Fakultet likovnih umjetnosti: ŠKOLOVAĆE KADROVE ZA ZAŠTITU CRNOGORSKE KULTURNE BAŠTINE

Na Fakultetu likovnih umjetnosti (FLU) na Cetinju 2020. godinu krunisalo je pokretanje postupka za akreditaciju akademskog osnovnog i master studijskog programa Konzervacija i restauracija.

Dekan Fakulteta Marko Marković kazao je da će ovaj program biti realizovan na FLU u saradnji sa Prirodno-matematičkim fakultetom, Metalurško-tehnološkim i Arhitetonskim fakultetom Univerziteta Crne Gore (UCG).

„Ovaj program se u potpunosti uklapa u strategiju sistema visokog obrazovanja Crne Gore, kao i Strategiju razvoja UCG, jer predstavlja moderno koncipiran interdisciplinarni program koji će proizvoditi kadrove koji su potrebni tržištu rada i na taj način unaprijediti oblast zaštite kulturne baštine u Crnoj Gori“, ocijenio je dekan Marković za sajt UCG.

On je podsjetio da je ove godine FLU upisao najveći broj studenata od njegovog osnivanja. Upisano je 40 studenata na prvu godinu osnovnih studija i 27 studenata na prvu godinu master studija, što je ukupan broj ponuđenih mjesta u skladu sa licencom.

„Naš cilj je da u budućnosti širimo akademsku ponudu i razvijamo naše studjske programe kako bi studentima ponudili različite oblasti u kojima mogu da se usavršavaju. Prednost budućim studentima Fakulteta likovnih umjetnosti od ove godine je to što raspolažemo sa novom, namjenski građenom i kvalitetno opremljenom zgradom u sklopu većeg Kompleksa fakulteta umjetnosti na Cetinju. Veličina prostora sa specifičnim namjenama prostorija, novim namještajem i opremom za sve vrste učioničkog, bibliotečkog, kabinetskog, ateljejskog i radioničkog tipa, kao i za administrativne, tehničke i druge namjene, u potpunosti zadovoljava visoke standarde nastavnog i istraživačkog procesa”, dodao je, uz ostalo,  Marković.

On se osvrnuo i na način rada u uslovima koje diktira pandemija virusa korona.

Ovo je bila teška godina, radili smo u uslovima hibridnog rada, kombinujući onlajn i uživo, boreći se sa virusom i vremenom i ono što je za nas najvažnije kreativnošću.

Onlajn i kombinovani način održavanja nastave zahtjevali su dodatno angažovanje profesora i saradnika koje je znatno veće nego u uslovima prije pandemije. Onlajn predavanja u realnom vremenu, snimanje video predavanja, onlajn provjera, praćenja nastave i aktivnog učesća studenta tokom predavanja, izrada specifičnih radova i zadataka samo su neke od novih aktivnosti koje su tražile dodatne resurse kompletnog nastavnog osoblja. Nastavno i neakademsko osoblje Fakulteta dodatnim trudom, radom i zalaganjem učinili su sve da se zadrži visok nivo kvaliteta nastave i rezultata studenta po kojim je FLU poznat”, istakao je Marković.

O. Đ.  

 

Back to Top