Drugo ovogodišnje posebno izdanje časopisa Filološkog fakulteta UCG Folia Linguistica et Litteraria posvećeno je dvjestotoj godišnjici rođenja Fjodora Mihajloviča Dostojevskog koja se ove godine na različite načine obilježava svuda u svijetu. Rođen 11. novembra 1821. u Moskvi, Dostojevski je svojim djelom, i idejno i poetički, obilježio čitavu jednu epohu.
U svesci 38. časopisa sabrano je dvanaest naučnih radova na četiri jezika koji nude originalno sagledavanje važnih aspekata djela velikog pisca. Urednice posebnog izdanja, slavistkinje prof. dr Gudrun Ges sa Univerziteta u Magdeburgu i prof. dr Andrea Majer-Frac sa Univerziteta u Jeni okupile su njemačke i južnoslovenske poznavaoce djela Dostojevskog oko namjere da još jednom sa nekih novih polazišta otvore dijalog o Dostojevskom.
U kratkom uvodniku Gudrun Ges podsjeća da je upravo dijalogičnost teksta Dostojevskog ono čime nas on neprekidno privlači i uvlači nas u svoje rasprave, da se sa njim „pitamo, sumnjamo i patimo, ljutimo, svađamo i strahujemo“. Izdanje se otvara njenim tekstom o stvaralaštvu ruskog pisca u kontekstu epilepsije u kojem roman Idiot posmatra kao paradigmu modernog romana s aspekta njegove namjere da, baš kao i medicina, ponudi analitički uvid u ljudsku egzistenciju.
Sagledavajući tijesnu vezu između dva umjetnička djela, Andrea Majer-Frac piše o aspektima prevoda dijaloga kneza Miškina kod Ingeborg Bahman, dok Daniel Miščin sa Univerziteta u Zagrebu osvjetljava moguće nihilističko tumačenje slike Mrtvi Krist u grobu Hansa Holbeina Mlađeg, onako kako ga daje Terentjev u Idiotu. Kroz prizmu koncepta evroazijstva Neda Andrić sa Univerziteta Crne Gore obrazlaže povezanost ideje Dostojevskog o „ruskom Bogu“ i ključnih ideja Trubeckoja o nacionalnoj kulturi kao jedino mogućoj, zasnovanoj na hrišćanstvu, tj. pravoslavlju.
Važan doprinos izdanju je i prikaz Rajskog uma Dostojevskog Dragana Stojanovića kao najuticajnijeg originalnog tumačenja velikog ruskog pisca na našem govornom području. Prikaz potpisuje Novak Malešević sa Instituta za jezik u Beogradu.
Pomenuti radovi, kao i svi ostali, jednako zanimljivi, dostupni su u cjelosti na: http://www.folia.ac.me/arhiva38.html.
Folia linguistica et litteraria je časopis Filološkog fakuleta u Nikšiću, pokrenut 2010. godine sa ciljem promovisanja izvrsnosti u oblasti lingvistike i književnosti, kroz izvorne naučne radove i prikaze. Časopis ima međunarodnu redakciju i oslanja se na anonimne ocjene recenzenata. Od 2015. nalazi se na najuticajnijem svjetskom citatnom indeksu – Web of Science, ESCI (Emerging Science Citation Index), a od 2019. indeksiran je i u Elsevierovoj bazi SCOPUS, kao i u bazama: CrossRef, ERIH PLUS, CEOOL, MLA, ANVUR. Svakom radu se dodjeljuje DOI broj.
Izvor: UCG