Na konkursu Ministarstva nauke za dodjelu grantova za naučnoistraživačke projekte, od ukupno 47 projekata koji su procesom međunarodne evaluacije ocijenjeni sa 80 i više poena od maksimalnih 100, Univerzitetu Crne Gore (UCG) dodijeljen je 31 grant.
Raspoloživi budžet za ovu namjenu iznosi 1.3 miliona eura, od kojih će se finanirati 70 odsto projekata iz oblasti: prirodno-matematičkih, tehničko-tehnoloških, medicinskih i poljoprivrednih nauka, a 30 odsto projekata će biti iz društvenih i humanističkih nauka.
Od ukupno 35 projekata iz oblasti prirodno-matematičkih, tehničko-tehnoloških, medicinskih i poljoprivrednih nauka, sa UCG nagrađeno je 25. Prvi na rang listi i jedini koji je dobio maksimalnih 100 poena je projekat Mašinskog fakulteta „Eksperimentalno i numeričko istraživanje hidrauličkog udara – HUDAR”, iz oblasi Energija, čiji je rukovodilac prof. dr Uroš Karadžić.
Pored ovog projekta, dobitnici grantova su još tri projekta Mašinskog fakulteta u ovoj oblasti, šest Prirodno-matematičkog fakulteta, četiri Medicinskog fakulteta, četiri Elektrotehničkog fakulteta, dva Metalurško-tehnološkog fakulteta i po jedan Biotehničkog fakulteta, Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje, Građevinskog fakulteta, Pomorskog fakulteta Kotor i Instituta - Centra za izvrsnosti za istraživanja i inovacije.
Kada je riječ o oblasti društvenih i humanističkih nauka, od ukupno 12 projekata, sa UCG nagrađeno je šest. Dva projekta, sa najvećim i jednakim brojem poena, su iz Istorijskog instituta - Virtuelni muzej kulturno-istorijskog nasljeđa basena Skadarskog jezera - iz oblasti nauke, obrazovanja i identiteta, čiji je rukovodilac Dr Radoslav Raspopović i projekat Filozofskog fakulteta - Nauka i njeni filozofski aspekti u savremenomevropskom prostoru – ideja naučne integracije - iz oblasti nauke, obrazovanja i identiteta, čiji je rukovodilac prof dr. Vladimir Drekalović.
Dobitnici grantova iz ovih oblasti su još dva projekta Filozofskog fakulteta i po jedan projekat Ekonomskog i Filološkog fakulteta.
Realizacija projekata će početi od januara 2021. godine, sa rokom za implementaciju do dvije godine.
O. Đ.