Gimnazija „Tanasije Pejatović“: ODRŽANA RADIONICA O VRŠNJAČKOM NASILJU I VANDALIZMU

U svečanoj sali pljevaljske Gimnazije „Tanasije Pejatović“ održana je radionica pod nazuvom „Dijalogom, saradnjom i razumijevanjem protiv nasilja“.

Radionicu su osmislili učenici odjeljenja I-1 i I-3, zajedno sa drugarima iz II, III i IV razreda, uz mentorsku podršku profesorica Adise Malagić i Bisere Bulut. Moderatorke su bile učenice četvrtog razreda Milica Kovačević i Milica Ljiljanić.

„Vlada Crne Gore usvojila je program za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori s Akcionim planom za period 2019-2021. godine, a Nacionalni savjet za obrazovanje je u novembru dao pozitivno mišljenje na Uputstvo školama 'Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja i vandalizma'. Cilj Uputstva jeste da se na dokazima, pokazateljima i primjerima prakse poboljša prevencija vršnjačkog nasilja i smanji pojava vandalizma u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Današnja radionica je jedna od planiranih aktivnosti koja se sprovodi na nivou škole, a koja je u skladu sa smjernicama navedenog Programa“, saopštili su iz Gimnazije.

S tim u vezi, na nivou škole formirana su dva tima: Tim za prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilja i vandalizma kojeg čine: Ivana Vukašinović (koordinatorka), Danko Despotović, Mirka Popadić, Ivana Klačar i Sanja Golubović, kao i Tim za socio-emocionalnu podršku u sastavu: Bisera Bulut, Maida Delić, Adisa Malagić, Jelena Bajić i Ivana Klačar. Članovi timova prisustvovali su i učestvovali u radionici u cilju monitoringa pomenute aktivnosti. Ova radionica samo je jedna u nizu planiranih koje će se sprovoditi u saradnji sa relevantnim institucijama na nivou lokalne zajednice.

Takođe, u okviru radionice prikazana je prezentacija o vršnjačkom nasilju, njegovim oblicima i preventivnim mjerama, koje su pripremile učenice drugog razreda Mirjana Lacmanović, Katarina Tanjević i Milana Lacmanović. Prikazan je i kratki film sa primjerima vršnjačkog nasilja, kao i dva skeča gdje su isti učenici bili u ulozi nasilnika i u ulozi žrtve. Skeč su pripremili učenici II razreda: Andrea Gačević, Marko Jelovac, Sofija Savić i Nejra Polovina.

„U toku radionice diskutovalo se o uzrocima vršnjačkog nasilja, kako prepoznati djecu koja se nasilno ponašaju i djecu koja trpe nasilje, kome se učenici mogu obratiti u slučaju da primijete ili imaju sumnju da se radi o nekom obliku vršnjačkog nasilja, koje preventivne mjere preduzeti ‒ dajući konkretne predloge za rješavanje konflikata i nesuglasica koji se sve češće javljaju i u osnovnoj i u srednjoj školi. Aktivno učešće u radionici uzeli su članovi timova, kao i direktorica naše škole Ljiljana Bajčetić i direktorica Centra za socijalni rad za opštine Pljevlja i Žabljak Branka Danilović“, kazali su iz Gimnazije.

Gosti radionice bili su predstavnici Centra za socijalni rad za Pljevlja i Žabljak. Psiholog Marinko Vujanović govorio je o ulozi Centra za socijalni rad kada je u pitanju vršnjačko nasilje i izuzetnoj saradnji Gimnazije i Centra za socijalni rad kao primjeru dobre prakse u prevenciji vršnjačkog nasilja.

„Cilj današnjeg časa jeste podizanje svijesti učenika/ca o vršnjačkom nasilju, vrstama, uzrocima i njihovom direktnom uključivanju u preventivne aktivnosti na nivou škole i van nje kroz brojne nastavne i vannastavne aktivnosti. Takođe, učenici su informisani da su na nivou škole formirani Tim za prevenciju i suzbijanje svih oblika nasilja i vandalizma i Tim za socio-emocionalnu podršku, čija je uloga da zaposlenima olakšaju procedure pomoći djeci kada se posumnja da su izloženi nekoj vrsti nasilja, kao i da se utvrde rizici i sprovode aktivnosti u odnosu na smanjenje štete kao posljedice vandalskih postupaka“, navodi se u saopštenju i dodaje: „Ono što je veoma važno istaći jeste da se među učenicima kao i svim zaposlenima u školi njeguje kultura dijaloga, atmosfera saradnje, razumijevanja, uvažavanja i konstruktivne komunikacije radi obezbjeđivanja sigurnog i podsticajnog okruženja za mlade ljude koji će u potpunosti moći da razviju i ostvare svoje potencijale i talente i na najbolji način se pripreme za budući život. Veoma je važno raditi na jačanju i unapređenju saradnje sa relevantnim institucijama na nivou lokalne zajednice u oblasti kreiranja društva nenasilja, prevencije i reagovanja.“

N. N.

Back to Top