Povodom Međunarodnoga dana maternjeg jezika, Fakultet za crnogorski jezik i književnost pripremio je za crnogorsku akademsku i kulturnu javnost nekoliko programa.
Danas u podne na FCJK je održana tribina o značaju i obilježavanju Međunarodnoga dana maternjeg jezika. O jezičkoj raznolikosti i postojanju svijesti o tim vrijednostima u današnjim društvima govorili su prof. dr Mate Kapović, doktorandica Jelena Šušanj i doktorandica Sanja Orlandić, poručuju organizatori.
Večeras u 19 časova, u suorganizaciji sa Narodnom bibliotekom „Radosav Ljumović“ u Podgorici će biti promovisana knjiga Adnana Čirgića „Dialectology of the Montenegrin Language“ (Lexington books, 2020). Knjigu je s crnogorskoga jezika na engleski preveo Goran Drinčić.
U razgovoru o engleskome izdanju Dijalektologije učestvuju akademik Mark L. Grinberg, Univerzitet u Kanzasu (onlajn), Kapović, Odsjek za lingvistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr Andrij Danilenko, Odsjek za savremeni jezik i kulture, Pejs univerzitet u Njujorku (onlajn), Orlandić, Fakultet za crnogorski jezik i književnost, doktorand Drinčić i prof. dr Čirgić, autor knjige.
Sjutra u podne na FCJK predavanje će održati Kapović na temu „Akcentuacija imenskih o-osnova u Podgorici“.
„Kapović je redovni profesor Odsjeka za lingvistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Bavi se, pored ostaloga, akcentologijom, dijalektologijom, sociolingvistikom. Autor je knjiga ‘Uvod u indoeuropsku lingvistiku’, ‘Povijest hrvatske akcentuacije. Fonetika’, ‘Čiji je jezik’, koautor knjige ‘Jeziku je svejedno’, urednik značajnih međunarodnih publikacija te autor preko 60 naučnih radova“, zaključuju organizatori.
Izvor: CDM