Na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore (UCG) obilježen je završetak eksperimentalnog programa projekta „Efekti tjelesnog vježbanja na inkluziju osoba starije životne dobi EPA-SIOP“, koji je finansiralo Ministarstvo nauke. Projekat će, kako su najavili sa ovog fakulteta, rezultirati analizom podataka starijih osoba i izradom priručnika.
"U projektu, koji je trajao šest mjeseci, učestvovalo je 60 osoba, životne dobi iznad 55 godina", kazao je prof. dr Duško Bjelica koji je bio na čelu ovog projekta, zajedno sa prof. dr Stevom Popovićem i saradnicama u nastavi mr Marinom Vukotić i Goricom Zorić.
Profesor Bjelica je kazao da su ovih šest mjeseci bili ispunjeni kontinuiranim radom sa grupom ispitanika koji su bili podijeljeni u tri grupe. Sa jednom grupom su se sprovodili treninzi, druga grupa je imala organizovana druženja, dok je treća grupa bila kontrolna. Na početku projekta je, putem međunarodnog standardizovanog SIS (Social Inclusion Scale) upitnika, urađen trenutni presjek stanja kada je uključenost starijih osoba u sistematskim tjelesnim aktivnostima u pitanju,
Vukotićeva je kazala da se očekivani rezultati projekta ogledaju, prije svega, u prepoznavanju neaktivnog stila života osoba starije dobi.
“Želimo da, ovim eksperimentalnim programom i istraživačkim rezultatima na kraju, ukažemo na uvođenje adekvatnih mjera koje bi dovele do poboljšanja stila života, kao i da utvrdimo efekte tjelesne aktivnosti kod osoba starije dobi kada su u pitanju društvena umreženost i podrška, usamljenost i društvena izolacija, kvalitet društvenih odnosa, društvene mogućnosti. Namjera nam je i da podignemo svijest o važnosti fizičke ativnosti i njenog uticaja na zdravlje“, zaključila je Vukotić.
O. Đ.