Trideset peti Festival „Grad teatar“ u Budvi biće održan ove godine od 10. jula do 20. avgusta na lokacijama u Starom gradu i amfiteatru manastira Stanjevići. Programi će počinjati u 21 čas. U tom periodu biće prikazano preko 45 programa dramske, literarne, muzičke i likovne umjetnosti, saopšteno je na konferenciji za novinare.
Kako su naglasili organizatori, moto ovogodišnjeg festivala je „Povratak u život“, što je i suštinska ideja vodilja u kreiranju i realizaciji ove manifestacije, uz najvažniju potrebu za susretom umjetnika i njihove publike.
U okviru dramskog programa biće premijerno prikazana nova festivalska pozorišna produkcija, 76. po redu, kao i pregled produkcija festivala koje su obilježile period od 2018. do 2020. godine, tri predstave koje su zavrijedile veliku pažnju publike, ali i stručne javnosti. Osim festivalskih produkcija biće prikazane odabrane gostujuće predstave koje igraju na pozorišnim scenama regiona.
Direktorica JU Grad teatar Milena Lubarda-Marojević kazala je da je program koncipiran tako da bude realizovan uz poštovanje svih mjera koje u trenutku održavanja prgrama budu na snazi.
„U ovom trenutku još uvijek nemamo propisane mjere koje će važiti u julu i avgustu. Imamo odgovor od Instituta za javno zdravlje u kojem stoji da su mjere još uvijek nepredvidljive i nepoznate, ali smo predvidjeli da se uglavnom svi programi za koje je to moguće izvode i reprizno“, rekla je ona.
„KRVAVE SVADBE“ OTVARAJU MANIFESTACIJU
Prema riječima direktorice Lubarde-Marojević, dramski program ovogodšneg festivala imaće 13 naslova. Riječ je o produkcijama i koprodukcijama festivala Grad Teatar koje u ovom momentu igraju na nekim scenama ili ih je moguće obnoviti.
„Tako smo došli do tri već postojeće koprodukcije. To su: ’Krvave svadbe’, koje će otvoriti ovaj festival, ’Upotreba čoveka’ koju ste premijerno mogli vidjeti prošle godine i predstava ’Selestina’ od pretprošle godine, naša koprodukcija sa Jugoslovenskim dramskim pozorištem. U manastiru Stanjevići, 10. avgusta, biće premijera dugo očekivane predstave ’Zelena čoja Montenegra’. Riječ je o adaptaciji čuvenog romana kojeg je Momo Kapor pisao u saradnji sa Zukom Dzumhurom“, istakla je ona.
Lubarda-Marojević je kazala da će ove godine u čast obilježavanja 80 godina Trinestojulskog ustanka, na repertoaru biti tri predstave koje se bave tematikom antifašizma.
Vodilo se računa i o najmlađoj publici, pa su dio programa i dvije dječje predstave, „Maca papučarica“, Gradskog pozorišta Podgorica i predstava pozorišta Duško Radović iz Beograda „Dečak sa koferom“.
Muzički program festivala počeće 12. jula kada će Grad teatar u saradnji sa Turističkom organizacijom Opština Budva organizovati koncert ispred Starog grada na Trgu slikara. Nastupiće hor i orkestar RTS-a sa programom popularne klasike, a zatim će se ponovo Budvi predstaviti stari novi gost muzičkog programa Grad teatra violinista Stefan Milenković.
Jedini likovni program festivala biće otvoren 13. jula. Riječ je o izložbi za koju je selekciju uradio slikar Đorđije Boljević a koja će prikazati savremenu crnogorsku likovnu scenu.
PREGLED SAVREMENE KNJIŽENE SCENE
Glavni urednik programa Svetlana Ivanović rekla je da je književni program festivala osmišljen tako da se na Trgu pjesnka predstavi pregled savremene knjižene scene koji bi obuhvatio prošlu i ovu godinu.
Kako je pojasnila, književni program festivala biće otvoren 14. jula promocijom izdanja koje je pripremljeno u godini pandemije. Radi se o izdanju „Glas vrline“ koje je posvećeno saradnji Igora Vuka Torbice sa Festivalom Grad Teatar u periodu od 2015. do 2019. godine.
Ivanović je istakla da će tokom ovogodišnjeg festivala, poseban ciklus biti posvećen budvanskom kulturnom nasljeđu, konkretno životu i radu kanonika, učitelja i hroničara grada Budve Antuna Kojovića. Tim povodom biće organizovan interdisciplinarni skup posvećen njegovom životu i radu. Svoj doprinos skupu će dati Zlata Bojović, akademik SANU, Siniša Jelušić, akademik CANU, Nenad Vuković, akademik CANU, Branko Letić, akademik ANURS, prof. dr Miodrag Jovanović, mr Božena Jelušić, Vida Ognjenović, reditelj, Dušan Medin, master, u koautorstvu sa dr Zlatom Marjanović i Stanka Janković Pivljanin, doktorantkinja istorije književnosti.
Prdsjednik Savjeta JU Grad Teatar Krsto Kuljača kazao je da se već sada razmišlja o kulturnim programima koji bi se u Budvi održavali i tokom zime, što će biti moguće nakon završetka radova na amfiteatru koji se radi u srednjoj školi.
„Nadam se da ćemo do Nove godine imati predstavu u amfiteatru. Taj prostor biće multifunkcionalan i većina kulturnih događaja biće realizovana u njemu“, rekao je on.
Organizaori su najavili i da će na zatvaranju festivala, 20. avgusta, biti svečano dodijeljena nagrada za književno stvaralaštvo „Stefan Mitrov Ljubiša“. Dobitnik nagrade za 2019/2020. godinu, po odluci žirija, u kojem su Mihajlo Pantić, Nadežda Čačinović i Slavica Perović, jeste Radoslav Petković.
Lj. V.
Izvor: cgnews.me