U organizaciji Fondacije za promovisanje nauke PRONA na Ivanovim Koritima sjutra počinje XIV Istraživačka stanica „Lovćen”, koja se sastoji iz istraživačkog kampa „Planeta u tvojim rukama”, koji se održava od 7. do 10. avgusta, i Ljetnje škole nauke, od 10. do 15. avgusta.
Ovo su tradicionalni programi koje Fondacija realizuje već dugi niz godina, pa učenici iz svih krajeva Crne Gore uvijek sa nestrpljenjem iščekuju raspisivanje konkursa za te ljetnje škole.
„Ove godine će 60 polaznika dobiti priliku da bude dio koncepta koji je po svom sadržaju jedinstven u Crnoj Gori. U poslednje vrijeme se primjetno uvećalo i interesovanje djece iz regiona za naš rad. Ciljna grupa su učenici osmog i devetog razreda osnovne škole i đaci svih razreda srednje škole. Svi troškovi su u potpunosti pokriveni i svi polaznici besplatno pohađaju naše škole“ kazala je za „Prosvjetni rad“ koordinatorka programa Marija Vojinović.
Veliko interesovanje
„Na konkursu učenici su se tokom prijave opredijelili za pohađanje kampa 'Planeta u tvojim rukama' ili za jedan od ponuđenih praktikuma koji bi izučavali tokom Ljetnje škole nauke: fizika, matematika, elektronika i računarstvo, biologija, astronomija, medicina i hemija. Stigao je veliki broj prijava i pred nama, rukovodiocima, je bio ogroman izazov, da izvršimo selekciju i odaberemo najbolje. Jako nam je žao što moramo jedan dio prijavljenih da odbijemo, ali bi zaista bilo nemoguće primiti sve one koji to žele. Ovim putem bih poručila onim učenicima koji su odbijeni da ne odustaju i da nastave da se prijavljuju za naše programe, jer će sigurno u nekom momentu i njihove prijave biti prihvaćene. Konkurencija je velika, svi naši polaznici su sjajni mladi ljudi, odlični učenici, dobitnici raznih nagrada i priznanja, tako da zaista nije lako napraviti izbor. Mnogi od njih su i zauzeli prva mjesta na takmičenjima, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou“, naglasila je Vojinovićeva.
Kamp „Planeta u tvojim rukama“ je ekološkog karaktera, posvećen podizanju svijesti među mlađom populacijom o značaju očuvanja životne sredine kao preduslova za opstanak čovjeka. Niz predavanja, radionica i debata čine ovaj kamp jedinstvenim i veoma popularnim među mladima. Na konkretnim primjerima govori se o značaju održivog razvoja, racionalnom korišćenju resursa, upotrebi obnovljivih izvora energije i posledicama koje izaziva nehuman odnos čovjeka prema prirodi.
Cjelodnevni program
Na Ljetnjoj školi nauke predviđeno je ukupno 16 sati rada polaznika sa asistentima na konkretnim praktikumima koje su odabrali da izučavaju.
Prema riječima naše sagovornice, to podrazumijeva osposobljavanje polaznika za rad u laboratorijama, izvođenje eksperimenata, samostalno zaključivanje i postupanje.
Za samo pet dana trajanja škole, gostovaće 26 predavača - profesora i istraživača, koji će govoriti o aktuelnim naučnim temama i istraživanjima. Osim toga, predviđen je i kviz znanja gdje će pobjednička ekipa biti nagrađena, kao i muzičko veče na kome polaznici imaju priliku da pokažu i dodatne talente poput glume, pjevanja, sviranja nekog instrumenta i sl. Školu upotpunjuju panel diskusije, debate, projekacije filmova...
„Program je cjelodnevni, sa minimalnim pauzama, jer želimo da maksimalno iskoristimo vrijeme koje posvećujemo mladima i da odgovorimo na njihovu potrebu da nauče nešto novo i dodatno se edukuju u oblasti prema kojoj imaju afinitete“, istakla je Vojinivćeva.
Predavači i asistenti podučavaju mlade talente podstičući njihov kreativni potencijal u pravcu posvećivanja naučnoj karijeri. Kroz praktikume, vježbe, samostalan rad, ali i interaktivna predavanja, srednjoškolci stiču znanja iz posebnih oblasti fundamentalnih nauka.
„Želimo da što više osvijestimo širu javnost o značaju ulaganja u mlade talente i njihovu buduću naučnu karijeru, jer imamo zaista veliki potencijal među mladim ljudima. Ponosni smo na to što interesovanje za naše programe iz godine u godinu raste, što je samo potvrda našeg kvalitetnog rada i posvećenosti. Važno je napomenuti i to da su mnogi naši nekadašnji polaznici sada magistrandi i doktorandi na prestižnim svjetskim univerzitetima“, poručila je Vojinovićeva.
Asistenti
Asistenti na ovogodišnjim školama nauke za matematiku su Vuk Jovović (PMF UCG) i Anđela Mijanović (PMF), za fiziku Dušan Subotić (PMF), Sara Milinković (ETF) i Stefan Šćepanović (PMF i ETF), za hemiju doc. dr Miljan Bigović (PMF), Jovana Jovanović (Medicinski fakultet UCG), Milan Beljkaš (Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu) i Marija Kaluđerović (MTF UCG). Asistenti iz biologije su: MSc Marija Vojinović (PMF UCG), Ivana Živković (PRONA), MSc Milica Jovanović (PMF UCG), Marija Mićunović (Privatna zdravstvena ustanova „Life”) i Luka Velašević (PMF UCG). Za elektroniku asistiraće sa ETF-a MSc Ivan Martinović i Danilo Petričević, za medicinu Milovan Roganović (KCCG; Medicinski fakultet UCG), a za astronomiju Jasna Zeković (ETF UCG; FPRN UDG) i Marko Vuksanović (ETF UCG).
O. Đuričković