I naša škola obilježava Globalnu nedjelju preduzetništva ‒ najmasovniju kampanju koja promoviše kreativnost i inovativnost mladih. Zahvaljujući prof. Vesni Vulić, koordinatoru Preduzetničkog centra, koja je osmislila ovogodišnji program, učenici će imati priliku da kroz niz aktivnosti saznaju više o načinima prevođenja ideje u biznis.
Nedjelju preduzetništva otvorile su Ivana Tomašević, doktor ekonomskih nauka, direktorica Biznis centra u Baru, koja je nakon uvodnog govora o samom značenju pojma preduzetništvo učenicima dala konkretne savjete ‒ kome se mogu obratiti za pomoć ukoliko imaju poslovnu ideju, ali im treba pomoć pri realizaciji, kao i načinima povezivanja ljudi sličnih ambicija, te Milica Belada, diplomirani psiholog, savjetnica u Zavodu za zapošljavanje Crne Gore, koja je osmislila radionicu i njome učenike uputila u psihološki kontekst preduzetništva.
Zahvaljujući izuzetno kvalitetno vođenom predavanju i radionici, naši đaci došli su do mnogih odgovora: kako otkriti područje/oblast u kojoj ćeš ostvariti maksimum svojih potencijala, kako ispitati tržište i procijeniti rizik, povezati se sa ljudima koji ti mogu pomoći; koje kvalitete posjeduje preduzetnik, na koji način razmišlja i šta ga motiviše. Vrijeme je brzo odmicalo, a niz pitanja koja su učenici postavljali svjedoči da su podstaknuti da razmišljaju u pravcu preduzetništva.
U okviru ekološkog projekta „Green Culture“, u organizaciji NVO „Krug“, Međunarodnog centra za održivu kulturnu saradnju, sa sjedištem u Londonu Podgorici i Skoplju, 13. novembra posjetio nas je Mr. Stephen Galloway Whitehead, umjetnik i osnivač organizacije Countershade iz Birmingema, UK.
Na interesantan način, učenicima je predstavljen niz inovativnih projekata koje i sami u okviru zajednice mogu sprovoditi, a koji predstavljaju važnost i urgentnost zaštite životne sredine kroz spoj umjetnosti, psihologije, filozofije i kreativnog izražavanja.
Predstavljen je koncept radionica: Camouflage (kako životni ambijent prilagoditi prirodi i kako se približiti i poistovjetiti sa prirodom), Broken toy rescue (kreiranje novih od djelova odbačenih igračaka, pri čemu se skreće pažnja javnosti na značaj recikliranja i zagađenja okoline), Seeds Workshop (prikupljanje uzoraka biljnih vrsta/sjemenki, u cilju predstavljanja bogatstva biljnog svijeta i očuvanja naše konekcije sa prirodom). Predavač je istakao značaj provođenja slobodnog vremena u prirodi, te koliko priroda utiče na čovjekov psihosocijani razvoj. Predavanje je održano na engleskom jeziku, pa i ne čudi veliki odziv učenika. Sljedeće druženje sa gostom zakazano je 8-16. juna, gdje će Stiven biti rezidencijalni umjetnik osmog izdanja projekta Green Culture, kada će se, u okviru projekta, na Adi Bojani održati niz radionica na kojima će učestvovati i naši učenici. Koordinator projekta je prof. biologije Dragica Radović. Intervju sa predavačem naći će svoje mjesto u decembarskoj radio emisiji naše škole. Više detalja će se ubrzo naći na sajtu projekta Green Culture www.greenculture.world.
Drugog dana obilježavanja Nedjelje preduzetništva, učenicima se obratila Olja Fatić, dipl.ekonomista, koja je pričala kako joj je izrada rukotvorina i suvenira postala pasija, zahvaljujući kojoj je otvorila NVO, koja ujedinjuje ljude sličnih afiniteta. U prezentaciji, govorila je o osobinama koje preduzetnik mora posjedovati, kao i o izazovima koji se javljaju u radu NVO.
Dipl. psihološkinja Tijana Brzić govorila je o načinima zarade preko interneta i mogućnostima da učenici, kao studenti, na ovaj način mogu sami sebe školovati. Podijeljeni su korisni linkovi i sajtovi.
Nekadašnji učenik naše škole Elvir Duškić govorio je o iskustvima koje je stekao kao kulinar, radeći u Baru i Americi. Učenici su imali priliku da čuju kako je odabir zanimanja promijenio shvatanja, navike i način razmišljanja našem preduzetniku, koji je od pomoćnog radnika u kuhinji radom postao vlasnik uspješnog restorana.
Vaspitačica Vesna Labović predstavila je svoj hobi, koji joj donosi i prihode: ona izrađuje pinjate za dječije rođendane.
O svom životnom putu, koji ga je od Bara odveo do Kanade, pričao je i Aleksandar Mihajlović, koji posjeduje ronilački klub „Octo“; čuli smo par zanimljivih priča, pogledali film i dobili mogućnost obuke.
Drugog dana Nedjelje, učenice Anisa Đokić i Kočović Ana predstavile su svoj hobi: bavljenje fotografijom.
Trećeg dana, gošće su nam bile: Anastasija Miranović, istoričar umjetnosti i modni kreator, Vernesa Hasanagić, dipl. ekonomista i vlasnica krojačke radionice, te Biljana Dabić, novinarka i vlasnica turističke agencije „Ave Tours“. Miranović je, uz prikaz svojih modnih revija, pokazala kako je uspjela da svijetu predstavi Crnu Goru; spajajući visoku modu sa tradicionalnim crnogorskim kulturno-umjetničkim vrijednostima, zadivila je i najpoznatije kreatore.
Biljana Dabić, dipl. profesor književnosti, govorila je kako ju je novinarski poziv naveo da, između ostalog, nauči puno o turizmu, te da otvori i svoju turističku agenciju. Učenici su se upoznali sa poslovanjem turističkih agencija, rizicima sa kojima se vlasnik agencije susreće, kao i perspektivnim zanimanjima u okviru turizma.
Četvrtog dana, predavači su bili Slobodan Franeta, crnogorski student i jedan od osnivača NVO „Studenti za slobodu”, koji je nagraden za najboljeg studenta godine u Evropi na Konferenciji u Pragu; te su učenici mogli da nauče kako se osniva, zašto se osniva i na koji način se traže sredstva za NVO.
U posjetu su nam petoga dana došli učenici iz SMŠ „Ivan Goran Kovačić” iz Herceg Novog, sa njihovom profesoricom Minjom Ivanović. Zajedno sa našim učenicima, uputili su se u posjetu uspješnom preduzetniku Vladu Tošiću. Osnovni cilj posjete je bilo upoznavanje učenika, budućih preduzetnika, sa najsavremenijim pristupima, metodama proizvodnje i mogućnostima korišćenja plodova nara.
Priča gospodina Tošića, koji se prvi u Crnoj Gori bavi proizvodnjom hladno cijeđenih sokova od nara, organskih, bez ijednog dodatka osim prirodnog matičnog soka dobijenog iz ploda ‒ ostavila je veliki utisak na sve učenike. Postavljena su mu mnogobrojna pitanja na koja je on sa zadovoljstvom odgovarao. Ohrabrenje je upućeno svim mladim ljudima da se bave preduzetništvom, a na kraju je svako od učenika i profesora dobio na poklon flašicu soka. Mentorke su bile profesorice Ivana Perović i Slađana Božović.
Drugi dio aktivnosti odnosio se na aktivno učestvovanje i razmjenu iskustava i mišljenja o radu u okviru vannastavnih aktivnosti usmjerenih na razvoj preduzetničkog duha kod učenika. Grupa od 12 učenika iz gostujuće škole i njihova profesorica imali su priliku da vide, između ostalog, kako funkcioniše Klub kreativnih i njihove najnovije rukotvorine, izrađene za Maslinijadu.
Timski rad učenika i nastavnika kakav smo imali priliku da vidimo utiče na kvalitet znanja učenika i njihov razvoj, oplemenjuje međusobne odnose učenika, nastavnika i učenika, ali i podržava razmjenu profesionalnih iskustava nastavnika, podstiče njihovu maštu i kreativnost, utiče na radni elan, otvorenost za promjene i profesionalni razvoj.
Nakon toga, gosti iz Herceg Novog su zajedno sa našim učenicima krenuli u kratku šetnju do Dvorca kralja Nikole, gdje su prisustvovali programu koji je osmislio i izveo dramski studio „Entuzijasti”, predvođen profesoricom Mirjanom Savićević, koji je održan povodom Dana srednjoškolaca i Dana tolerancije.
Dva značajna dana obilježili smo na sljedeći način: naši učenici organizovali su tradicionalni defile gradom, humanitarnu akciju (donacijama su pripomogli liječenju male sugrađanke, Maše Baošić. Kolače koji su prodavani načinili su učenici, a naročito se istakla Anisa Đokić), a u predvečerje, u Dvorcu kralja Nikole održan je kulturno-umjetnički program. Dramski studio „Entuzijasti” prikazao je adaptirane odlomke iz pozorišnih predstava „Pevaj brate” i „Probudi se i budi tu”, u kojima su naglašeni svakodnevni problemi sa kojima se suočavaju predstavnici romske populacije, a skečevi „Budimo tolerantni i podržimo različitosti” pokazali su nivo tolerantnosti prema starijima i osobama sa invaliditetom. Veče su oplemenili literarni radovi na temu „Tolerancija”, na našem i engleskom jeziku, zatim recitator Haris Ćorović, solistkinje Amra Hadžibegović i Milica Pavlović, te članice ritmičke sekcije. Programu je prisustvovala potpredsjednica Opštine Tanja Spičanović.
U subotu, 17. novembra, otvorena je manifestacija ,,Maslinijada“ . Učenici su se potrudili da svojim znanjem, vještinom i trudom predstave školu u najboljem svjetlu. Uz njih su bili i profesori Slađana Božović, Emil Adrović, Miodrag Markoč i Jelena Vlahović.
Učešćem na ,,Maslinijadi“, označen je i završetak obilježavanja Globalne nedjelje preduzetništva; učenici su imali priliku da odslušaju niz kvalitetnih predavanja, čuju iskustva i savjete uspješnih preduzetnika, dobiju niz ideja o pokretanju sopstvenog posla, obiđu najuspješnije privrednike i, na kraju, da sami predstave svoje proizvode.
Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Bar