Gimnazija Kotor: OGLEDNI ČAS O ETNOGRAFSKOM NASLJEĐU

Podstaknuti bogatom kulturnom baštinom, tradicijom i folklornim nasljeđem Crne Gore, učenici odjeljenja III-2 Gimnazije Kotor, Matija Grgurović i Anđela Crepulja, održali su ogledni čas iz izbornog predmeta Turistička geografija, na temu etnografskog nasljeđa Crne Gore i njegove turističke valorizacije, kojem su prethodile stručne konsultacije sa prof. geografije Koviljkom Backović.

Kako ističu iz ove škole, izlaganje je bilo ispraćeno prezentacijom koja je obuhvatala najvažnije i najzanimljivije detalje o kulturnom nasljeđu, „dok je učenicima posebno bila interesantna bokeljska narodna nošnja koju je Matija imao na sebi dok je prezentovao njene djelove“.

„Učenici su imali priliku da saznaju nešto novo o načinu izgradnje skadarskih čunova, značaju gusala kao narodnog instrumenta, razlici između narodnih nošnji iz svih krajeva naše države, te o složenosti veza dobrotske čipke. Pored materijalnog nasljeđa, dio časa bio je posvećen istorijskim i narodnim legendama Crne Gore i specijalitetima narodne kuhinje poput njeguškog pršuta, barskih maslina i dobrotske torte, čiji originalni recept čuvaju stare dobrotske domaćice i njihove porodice“, navode iz Gimnazije.

Na samom kraju časa uslijedio je razgovor o značaju etnografskog nasljeđa, kako ga na pravi način valorizovati, te na najbolji način predstaviti mnogobrojnim turistima koji posjećuju našu državu i žele da se upoznaju sa njenom tradicijom i nasljeđem.

N. N.

Back to Top