Istorijski institut: OBJAVLJENA KNJIGA „CRNA GORA U AMERIČKOJ ŠTAMPI 1918-1919”

Ovih dana iz štampe je izašla knjiga „Crna Gora u američkoj štampi 1918-1919”. Riječ je o zbirci novinskih tekstova o Crnoj Gori publikovanih u američkim glasilima tokom 1918. i 1919. godine, saopšteno je iz Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore (UCG).

„Bilo je više razloga koji su opredjelili rad na ovom projektu. Najprije, u istoriografiji SAD-a i Crne Gore preovlađuje ocjena  o oskudnoj izučenosti diplomatskih i drugih  odnosa između dvije zemlje, posebno u vrijeme Prvog svjetskog rata, Mirovne konferencije u Parizu i periodu poslije njenog održavanja. Shodno tom opštem stavu slijedi i zaključak da ni crnogorsko pitanje  tokom 1918. i 1919. godine nije u dovoljnoj mjeri  bilo  predmet interesovanja istorijske nauke jedne i druge zemlje.

Unapređenje izučavanja  crnogorsko-američkih odnosa svakako pripada redu važnih razloga za pojavu ovog izdanja. U tom smislu ova kniga predstavlja dopunu i logički nastavak ranijeg  zbornika  dokumenata: Crna Gora i SAD, U dokumentima Nacionalnog arhiva u Vašingtonu 1905–1918 godine, koju je Istorijski institut Crne Gore publikovao 2010. godine. No dok je fokus tog izdanja bio na diplomatskoj građi, u novoj publikaciji Istorijskog instituta pažnja je na stavovima američkog javnog mnjenja i njegovoj percepciji Crne Gore, u posljednjoj ratnoj i prvoj poratnoj godini Prvog svjetskog rata. Vijesti iz Evrope su u američku štampu početno stizale iz britanskih glasila. Međutim, kako je rat odmicao, mijenjala se i atmosfera u američkom novinarstvu.

Upravo je, osim  ovih razloga,  rad na ovoj publikaciiji  opredijelila i činjenica da odnosi između dvije zemlje nisu sistematski  proučavani kroz prizmu stavova američkog javnog mnjenja, odnosno pisanje američke štampe o njima. Taj aspekt tj. ispitivanje uticaja medija na politiku, društvo, kulturu i druge segmenta života bio jedan od motiva za nastanak knjige. Rezultati koje ona nudi  daju odgovore i na pitanje šta su mediji značili u Prvom svjetskom ratu, odnosno koliko su propagandne aktivnosti imale uticaj na tok rata i međunarodne diplomatske odnose”, navodi se u saopštenju izdavača.

Savremeni istraživači putem ove publikacije dobijaju priliku da se upoznaju sa sadržajem tekstova publikovanim na Istočnoj obali SAD-a. Pisanje listova iz tog djela SAD-a  je važno zbog činjenice da je veliki broj iseljenika sa Balkana i Crne Gore živio i radio upravo u velikim industrijskim gradovima na istoku SAD-a.

Sve prethodno rečeno bili su razlozi za pojavu ovakve publikacije, kao izdanje Istorijskog instituta UCG.  Knjigu su priredili za štampu i uvodnu studiju napisali:  dr Biljana Vučetić, iz Istorijskog instituta u Beogradu i dr Radoslav Raspopović iz Istorijskog instituta UCG.

O. Đ.

Back to Top