. Međutim, nijesu baš otvoreni prema kulturama ostalih naroda i zemalja. Televizija, emisije, filmovi, apsolutno svi mediji su sinhronizovani. To je jedan od razloga zašto ostali jezici, prvenstveno engleski, nijesu zastupljeni među mladima. Kod nas to nije slučaj. Ako izuzmemo osnov znanja jezika koji se stiče u školama, smatram da je za komunikaciju na stranom jeziku bitno i slušanje istog,njegovo ''upijanje'', pa i putem medija. Ono što bih definitivno voljela da vidim kod nas jeste ljubav prema životu koju Italijani gaje, kao i njegovanje kulturnog, istorijskog i arhitektonskog blaga“, istakla je ona.

Prema njenim riječima, pored kulturoloških, postoje i razlike u studijskim programima matične zemlje i zemlje razmjene.

„Kod nas studenti arhitekture uglavnom imaju pravo da izaberu svoj stil izražavanja, tj. dizajn crteža, više smo tehnički orjentisana škola. Na Arhitektonskom fakultetu Politehnike u Bariju svaki profesor ima unificiranu grafiku za svoj predmet. Takođe, na njihovom fakultetu se drugačije razmišlja i govori o prostoru uopšte“, rekla je Ivana i dodala da ima dosta slobodnog vremena koje provodi sa društvom posjećujući obližnje gradove. Što se fakultetskih obaveza tiče, uglavnom ima organizovane sastanke sa mentorom oko rada na master tezi.

Ona smatra da će joj usavršavanje italijanskog jezika dosta koristiti u budućem radu, kao i stručna mišljenja profesora sa kojima je imala prilike da razgovara.

„Smatram da ovakva i slična iskustva mogu samo obogatiti jednu ličnost, kako na poslovnom tako i na privatnom planu. Prije svega, naučila sam razmišljati na malo drugačiji način, stekla prijateljstva i poznanstva iz svih krajeva Evrope. Iskustvo više uvijek je pozitivna stvar, a Erasmus+ razmjena zaista pomaže studentima u sazrijevanju i napretku”, proučila je Ivana.

Priredila O.Đ.

Back to Top