Gimnazija „Tanasije Pejatović“: OKRUGLI STO O VRŠNJAČKOM NASILJU

Okrugli sto na temu „Vršnjačko (elektronsko) nasilje – prevencija, identifikacija i intervencija“ održan je u svečanoj sali pljevaljske Gimnazije „Tanasije Pejatović“. Organizatorka i moderatorka bila je Adisa Malagić, profesorica sociologije.

U panel diskusiji učestvovali su: Rajna Džaković i Vahidin Pelidija, predstavnici Uprave policije ‒ Centra bezbjednosti Pljevlja, Marinko Vujanović, predstavnik Centra za socijalni rad za Pljevlja i Žabljak, Dragana Šljukić, predstavnica Doma zdravlja Pljevlja, Bojana Grujić, direktorica Gimnazije, Ivana Vukašinović, pedagoškinja i koordinatorka Tima za prevenciju i suzbijanje nasilja i vandalizma u školi, Mirka Popadić, profesorica informatike i koordinatorka Tima za digitalne kompetencije nastavnika, Gordana Bezarević, predsjednica savjeta roditelja, Samira Mahmutović, članica savjeta roditelja, te profesori i učenici ove škole.

Za  tehničku podršku u realizaciji i organizaciji okruglog stola bila je zadužena Ljiljana Ranevski, profesorica informatike.

„Vršnjačko (elektronsko) nasilje u školama i van njih je jedan od najvećih izazova za obrazovne institucije 21. vijeka. Nasilje na internetu je jedan od najopasnijih oblika nasilja za najosjetlivije grupe kao što su djeca u osnovnim i srednjim školama. Zato je neophodan sistemski pristup u prevenciji, prepoznavanju i rješavanju ovog problema, odnosno moraju se uključiti, umrežiti i ujediniti sve relevantne državne institucije, škola i roditelji da bi zajedno našoj djeci obezbijedili sigurno okruženje, izgradili kulturu nenasilja i pomogli im da izrastu u emocionalno zdrave i zrele ličnosti“, saopšteno je iz pljevaljske gimnazije.

Kako se dodaje u saopštenju, na okruglom stolu diskutovalo se o vršnjačkom nasilju, njegovim oblicima, kako ga prepoznati, preventivno reagovati i spriječiti. Tim za prevenciju i suzbijanje nasilja u školi prezentovao je rezultate ankete o zastupljenosti digitalnog nasilja u školi. Ovo istraživanje je realizovano u saradnji sa Timom za digitalne kompetencije nastavnika. Predstavnici institucija govorili su o njihovoj ulozi u sprečavanju i suzbijanju vršnačkog (elektronskog) nasilja.

Zaključci okruglog stola su sljedeći:

•        Edukovati roditelje, učenike, nastavnike i sve zaposlene u školi kako da prepoznaju i reaguju na nasilje.

•        Unaprijediti znanje iz oblasti digitalne i medijske pismenosti kod djece i odraslih.

•        Raditi na razvijanju roditeljskih kompetencija za bezbjedno korišćenje interneta i reagovanje u slučajevima elektronskog nasilja.

•        Ojačati povjerenje između učenika, učenika i roditelja, učenika i nastavnika i ohrabriti ih da slobodno iznose svoje probleme a da pri tom ne osjećaju stid, krivicu ili strah da će razočarati svoje drugare, roditelje i nastavnike.

•        Razvijanje i jačanje socio-emocionalnih vještina kod djece kako bi naučili da upravljaju svojim emocijama, unaprijedili komunikaciju i usvojili adekvatna ponašanja u rješavanju konfliktnih situacija.

•        Saradnja i umrežavanje svih relevantnih institucija, škole i roditelja u cilju sprečavanja i suzbijanja vršnjačkog (elektronskog) nasilja.

•        Veće uključivanje roditelja u organizaciju i realizaciju različitih aktivnosti koje sprovodi škola, Centar za socijalni rad, Dom zdravlja, Centar bezbjednosti…

•        Svi zajedno (relevantne državne institucije, škola i roditelji) da rade na stvaranju prijatne i podsticajne klime u školi kako bi se svi osjećali bezbrižno, prihvaćeno i poštovano.

„Panelisti, predstavnici pomenutih institucija iz našeg grada pohvalili su brojne preventivne aktivnosti koje se sprovode u našoj školi u cilju sprečavanja i suzbijanja vršnjačkog (elektronskog) nasilja kao primjer dobre prakse u lokalnoj zajednici“, zaključuje se u saopštenju.

N. N.

Back to Top