Istraživanje „Nastavnici u Crnoj Gori i internet“: NAJČEŠĆI IZVORI INFORMACIJA SMARTPHONE TELEFONI I TELEVIZIJA

Oko 98 odsto nastavnika u Crnoj Gori koristi internet, najčešće svakodnevno (94 odsto), a pristupaju mu uglavnom sa svojih telefona (90 odsto) i najčešće od kuće (91 odsto), pokazalo je istraživanje „Nastavnici u Crnoj Gori i internet“ , koje za potrebe UNICEF-a uradila agencija Ipsos.

Istraživanje je obavljeno tokom prošle godine. Njime je bilo obuhvaćeno 911 nastavnika u 75 osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori. Vođeno je računa o regionalnoj zastupljenosti, o broju škola u svakom regionu, a kada su u pitanju srednje obrazovanje o vrsti škole (gimnazija/srednja stručna škola).

Prema istraživanju, najčešći izvori informacija su smartphone telefoni i televizija. Tako televeziju svakodnevno gleda njih 74 odsto, a kao izvor informisanja smartphone koristi svakodnevno koristi 89 odsto anketiranih.

Nastavnici više čitaju i prefiraju online tekstove u odnosu na štampane. Takođe, 57 odsto nastavnika navodi navodi da im je lakše da nađu informaciju u tekstu putem interneta, a 48 odsto njih ističe da su im tekstovi na internetu interesantniji od pisanih tekstova.

Većina škola u Crnoj Gori ima pristup internetu (u 87 odsto škola − u gimnazijama 83, stručnim školama 91, osnovnim 86, sjevernom regionu 87, centralnom 90 i južnom 81 odsto), ali dostupnost interneta varira.U prosjeku, internet je dostupan u svim prostorijama u 23 odsto škola, u većini prostorija dostupan u 36 odsto škola, a 23 odsto je kazalo da je internet dostupan u samo u IT laboratoriji.

Nastavnici najčešće posjećuju sajt Školski portal za nastavnike u Crnoj Gori, a zatim sljede sajt Ministarstva prosvjete i Vikipedije. Pored ovih, za pripemu časova najviše koriste stručne sajtove iz oblasti koje predaju.

Osam do 10 odsto nastavnika ima pozitivan stav prema sajtu „Školski portal“, ali smatraju da je na tom portalu potrebno više naučnih članaka i informacija o nastavnim metodama.

Šest do 10 odsto nastavnika ima profil na nekoj društvenoj mreži. Najpopularniji je facebook, dok instagram uglavnom koriste mlađi nastavnici, ispod 35 godina.

Većina nastavnika kaže da su motivisni da koriste internet, uglavnom zbog trenutnih kurseva,  seminara (33 odsto).

Jedan od deset nastavnika tvrdi da je imalo problem prilikom korišćenja interneta tokom nastave. Najčešće su to problemi sa internet vezom.

Kada je riječ o aktivnostima na internetu u školi, najčešće se radi o provjeravanju informacija, tako je njih 36 odsto kazalo da to radi svaki ili skoro svaki dan, a 26 odsto najmanje jednom sedmično. Međutim, komunikacija sa đacima putem interneta (predaja domaćeg zadatka ili postavljanje pitanja) veoma  je rijetka. Njih 73 odsto kazalo je da to ne radi nikada.

Na času se najviše gleda i komentariše video sadržaj o temi koja se proučava (32 odsto), a polovina nastavnika nije nikada podučavala učenike da prave multimedijalne poruke o temi koju obrađuju (52 odsto).

Pet najrazvijenih digitalnih vještina kod nastavnika su: lako pronalaženje sajta na kom su već bili, otvaranje novog prozora ili pretraživača, pronalaženje ključnih riječi za online pretrage, pronalaženje teksta, reference za časove, te brisanje ljudi sa kontakt liste.

Pet najmanje razvijenih vještina su: pravljenje vebsajta, pravljenje nečeg novog od video snimka ili muzike koju pronađu online, editovanje ili pravljenje osnovne promjene online sadržaja koji su drugi napravili, kupovina preko aplikacije korišćenje interneta tokom časa da bi djeci predavali na interaktivniji i zabavniji način.

Prilikom demonstracije digitalnih vještina, nastavnici su uradili zadatke na zadovoljavajućem nivou. Skidanje fotografija (88 osto), postavljanje fotografija (98) i nalaženje teksta (88 odsto).

Većina nastavnika podržava ideju korišenja interneta u nastavi, ocjenjujući da to poboljšava kvalitet nastave, a državni plan i program upućuje na to.

Većina njih smatra da sami treba da odluče da li da koriste internet ili ne (69), a više od polovine njih prepoznaje napore koje država ulaže u motivisanje nastvnika da koriste internet u nastavne svrhe (57).

Internet strane (73), knjige (52) i škola (40) omiljeni su izvori informacija o organizovanju nastave uz pomoć interneta.   

Pripremila. Lj. V.

Back to Top