Povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije i Svjetskog dana djeteta, a u okviru Nedelje globalnog obrazovanja, učenici četvrtog razreda pljevaljske Gimnazije „Tanasije Pejatović“ su zajedno sa učenicima I-2 odjeljenja pripremili zanimljivu edukativnu radionicu. Voditelji radionice bili su Nejra Polovina, Petar Grujić i Aleksandra Ćaćić.
Pored edukativne igrice upoznavanja i aktivnog slušanja, učenici su imali priliku da kroz igranje uloga prepoznaju i riješe jedan primjer netolerantnog ponašanja. Konkretnu dramsku situaciju pripremili su učenici Ana Rovčanin, Željko Knežević, Jana Pavlović i Staša Stamenić.
Takođe, u okviru radionice prikazana je i prezentacija na temu „Svi smo različiti ali svi smo ljudi“, koju su pripremile Nikolina Zečević, Nejra Ljuca i Rajka Đaković.
Osim toga, učenice četvrtog razreda Jovana Cvijović, Jovana Obrenić, Helena Pejović i Sretenka Janjić pripremile su i prezentovale zanimljive panoe o toleranciji i dječijim pravima pod nazivom „Imam pravo“.
„Zatim je uslijedila diskusija o samom pojmu tolerancije, uzrocima netolerantnog ponašanja, zašto treba da podstičemo toleranciju kod djece, da li se tolerancija može naučiti i kako, o odnosu tolerancije i univerzalnih ljudskih i dječijih prava itd. Aktivno učešće u diskusiji uzeli su i gosti radionice v. d. direktora Bojana Grujić, profesorica filozofije i sociologije Bisera Bulut i učenici trećeg razreda koji izučavaju predmet Građansko obrazovanje, koji su svoja iskustva i znanja o datoj temi podijelili sa učesnicima radionice. Poruka koju su poslali učesnici radionice jeste da je najljepši plod vaspitanja i obrazovanja tolerancija i tolerantno ponašanje“, istakla je profesorica sociologije Adisa Malagić.
Učenici prvog razreda koji su bili aktivni učesnici radionice su: Tamara Čolović, Aleksandra Dragaš, Tanja Gačević, Željko Knežević, Ivana Krvavac, Milica Lacmanović, Lazar Malidžan, Jana Pavlović, Anica Peruničić, Daria Pupović, Ana Rovčanin, Staša Stamenić, Omar Strujić, Martina Svrkota, Jana Tomčić, Emina Zlatanić i Kerim Zlatanić.
Nesebičnu podršku učenicima u organizaciji i realizaciji pomenute aktivnosti pružila je njihova mentorka, prof. Malagić. Ona je napomenula da je cilj radionice da se svi zajedno podsjetimo na ljepotu i bogatstvo različitosti, ali i na potrebu međusobnog poštovanja, uvažavanja i razumijevanja.
„Da učimo jedni od drugih, da pomažemo jedni druge i da sve ljude prihvatimo kakvi jesu, sa svim njihovim manama i vrlinama. Svi zajedno treba da gradimo kulturu dijaloga, mira, tolerancije i da radimo na stvaranju otvorenog i tolerantnog društva koje uvažava različitosti i svima pruža jednake šanse i mogućnosti. Zbog toga se tolerancija i tolerantno ponašanje moraju svakodnevno praktikovati kako bi postali sastavni dio naše ličnosti i našeg sistema vrijednosti“, naglasila je ona.
N. N.