Da je Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG) intenzivno okrenut ka internacionalizaciji, pokazala je pojačana mobilnost i u vremenu pandemije, međunarodna naučnoistraživačka aktivnost i dinamična realizacija internacionalnih projekata, koji su doprinijeli i poboljšanju uslova studiranja, ocijenila je prof. dr Tatjana Jovović, dekanka tog Fakulteta.
„Mislim da je cijela akademska zajednica na globalnom nivou bila suočena sa istim problemom: kako očuvati kontinuitet i kvalitet nastave. I ne manje važno, kako održati optimizam i motivaciju. Filološki fakultet je uspješno realizovao kombinovanu nastavu i maksimalno iskoristio mogućnosti digitalnih platformi, ali ne smije se zanemariti da studiranje podrazumijeva vrlo živu interakciju između profesora i studenata, kao i između samih studenata. Studijski programi sa manjim grupama uspjeli su da ‘otmu’ nekoliko intenzivnih sedmica u kojima je nastava, na opštu radost, održana na stari dobri tradicionalni način. Žao mi je što su studenti u ovoj godini epidemije ipak ostali uskraćeni za vršnjačko druženje i aktivnosti koje na poseban način obogaćuju univerzitetske dane”, kazala je Jovovićeva za sajt UCG.
Kako je Filološki fakultet orijentisan i široko otvoren ka drugim kulturama i jezicima, nije neobično što je prepoznat kao lider na UCG u broju dobijenih i iskorištenih akademskih mobilnosti studenata i profesora (ERASMUS+, DAAD, CEEPUS). Trend rasta odlaznih i dolaznih mobilnosti održan čak i u pandemijskim uslovima: trenutno se realizuje deset odlaznih mobilnosti studenata, a u sljedećem semestru pripremljena je dokumentacija za realizaciju petnaest mobilnosti.
„Naš najvažniji projekat iz okrilja ERASMUS+ pod simboličkom skraćenicom ReFLAME, u sjajnoj koordinaciji njegovih članova, zabilježio je odlične realizacije zadatih planova. Uz ostalo, završena je sveobuhvatna studija statusa jezika struke, prvenstveno engleskog, ali i drugih stranih jezika na univerzitetima u Crnoj Gori i potreba tržišta rada. U saradnji sa ekspertima sa univerziteta iz EU (univerziteta u Varšavi, Peruđi i Sveučilišta iz Zagreba), organizovane su dvije vrlo uspješne obuke za profesore stranih jezika sa svih univerziteta u Crnoj Gori, posvećene kreiranju materijala i pisanju udžbenika. U toku je i pisanje udžbenika koji će se koristiti u nastavi stranih jezika na univerzitetima Crne Gore”, navela je Jovovićeva.
Dalje, u protekloj godini sklopljena su tri bilateralna projekta sa Slovenijom i jedan sa Austrijom, koji će rezultirati veoma atraktivnim naučnim radovima. U online modusu održavani su sastanci i konferencije u okviru dvije COST akcije u koje su uključeni i profesori Filološkog fakulteta. Za vrijeme prvog talasa korona virusa nastao je i projekat Kultura ulice – KUL koji je pozitivno ocijenjen na konkursu Ministarstva nauke. U okviru stipendije Ministarstva nauke za doktorska istraživanja organizovani su studijski boravci u Zagrebu i sastanci i razmjena iskustava na Sveučilištu u Zagrebu, posjete HAZU i Nacionalnoj knjižnici.
O. Đ.